هوش مصنوعی چگونه می‌تواند به رشد کسب‌وکارها کمک کند؟

هوش مصنوعی چگونه می‌تواند به رشد کسب‌وکارها کمک کند؟

استفاده از هوش مصنوعی در کسب‌وکار یکی از هوشمندانه‌ترین راهکارهایی است که تاکنون به ذهن بشر رسیده است. این روزها شکاف بین شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و آن‌هایی که فقط درباره‌ی آن فکر می‌کنند بسیار زیاد شده است.

تا همین چند وقت پیش، هنگامی‌که صحبت از هوش مصنوعی به میان می‌آمد، تصور تسخیر جهان توسط ربات‌ها به ذهن متبادر می‌شد. اما امروزه با رشد و توسعه‌ی هوش مصنوعی و کاربرد آن در توسعه‌ی کسب‌وکارها این طرز تفکر تا حد زیادی از میان رفته است.

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) که از آن با عنوان AI هم یاد می‌کنند، به فناوری‌ای گفته می‌شود که می‌تواند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی ازجمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای فکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آن‌ها و یادگیری برای حل مسائل را داشته باشد.

استفاده از هوش مصنوعی در کسب‌وکار یکی از هوشمندانه‌ترین راهکارهایی است که تاکنون به ذهن بشر رسیده است. این روزها شکاف بین شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و آن‌هایی که فقط درباره‌ی آن فکر می‌کنند بسیار زیاد شده است. علاوه بر این ظرف چند سال آینده تقریباً رقابت با کسب‌وکارهایی که از خودکارسازی، شبیه‌سازی، پیش‌بینی، حفاظت از اطلاعات و سایر قابلیت‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، غیرممکن خواهد بود. در حقیقت تمام خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی علاوه بر ارتقاء کیفیت، در بسیاری از کسب‌وکارها به افزایش فروش منتهی می‌شود.

امروزه نرم‌افزارهایی که از هوش مصنوعی بهره می‌برند، در حال تغییر قوانین کسب‌وکار، بازارها و تمام صنایع در سرتاسر دنیا هستند. در این مطلب می‌خواهیم به شما تغییرات اساسی را که یک استارتاپ ارائه‌دهنده‌ی هوش مصنوعی برای شرکت‌ها، کسب‌وکارها و حوزه‌های متعدد رقم زده معرفی کنیم تا مشخص شود که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند بهره‌وری، کارآمدی و منافع کسب‌وکارها را افزایش دهد.

این حقیقت که سرمایه‌گذاری دنیا روی هوش مصنوعی و فرآیند خودکارسازی (اتوماسیون) کسب‌وکارها افزایش‌یافته، حاکی از تأثیر مثبت آن است. بر اساس آمار در سال ۲۰۲۰، مبلغی معادل ۷۳٫۴ میلیارد دلار آمریکا روی استارتاپ‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری شده است.

استارتاپ بارای؛ پیشرو در ارائه‌ی خدمات هوش مصنوعی

اکثر ما به‌طور روزانه با هوش مصنوعی در تعامل هستیم. در صنعت و تجارت نیز، کسب‌وکارهایی که به دنبال ایجاد مزیت رقابتی هستند، راهکارهای هوش مصنوعی را در ابعاد مختلف فرایندهای خود به کار گرفته‌اند.

تیم حرفه‌ای و موفق استارتاپ «بارای» که در زمینه‌ی ارائه خدمات خود در کشور پیشرو است، موفق به توسعه‌ی موتور هوشمندی شده که بر پایه‌ی فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، راهکارهای بینایی رایانشی مبتنی بر هوش مصنوعی را به کسب‌وکارها ارائه می‌کند.

این موتور رایانشی سریع‌تر، دقیق‌تر و فراتر از انسان می‌بیند و در حال حاضر چهار دسته‌ی کلی از خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی تصویری شامل «جستجوی تصویری و مشابه‌یابی»، «خدمات بینایی ماشین و پردازش تصویر»، «پردازش اسناد و مدارک» و «برچسب‌زنی داده‌ها و تصاویر» را به کسب‌‎وکارها ارائه می‌کند.

«بارای» برای بینایی ماشین وظایف مختلفی تعریف کرده که عبارتند از:

 • تشخیص اشیاء در تصاویر
 • دسته‌بندی عمومی تصاویر
 • احراز هویت
 • تشخیص چهره
 • تشخیص نوع و ویژگی‌های مبلمان و دکوراسیون
 • ایمنی کارکنان
 • تشخیص خودرو و اجزای آن
 • تشخیص نوع و ویژگی‌های لباس
 • جستجوی تصویری پوشاک
 • تشخیص مدل و رنگ بدنه‌ی خودرو
 • دسته‌بندی و پردازش اسناد و مدارک

این موتور هوشمند به طور پیوسته درحال توسعه است و هرروز به امکانات و دقت و کارایی آن اضافه می‌شود. در حال حاضر کسب‌وکارهای مختلف از صنایع متفاوت این خدمات را از بارای دریافت می‌کنند. موتور بینایی رایانشی شرکت «بارای» از فرآیند جمع‌آوری داده، برچسب‌زنی داده، آموزش مدل و سرو کردن مدل استفاده می‌کند.

«بارای» با مدل‌سازی داده‌های تصویری شما می‌تواند به شما کمک کند تا فرایندهای کسب‌وکارتان را ازنظر زمان و هزینه بهینه‌سازی کنید. دانش عمیق تیم توسعه‌ی بارای از روش‌های بینایی ماشین، این امکان را فراهم می‌کند که خدمات موردنظر برای توسعه‌ی کسب‌وکار شما به سهولت و بدون اتلاف وقت فراهم شود.

در حقیقت با تخصصی شدن کسب‌وکارها و صنایع، دیگر نیازی نیست که تمام صنایع از همه‌ی فناوری‌های روز برخوردار باشند. آن‌ها به‌جای استخدام یک تیم از چندین توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، می‌توانند خدمات موردنظر خود را از بارای دریافت کنند.

خدماتی که بارای به کسب‌وکارها و صاحبان صنایع ارائه می‌کند

جستجوی تصویری و مشابه‌یابی

در جستجوی تصویری، کاربران برای جستجوی تصویر مورد نظر خود می‌توانند به جای متن، از یک تصویر مشابه استفاده کنند تا در کسری از ثانیه نتایج مشابه را بیابند. در این روش ازآن‌جاکه کاربر از قبل می‌داند دقیقاً دنبال چه چیزی است، نتایج دریافتی‌اش صددرصد با چیزی که جستجو کرده تناسب دارد. هر صنعتی می‌تواند از چنین سرویسی سود ببرد، اما حیطه‌ی تجارت الکترونیک به‌طور خاص بیشتر از همه می‌تواند از این نوع خدمات استفاده کند.

از طرف دیگر همه‌ی فروشگاه‌های اینترنتی هم به دنبال این هستند که تجربه‌ی خریدی نزدیک به تجربه‌ی خرید واقعی برای مشتریان خود فراهم کنند. استفاده از فناوری هوش مصنوعی تصویری، دستیابی به این هدف را برای کسب‌وکارها ممکن کرده است. هوش مصنوعی تصویری مثل چشم انسان می‌تواند تصاویر را تحلیل کرده و تشابهات بین آن‌ها را متوجه شود. با استفاده از خدمات هوش مصنوعی تصویری دقیق و حرفه‌ای «بارای»، فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانند امکاناتی از قبیل جستجوی تصویری و ارائه‌ی پیشنهاد خرید بر اساس تشابهات بین تصاویر را در اختیار مشتریانشان قرار دهند.

تاکنون همکاری این شرکت با سایت‌های فروش آنلاین و فروشگاه‌های آنلاین مد و پوشاک عاملی برای رشد و توسعه‌ی این کسب‌وکارها بوده است.

خدمات بینایی ماشین و پردازش تصویر

بینایی ماشین یا بینایی رایانشی به زبان ساده به معنی دادن یک جفت چشم و مغزی مشابه انسان به کامپیوتر است. همان‌طور که چشم انسان تصاویری را از محیط دریافت کرده و سپس مغز آن‌ها را پردازش و تفسیر می‌کند، کامپیوتر نیز به کمک فناوری هوش مصنوعی تصویری و یادگیری ماشین می‌تواند تصاویر را دریافت و تفسیر کند. سپس بدون نیاز به دستورات مستقیم از سوی یک انسان، الگوهایی را در آن‌ها تشخیص بدهد و تصمیماتی را بگیرد. از این فناوری امروزه برای خودکارسازی بسیاری از فعالیت‌ها در فضای کسب‌وکار استفاده می‌شود.

توسعه‌دهندگان حرفه‌ای بارای با مدل‌سازی داده‌های تصویری شما می‌توانند به شما کمک کنند تا فرایندهای کسب‌وکارتان را ازنظر زمان و هزینه بهینه‌سازی کنید.

برای مثال این شرکت در حال حاضر با شرکت‌های بیمه برای ارزیابی خسارات همکاری دارد. موتور هوشمند بینایی رایانشی بارای قادر است بسته به نوع خودرو، قطعات آن را تشخیص دهد. این امر برای ارزیابی خسارات بدنه‌ی خودرو بدون اتلاف وقت و حضور عامل انسانی و با بالاترین کیفیت قابل انجام است.

پردازش اسناد و مدارک (OCR)

خودکارسازی پردازش اسناد و مدارک از دغدغه‌های تمام کسب‌وکارهایی است که نیاز به احراز هویت یا بایگانی مدارک افراد دارند. موتور هوشمند توسعه یافته توسط استارتاپ بارای به کمک فناوری هوش مصنوعی توانایی تشخیص، خواندن (Optical Character Recognition) و استخراج اطلاعات از مدارک هویتی و غیره را به‌صورت خودکار به کسب‌وکارها ارائه می‌دهد. دقت بالای این موتور هوشمند نیاز به دخالت نیروی انسانی در این فرایندها را حذف می‌کند و درنتیجه سبب صرفه‌جویی قابل‌توجهی در زمان و هزینه می‌شود.

برچسب‌زنی تصاویر و داده‌ها

برای آموزش مدل‌های مبتنی بر یادگیری ماشین باید قبل از هر چیزی داده‌های مناسب داشت. برای برخی از مسائل عمومی داده‌های عمومی وجود دارند، اما برای مسائل اختصاصی به ایجاد داده‌های مخصوص نیازمندیم. نکته‌ی کلیدی این است که جمع‌آوری و برچسب‌زنی مناسب روی داده‌های گردآوری‌شده، بسیار وقت‌گیر است و نیاز به‌دقت و کیفیت بالایی دارد تا آموزش ماشین به‌درستی انجام شود. نیروهای آموزش‌دیده و خبره‌ی «بارای» داده‌های تصویری، ویدئویی، صوتی و متنی را باکیفیت بسیار خوبی برچسب می‌زنند.

بارای به عنوان استارتاپی فعال در حوزه‌ی کارآفرینی اجتماعی، برای برچسب‌زنی داده‌ها و تصاویر با افراد دارای معلولیت شاغل در مجموعه‌های خیریه‌ی طرف قرارداد خود همکاری می‌کند. این افراد پس از آموزش‌های تخصصی کار برچسب‌زنی را باکیفیت عالی انجام می‌دهند. بعد از انجام کار توسط اپراتورهای دقیق بارای، کسب‌وکارها می‌توانند از اطلاعات برچسب عکس‌ها با فرمتی که مناسب مدل آن‌هاست خروجی بگیرند و از آن استفاده کنند.

مزایای استفاده از خدمات هوش مصنوعی بارای

تمام کسب‌وکارها، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که با تصویر و جستجو و دسته‌بندی تصویر اعم از تصاویر خبری (آرشیو عکس‌های خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری)، پوشاک، کیف و کفش، خودرو و … سروکار دارند می‌توانند از خدمات بینایی رایانشی «بارای» استفاده کنند.

این خدمات درصورتی‌که توسط نیروی انسانی انجام شود با چالش مدیریت دشوار نیروی انسانی، اتلاف وقت و عدم مقیاس‌پذیری روبه‌رو می‌شود، درصورتی‌که همین خدمات به‌صورت مقیاس‌پذیر با سرعت و دقت بسیار زیاد توسط تیم متخصص و حرفه‌ای «بارای»  قابل‌اجراست و قطعاً نتیجه‌ی مؤثرتری خواهد داشت. در نهایت دریافت چنین خدماتی برای هر دو طرف به‌صورت برد-برد ارزیابی می‌شود، چراکه کار با سرعت بیشتر و هزینه‌ی کمتری اجرا خواهد شد.

سخن آخر

تأثیر هوش مصنوعی بر تجارت بسیار گسترده است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که این فناوری‌ در خرید آنلاین باعث گرفتن تصمیمات سریع‌تر می‌شود. با کمک سیستم هوش مصنوعی پرقدرت و دقیق، اشتباهات و خطاهای انسانی کاهش پیدا می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل داده‌ها و ارائه‌ی خدمات شگفت‌انگیز به کاربران، هرروز در حال افزایش است. در آینده نه‌تنها استفاده از هوش مصنوعی کمتر نخواهد شد، که باگذشت زمان شاهد کاربردهای جذاب دیگری نیز برای این فناوری خواهیم بود.

هوش مصنوعی و کسب‌وکارها در کنار هم حرکت می‌کنند یا به‌عبارت‌دیگر مدل‌های کسب‌وکار مدرن در کنار پلتفرم‌های هوشمندی شکل می‌گیرند که با استفاده از هوش مصنوعی سیستم‌های متفاوت را به هم متصل کرده و ناممکن‌های گذشته را ممکن می‌کند. این مدل منبع صحیحی برای کسب درآمد عالی و رسیدن به نتایج دلخواه محسوب می‌شود.

اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان را قدرتمندتر و مؤثرتر کنید، اما نمی‌دانید که چطور می‌توانید از خدمات عالی و باکیفیت هوش مصنوعی استفاده کنید تا شرکت یا استارتاپ شما به یک بازیکن مؤثر در بازار تبدیل شود، حتماً با تیم حرفه‌ای «بارای» در تماس باشید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند