همایش بین‌المللی جاده ابریشم چین با حضور «طیب‌نیا» آغاز شد

همایش بین‌المللی جاده ابریشم چین با حضور «طیب‌نیا» آغاز شد

همایش همکاری بین‌المللی راه ابریشم موسوم به «یک کمربند – یک جاده» ساعتی پیش با حضور «علی طیب‌نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و با سخنان «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در اطراف شهر پکن آغاز شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در اجلاس مزبور که مقام‌ها، ‌محققان، ‌کارشناسان، مسئولان و بسیاری از سران و نزدیک به یک هزار و 200 نفر از 110 کشور و منطقه و همچنین نمایندگانی از 60 سازمان بین‌المللی در آن شرکت دارند، «طیب‌نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در آن حضور یافته است.

وی به همین منظور صبح دیروز (شنبه) وارد پکن شد و بر اساس برنامه اعلام شده قرار است فردا (دوشنبه) در حاشیه این اجلاس دیدارهایی نیز با چند تن از همتایان و میهمانان شرکت‌کننده داشته باشد.

«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در بخشی از سخنان خود در آیین گشایش این همایش از جاده ابریشم باستانی به عنوان میراث ارزشمند بشر نام برد که در روح آن همکاری، صلح، آزادی، فراگیری، آموزش متقابل و منافع مشترک نهفته است.

وی گفت: چنانچه از زاویه تاریخی به جامعه بشری نگاه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که ما اکنون در مقطعی قرار داریم که جامعه ما در حال توسعه جهشی بوده و در حال دگرگونی عظیم است و این در حالیست که اکنون در دنیایی پر از چالش‌های مختلف زندگی می‌کنیم.

او گفت که توسعه اقتصاد جهان مستلزم نیروی محرک جدید و منافع فراگیر و برابر است و فاصله بین طبقات پردرآمد و کم‌درآمد باید کاهش یابد.

رهبر چین همچنین ناآرامی‌های پی در پی در برخی مناطق دنیا، گسترش سریع تروریسم و نواقص‌ کار برای تحقق اهداف صلح و توسعه را از چالش‌های روبروی کل بشریت دانست.

به گفته «شی جین پینگ» در چهار سال گذشته پس از مطرح شدن پیشنهاد «یک کمربند – یک جاده» بیش از 100 کشور و منطقه جهان پشتیبانی خود را از آن اعلام کرده یا خود در فعالیت‌های مرتبط با آن شرکت کرده‌اند.

او همچنین وعده داد که پکن 124 میلیارد دلار منابع مالی برای طرح جاده ابریشم جدید اختصاص می‌دهد.

«شی» تاکید کرد: از هر کشوری که بخواهد به این طرح ملحق شود، استقبال خواهد شد، این طرح مسیری برای صلح و امنیت در جهان خواهد بود.

گفتنی است، دبیر کل سازمان ملل، رئیس بانک جهانی و همچنین رئیس صندوق بین‌المللی پول و 28 نفر از سران کشورها از جمله میهمانان ویژه این همایش دو روزه هستند.

دست‌اندرکاران برگزاری این اجلاس در چین از دو هفته مانده به شروع آن تدابیر ویژه‌ای را در شهر پکن در نظر گرفته و با آذین‌بندی شهر به استقبال برگزاری این رویداد که برای آنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، رفتند.

چین می‌خواهد با استفاده از فرصت برگزاری این همایش بزرگ که سران بسیاری از کشورها و مقام‌های ارشد آنها در آن شرکت دارند یک اساس مناسب و زیربنای مطلوبی برای اجرای طرح‌های زیربنایی جاده ابریشم نوین فراهم کند.
تقویت همکاری بین‌المللی و ساخت مشترک راه ابریشم و پیشرفت برد – برد موضوع این همایش بین‌المللی است.

امضای اسنادی با بیش از 20 کشور و بیش از 20 سازمان بین‌المللی، همکاری برای اجرای بیش از 20 طرح عملیاتی انرژی، ‌حمل و نقل،‌ سرمایه گذاری، تجارت، ‌منابع و طرح‌های زیربنایی و برگزاری گردهمایی سران در حاشیه اجلاس بین‌المللی و ایجاد ساختاری برای همکاری‌های فنی، ‌تجاری، محیط زیست، مالی و استفاده از توان و استعداد متقابل کشورها از جمله نتایج و اهداف تعیین شده همایش اجلاس راه ابریشم چین عنوان شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند