واحد‌های صنعتی با 20 یا 30 درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند

یک فعال اقتصادی در راستای ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به سه قوه گفت: دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کرده و واحد‌های صنعتی را به این بخش واگذار کند و خود از محل نظارت بر عملکرد آنها درآمدزایی کند. ابوالفضل حجازی اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی باید به ظرفیت‌های

یک فعال اقتصادی در راستای ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به سه قوه گفت: دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کرده و واحد‌های صنعتی را به این بخش واگذار کند و خود از محل نظارت بر عملکرد آنها درآمدزایی کند.

ابوالفضل حجازی اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی باید به ظرفیت‌های داخلی اعتماد کرده و توانایی واحد‌های تولیدی و صنعتی فعال را مدنظر قرار دهیم. هم‌چنین باید به جوانانی که جزو منابع نیروی انسانی با بازدهی بالا به حساب می‌آیند نیز باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی با بیان این‌که امروز واحد‌های صنعتی در کشور ما با 20 یا 30 درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: دلیل این موضوع نیز سخت بودن تزریق نقدینگی به واحد‌های صنعتی در کشور است که این موضوع باعث می‌شود قیمت تمام شده کالاها برای واحد‌های صنعتی افزایش یابد.

این فعال اقتصادی با اشاره به این‌که 27 درصد بهره بانکی، هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده و 32 درصد تامین اجتماعی قیمت تمام شده تولید کالا در داخل کشور را افزایش می‌دهد، گفت: همچنین وجود بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های دست‌وپاگیر بر سایر مشکلات و بزرگ‌نمایی آنها دامن می‌زند.

به گفته وی واحد‌های تولیدی فعال و ملی در کشور پس از مدتی دیگر نمی‌توانند با برند‌های ضعیف وارداتی رقابت کنند، زیرا برند‌های وارداتی صرفا با پرداخت عوارض از گمرک خارج شده و در بازار مصرف توزیع می‌شود ولی یک واحد تولیدی در داخل کشور برای دریافت سرمایه در گردش ماه‌ها و مدت‌ها در صف بانک‌ها معطل می‌ماند تا بتواند وامی را با 27 درصد سود دریافت کند.

او ادامه داد: در کجای دنیا تولید 27 درصد سود دارد که قرار باشد همین میزان را به عنوان کارمزد به بانک‌ها باز گردانند. به همین دلیل است که کالاهای تولیدی در مقابل کالاهای وارداتی شکننده هستند.

وی با بیان این‌که تصمیمات نادرست و بخشنامه‌های دست‌وپاگیر باعث شده است که واحد‌های صنعتی ضعیف شوند، بیان کرد: امیدواریم شاهد بهبود وضعیت واحد‌های تولیدی در سال آینده باشیم و تولید کشور در سال آینده چندین برابر شود.

این فعال صنعتی با تاکید بر این که سیاست‌های غلط و اشتباه در نهایت موجب شد که بخش خصوصی به حال خود رها شود، خاطر نشان کرد: براساس سیاست‌های اصل 44 باید کارهایی که انجام آنها در توان بخش خصوصی است واگذار شود و دولت صرفا باید نقش نظارتی داشته باشد نه دخالتی.

وی گفت: دولت باید بخش‌های صنعتی را به فعالان اقتصادی واگذار کند و خودش مدیریت و کنترل داشته باشد و از محل همین مدیریت‌ها عوارض دریافت کند. هم‌چنین باعث می‌شود که اعتماد بخش خصوصی نسبت به گذشته بیشتر شود.

این فعال اقتصادی در پایان با تاکید در حال حاضر نیز تعداد اندکی از واحد‌های تولیدی در سراسر کشور از رده خارج شده‌اند، گفت: دلیل آن هم شرایط بد اقتصادی بوده است. اگر شرایط اقتصادی مساوی باشد و رقابت عادلانه انجام شود هیچ کالای خارجی نمی‌تواند در مقابل کالاهای داخلی رقابت کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند