تجارت‌نیوز بررسی کرد:

هم‌اکنون بانک‌ها چه نرخ سودی را رعایت می‌کنند؟ ۱۱ بانک پاسخ می‌دهند

هم‌اکنون بانک‌ها چه نرخ سودی را رعایت می‌کنند؟ ۱۱ بانک پاسخ می‌دهند

در این گزارش تجارت‌نیوز ۱۱ بانک پاسخ داده‌اند که در حال حاضر چه نرخ سودی را اجرا می‌کنند. گزارش میدانی از چند بانک نشان می‌دهد وضعیت بانک‌ها چندان هم مطابق با آخرین مصوب شورای پول و اعتبار نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال ۱۳۹۵ بانک مرکزی نرخ سود کوتاه‌مدت عادی و ویژه سپرده‌های بانکی برای بانک‌های دولتی را به ترتیب ۱۰ درصد و ۱۱ تا ۱۵ درصد و نرخ سود سپرده‌گذاری بلندمدت را ۱۵ تا ۱۵٫۵ درصد اعلام کرد.

همچنین در سال ۱۳۹۵ نرخ سود کوتاه‌مدت عادی و ویژه سپرده‌های بانکی برای بانک‌های غیردولتی و موسسه‌های اعتباری غیربانکی به ترتیب ۷ تا ۲۱ درصد و ۸ تا ۱۷ درصد و نرخ سود سپرده‌گذاری بلندمدت ۱۵ تا ۲۱ درصد از سوی بانک مرکزی اعلام شده بود.

به علت رقابت ناسالم بانک‌ها در جذب سپرده‌های کوتاه‌مدت(روزشمار) و افزایش سهم سپرده‌های روزمره از سپرده‌های بانکی طی سال ۱۳۹۵، بانک مرکزی در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ اقدام به حذف نرخ سود ویژه کوتاه‌مدت سپرده‌های بانکی و کاهش نرخ سود سپرده‌های بلندمدت به ۱۵ درصد کرد.

در تابستان سال ۱۳۹۶ بر اساس مصوب شورای پول و اعتبار نرخ کوتاه‌مدت(روزشمار) سپرده‌ها ۱۰ درصد و نرخ بلندمدت ۱۵ درصد اعلام شد. از آن زمان تاکنون دیگر شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای مرتبط با نرخ سود نداشته است.

اما در پی التهاب بازارهای مالی طی چند ماه اخیر خبرهایی مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی در جهت جذب نقدینگی ازسوی برخی رسانه‌ها مطرح شد که هر روز بیشتر رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

نرخ سود در بانک‌ها چقدر است؟

از تماس تلفنی (به عنوان یک مشتری) با بخش روابط عمومی و قسمت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در خصوص افزایش نرخ سود سپرده‌ها نتایج متفاوتی به دست آمده است.
مسئول بخش سرمایه‌گذاری بانک پاسارگارد عنوان کرد: برای ایجاد حساب سپرده‌گذاری بلندمدت تا هفته آینده صبر کنید، احتمالا نرخ سود بانکی افزایش یابد.

اما مسئول یکی از شعب بانک صادرات از موضوع افزایش نرخ سود بانکی در آینده کاملا اظهار بی‌اطلاعی کرد و مدعی شد اینگونه خبری صحت ندارد.

روابط عمومی یکی از شعب بانک سپه افزایش نرخ سود بانکی را محتمل دانست و گفت: خبرهای زیادی در این خصوص مطرح شده و احتمال می‌دهیم بانک مرکزی در هفته بانکداری (هفته دوم شهریور ماه) نرخ جدید سود بانکی را اعلام کند.

مسئول پاسخگوی بخش سرمایه‌گذاری یکی از شعب بانک تجارت نیز افزایش نرخ سود بانکی را موضوعی سطحی تلقی کرد و عملی شدن افزایش نرخ سود بانکی را منوط به اعلام خبر رسمی از سوی بانک مرکزی دانست.

گزارش میدانی از چند بانک نشان می‌دهد نرخ سود بانکی سپرده‌های بلندمدت برخی بانک‌ها به میزان سپرده‌ مشتری بستگی داشته و متغیر است. جزئیات بیشتر در جدول زیر قابل مشاهده است.

نام بانک نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت نرخ سود سپرده بلندمدت نرخ سود صندوق سرمایه‌گذاری توضیحات بانک
بانک مسکن ۱۰% ۱۵%

۱۶%(سپرده ۵۰ میلیون تومان به بالا)

۲۰% تا ۲۵%
بانک آینده ۱۰% ۱۵% اطلاع از نرخ ویژه سپرده‌ها تنها با مراجعه به شعب بانک
بانک پاسارگارد ۱۰% ۱۵% هفته آینده احتمالا نرخ‌ها افزایش می‌یابد
بانک سپه

 

۱۰% ۱۵%

۱۸%(۳۰۰ میلیون تومان به بالا)

احتمال افزایش نرخ سود بانکی در هفته بانکداری (هفته دوم شهریور ماه)
بانک تجارت

 

۱۰% ۱۵%

۲۰%(۱۰۰ میلیون تومان به بالا)

بانک صاردات

 

۱۰% ۱۵% ۱۸%
بانک ملی ۱۰% ۱۵% ۱۸%
بانک پارسیان

 

۱۰% ۱۵% ۲۱% اطلاع از نرخ ویژه سپرده‌ها تنها با مراجعه به شعب بانک
بانک سامان ۱۰% ۱۵%

۱۹٫۵% (۵۰ میلیون تومان به بالا)

۱۶%
بانک سرمایه

 

۱۰% ۱۵%

۱۹% (۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان)

۲۰% (۳۰ میلیون تومان به بالا)

بانک شهر

 

۱۰% ۱۵%

۲۰% (۱۰۰ میلیون تومان به بالا)

۲۰%
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند