واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان از مرداد/ شرایط برگزاری امتحانات حضوری

واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان از مرداد/ شرایط برگزاری امتحانات حضوری

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: آزمون دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در مورد چگونگی واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان گفت: برنامه ما این است که معلمان و دانش‌آموزان از مرداد واکسینه شوند تا قبل از بازگشایی مدارس، فرصت کافی برای تزریق دز دوم واکسن داشته باشیم.

رئیسی افزود: ما معلمان و دانش آموزان را جزو گروه مشاغل پرخطر قرار دادیم، چون با حجم زیادی از دانش‌آموزان مواجه هستیم و واکسیناسیون این گروه از اهمیت بالایی برخوردار است.

او ادامه داد: با این وجود که شرکت سازنده واکسن فایزر اعلام کرده که دارد واکسنش را روی افراد ۵ تا ۱۸ سال امتحان می‌کند اما هنوز برای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال، واکسن ایمن و دقیقی وجود ندارد و ما منتظر هستیم تا واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بیاید و ما ضمن تهیه آن، بتوانیم دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال را واکسینه کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد واکسیناسیون دانشجویان بیان کرد: یکی از پیشنهادات ما این بود که دانشجویانی مثل دانشجویان فنی، پزشکی و … که دروس عملی دارند و به هر دلیلی نمی‌توانند واحد‌های درسی خود را به صورت مجازی و آنلاین پشت سر بگذارند و مجبورند حتما سر کلاس‌های درس حاضر شوند را مورد بررسی دقیق قرار دهیم تا ببینیم چند نفر هستند و چه شرایطی دارند و آیا این امکان وجود دارد که همه آن‌ها را واکسینه کنیم یا خیر.

رئیسی گفت: در صورت واکسینه نشدن دانش‌آموزان و بازگشایی مدارس در مهر ماه، خطری دانش آموزان را تهدید نمی‌کند. در پیک اخیر شاهد افزایش نسبی آمار مبتلایان کم سن به کرونای جهش‌یافته با علائم ساده و کم بودیم اما در مقابل آمار مرگ و میر آن‌ها بسیار پایین بود و افراد کم سنی که بر اساس کرونا فوت کرند، بیماری زمینه‌ای داشتند.

او افزود: در نظر داریم دانش آموزانی که از بیماری زمینه‌ای رنج می‌برند را در صورت تایید، در اولویت تزریق واکسن قرار دهیم.

رئیسی بیان کرد: واکسن پاستور در حال آزمایش و تحقیقاتی است تا اثرگذاری واکسن در سنین پایین را بررسی کند و اگر نتایج مساعدی به دست بیاید، اتفاقات خوبی را رقم خواهیم زد.

شرایط برگزاری حضوری امتحانات

او افزود: یکی از مصوبه‌های ستاد ملی کرونا برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم بود که با اجماع نظر وزرا و مسئولان ستاد و سایرین، تایید شد.

رئیسی در مورد دلیل موافقت اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با حضوری برگزار شدن امتحانات گفت: طبق استدلال وزیر آموزش و پرورش، پایه‌های دوازدهم در مدارس، معمولا بین ۳۰ تا ۷۰ نفر هستند. در هر مدرسه تعداد زیادی کلاس وجود دارد که با بیشترین فاصله‌گذاری به راحتی و با امنیت بالا می‌توان امتحانات را برگزار کرد.

همچنین او گفت: طبق گفته‌های وزیر آموزش و پرورش، برنامه‌ریزی‌هایی انجام می‌دهیم تا امتحانات دوازدهمی‌ها در رشته‌های مختلف تداخل نداشته باشد. در کلاس‌ها تمام در و پنجره‌ها، باز خواهد بود و قبل از ورود به محل برگزاری امتحانات، تب‌سنجی و استعلام از بانک اطلاعاتی کرونا مبنی بر ابتلا و عدم ابتلای هر دانش‌آموز به کرونا، انجام می‌شود؛ حتی اگر دانش‌آموزی مشکوک به کرونا بود، از او در فضایی جداگانه امتحان خواهیم گرفت.

رئیسی افزود: وزارت بهداشت نیز شرایطی را برای تایید امتحانات حضوری مطرح کرد؛ اینکه مکان برگزاری امتحانات حتما از تهویه مناسب برخوردار باشد و حتی‌الامکان در فضای باز باشد. با توجه به متراژ کلاس‌ها در هر کلاسی باید فاصله‌های دو متری کاملا رعایت شود و به طور مثال در یک کلاس ۱۲ متری فقط سه نفر برای امتحان حضور داشته باشند. بر این اساس و با رعایت تمام شیوه‌نامه‌ها ما مجوز را صادر خواهیم کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند