وام بدون سپرده ساخت مسکن به درد انبوه‌سازان نمی‌خورد

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تاکید بر این‌‌که وام ساخت بدون سپرده بانک مسکن فقط برای شهرهای کوچک مناسب است، گفت:‌ انبوه‌سازان به دلیل تاثیرگذاری بسیار ناچیز، رغبتی به استفاده از وام‌های ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی بانک مسکن ندارند. حسن محتشم در گفت‌وگو با تسنیم در واکنش به اعلام پرداخت وام بدون سپرده
وام بدون سپرده ساخت مسکن به درد انبوه‌سازان نمی‌خورد

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تاکید بر این‌‌که وام ساخت بدون سپرده بانک مسکن فقط برای شهرهای کوچک مناسب است، گفت:‌ انبوه‌سازان به دلیل تاثیرگذاری بسیار ناچیز، رغبتی به استفاده از وام‌های ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی بانک مسکن ندارند.

حسن محتشم در گفت‌وگو با تسنیم در واکنش به اعلام پرداخت وام بدون سپرده به انبوه‌سازان با سود ۱۸ درصدی اظهار کرد:‌ قبلا بانک مسکن این برنامه را اعلام کرده بود که بر اساس آن بسته به نوع ساخت و ساز که بسته به نوع ساخت سنتی، صنعتی و فناوی‌های نوین ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان وام به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود.

وی با در عین حال با اشاره به این‌‌که به دلیل شرایط رکود حاکم بر اقتصاد، انبوه‌سازان نتوانستند از این وام‌ها استفاده کنند، تصریح کرد: چند دلیل وجود دارد که انبوه‌سازان نتوانستند از تسهیلات مذکور استفاده کنند؛ یکی آن که برای تعدادی از انبوه سازان چک برگشتی پیش آمده باشد.

وی ادامه داد: دلیل دیگر این‌که انبوه‌سازان بدهکار باشند که شاید بدهی معوقه ناشی از وام‌های قبلی باشد یا این‌که بعضا به واسطه اشتباه بانک مسکن در بدهکار کردن انبوه‌سازان که ساخت و ساز مسکن مهر باشد. در حالی که وام مسکن مهر را انبوه‌سازان دریافت کرده‌اند اما این وام باید به نام متقاضی باشد که به دلیل آن‌که پروژه‌ها هنوز به اتمام نرسیده قابل انتقال به متقاضیان نیست.

رئیس انبوه سازان استان تهران با یادآوری این که سر رسید وام بانک مسکن رسیده است اما بانک به غلط انبوه‌سازان را بدهکار می‌داند، اظهار کرد: این گروه از انبوه سازان نمی‌توانند وام‌های ساخت بانک مسکن را دریافت کنند.

محتشم با اشاره به این‌که برخی از انبوه‌سازان هم از فیلترها گذشته‌اند اما علاقه به دریافت وام ساخت بانک مسکن ندارند، بیان کرد:‌ به عنوان مثال یک واحد ۲۵۰ متری در مناطق شمالی تهران حدود ۴ میلیارد تومان قیمت دارد و انبوه‌ساز برای دریافت وام ۱۵۰ میلیون تومانی (اگر از فناوری‌های نوین در استفاده کند) باید آپارتمان را گرو بگذارد.

وی افزود:‌ احتمالا بانک در این صورت می‌گوید که اجباری برای ساخت واحدهای لوکس ندارم، حال اگر این مورد را کنار بگذاریم قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در تهران حدود ۱۰ میلیون تومان است و در نقاط متوسط به بالا یک واحد ۲۰۰ متری ۲ میلیارد تومان قیمت دارد. در این صورت مثلا وام ۱۳۰ میلیون یا ۱۵۰ میلیون تومانی چه کمکی به ساخت و ساز واحدها می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که وام‌های بدون سپرده ساخت فقط برای واحدهای کوچک متراژ در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک مناسب است، بیان کرد: در نقاط حاشیه‌ای تهران نیز این وام می‌تواند کمک ناچیزی به ساخت و ساز کند و چندان به صرفه نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز