واردات تخم‌مرغ بیشتر می‌شود

واردات تخم‌مرغ بیشتر می‌شود

معاون وزیر کشاورزی از افزایش تلفات مرغ‌های تخم‌گذار درپی شیوع آنفلوآنزای طیور خبر داد و گفت: با توجه به این شرایط و افت تولید تخم‌مرغ در داخل، واردات این محصول ادامه دارد و افزایش هم می‌یابد.

علی‌اکبر مهرفرد اظهار کرد: آنفلوآنزا یک بیماری تهاجمی است و طی سال گذشته و امسال بابت آن تلفات بسیاری در مرغداری‌ها داشته‌ایم؛ به گونه‌ای که اخیرا 25 درصد گله‌های مولد ناشی از این بیماری از بین رفته‌اند و این آمار امروز به 40 درصد رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: با وجود اینکه مرغداری‌ها خود متضرر اصلی در این زمینه هستند و مراقبت‌های بسیاری هم می‌کنند، این بیماری یقه بسیاری از مرغداری‌ها را گرفته است.

مهرفرد اظهار کرد: در مناطقی که پاک بوده است، متناسب با این تلفات ظرفیت سازی برای تولید بیشتر در دستور کار قرار گرفته است که البته به دلیل ریسک بالا، برخی سرمایه‌گذاران نگرانند و با احتیاط به این مسئله ورود می‌کنند.

در واحدهایی که جوجه‌ریزی صورت می‌گیرد هم شش ماه طول می‌کشد تا جوجه‌ها به محصول نهایی تبدیل شده و به بازار برسند.

تخم‌مرغ در ایران ارزانتر از اروپاست

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تعرفه واردات تخم‌مرغ به حداقل خود یعنی پنج درصد رسیده است، ادامه داد: به همه اعلام کردیم که می‌توانند تخم مرغ از کشورهای مختلفی که مورد تایید سازمان دامپزشکی است وارد کنند.

البته این کار با چالش‌هایی مواجه شده است؛ چرا که اگر تاجران بخواهند از برخی کشورها واردات انجام دهند، قیمت تخم مرغ وارداتی بالاتر از قیمت موجود بازار داخلی تمام می‌شود.

به گفته مهرفرد، هم اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در بازارهای اروپایی حدود 1.8 تا 2 یورو در خرده فروشی‌هاست اما قیمت این محصول در حال حاضر در بازار ایران که با انفلوآنزا دست و پنجه نرم می‌کند ارزان‌تر است.

ترک‌ها تخم‌مرغشان را گران کردند

وی با بیان اینکه قیمت هر شانه تخم مرغ در مرغداری‌ها حدود 10 هزار و 500 تومان است تا زمانی که به دست مصرف کنندگان می‌رسد شانه‌ای 12 هزار و 600 تومان باشد، گفت: تخم مرغ یک محصول تجاری به حساب نمی‌آید و با وجود اینکه واردات این محصول را اعلام عمومی کرده‌ایم و همه می‌توانند با شرایط و ضوابط مشخص آن را وارد کنند، با برخی محدودیت‌ها از سوی کشورهای مختلف مواجه شده‌ایم؛ چرا که به عنوان مثال قیمت تخم مرغ در ترکیه هشت تا 10 دلار به ازای هر کارتن افزایش یافته است.

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به اینکه در هر کارتن تخم مرغ 10 شانه وجود دارد، اظهار کرد: هر کارتن تخم مرغ 21 تا 22 دلار قیمت داشت اما زمانی که تجار ایرانی به بازار ترکیه وارد شدند به کیلویی بیش از 30 دلار رسید.

وی گفت: البته در کنار ترکیه، واردات تخم مرغ از اوکراین نیز شروع شده و تاجران می‌توانند از هر کشوری بر اساس ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای ایران و با توجه به قیمت‌های کنونی بازار، تخم‌مرغ وارد کنند.

او با بیان اینکه مردم، تولیدکنندگان، تاجران و فروشندگان باید در شرایط اضطراری کنونی نکات بسیاری را رعایت کنند تا با مشکل بیشتری مواجه نشویم، تاکید کرد: تا زمانی که بیماری آنفلوآنزا کنترل شود و بتوانیم تولید داخلی را به حد تعادل و نیاز بازار برسانیم، واردات تخم‌مرغ ادامه خواهد داشت و حتی افزایش می‌یابد.

وعده وزارت کشاورزی برای گران نشدن تخم‌مرغ

مهرفرد اظهار کرد: البته برای تنظیم بازار، دستگاه‌های نظارتی فعال‌تر شدند و مردم هر جا با اجحاف مواجه می‌شوند می‌توانند ناظران را در جریان بگذارند.

به گفته او، همه تلاش‌ها برای تقویت تولید و پیگیری‌ها برای افزایش واردات تخم‌مرغ در این راستا است که مشکلی طی ماه‌های آینده برای بازار این محصول به وجود نیاید.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند