وجوه تراکنش‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت واریز می‌شود

وجوه تراکنش‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت واریز می‌شود

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: درحال حاضر هر تراکنشی که انجام می‌شود، پنج صبح روز بعد به حساب اصناف و اشخاص واریز می‌شود بنابراین، ادعای انتقال پول، ۱۰ الی ۱۲روز بعد صحت ندارد.

ناصر حکیمی درخصوص انتقادات طرح شده نسبت به تصمیم اخیر درباره اعمال تغییرات در سامانه‌های بین بانکی و تاخیر کمتر از ۲۴ ساعته در تسویه وجوه، گفت: این تصمیم چند روزی است اجرایی شده و براساس بررسی‌های به عمل آمده پس از اجرای این بخشنامه، کاهشی در تعداد تراکنش‌ها به چشم نمی‌خورد، البته به نظر می‌رسد این تغییرات نگرانی‌هایی را برای برخی اصناف ایجاد کرده است که با ارایه توضیحات و شفاف‌سازی لازم به تدریج این نگرانی‌ها نیز مرتفع می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: در حال حاضر هر تراکنشی که انجام می‌شود، پنج صبح روز بعد به حساب اصناف و اشخاص واریز می‌شود بنابراین، این ادعا که انتقال پول، ۱۰ الی ۱۲ روز بعد انجام می‌شود به هیچ‌وجه صحت ندارد و نهایتا ظرف حداکثر ۲۴ ساعت وجوه منتقل می‌شوند.

حکیمی ادامه داد: در حال حاضر این مدل تسویه حساب از کیفیت مطلوبی نسبت به پول نقد برخوردار است و پیش از باز شدن شعب بانک‌ها، پول به حساب اشخاص واریز می‌شود و از این‌رو نگرانی از باب جایگزینی و یا گرایش به استفاده از پول نقد وجود ندارد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین درخصوص ابهامات طرح شده درباره سود متعلق به مبالغ پرداختی، عنوان کرد: اصلا سودی وجود ندارد و به بیان بهتر این پول به معنای بدهکاری بانک به شخص است؛ لیکن این پول جزو منابع بانک تلقی نشده و سودی نیز به آن تعلق نمی‌گیرد.

حکیمی در ادامه درباره علت اخذ این تصمیم از سوی بانک مرکزی، تصریح کرد: نکته اصلی این است که اگر کلاهبرداری یا برداشت غیرمجازی از حسابی اتفاق افتد، فرد مالباخته فرصت کافی برای گزارش این موضوع به مراجع قضایی یا پلیس، پیش از اینکه پول از دسترس خارج شود، خواهد داشت.

وی افزود: در این زمینه مراکز امداد بانک‌ها به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز ایام هفته، می‌توانند پاسخگوی مردم باشند و اطلاعات آنها بر روی پایانه‌های فروش و نیز دستگاه‌های خودپرداز موجود است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایلی که زمینه‌ساز اخذ این تصمیم بود، کاهش امکان پولشویی و جلوگیری از تراکنش‌های مشکوک در شبکه پرداخت نظام بانکی است.

حکیمی افزود: ذکر این نکته ضروری است که سیستم‌ها به چند ساعت وقفه برای پردازش اطلاعات درباره سابقه و حد آستانه فعالیت فرد و یا صنفی که تراکنش از سوی آن انجام می‌شود، نیاز دارند و بر این اساس از تسویه و انتقال وجه تا زمانی که درباره منشا وجه اطلاع حاصل کنند، جلوگیری می‌شود.

وی گفت: با در نظر داشتن نکات فوق، شبکه پرداخت باید عاری از مبادلات مشکوک باشد و البته این مهم از الزامات تطبیق با استانداردهای روز بین‌المللی است.

 

منبع: بانک مرکزی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند