ورود آزمایشی نخستین قطار باری از سن‌پترزبورگ به آستارا

ورود آزمایشی نخستین قطار باری از سن‌پترزبورگ به آستارا

لحظاتی پیش نخستین رام قطار باری با شش واگن از سن پترزبورگ روسیه و عبور از جمهوری آذربایجان، وارد بارانداز ریلی آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران شد.

یونس رنجکش کیسمی – فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا -در مراسم ورود این قطار و راه اندازی آزمایشی بارانداز بین‌المللی آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران اظهارکرد: همزمان با دهه مبارک فجر شاهد ورود آزمایشی اولین قطار باری از مرز جمهوری آذربایجان به کشور هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه پروژه هایی چون راه‌آهن گره خورده با منافع ملی است و نباید هیچ مدیری با نگاه صرفا سازمانی به آن بنگرد، ادامه داد: همه بر اهمیت پروژه راه‌آهن آستارا – آستارا آگاهی دارند و جایگاه شهرستان و استان را لمس کرده و بر این اساس علاوه بر دولت که پیگیر جدی این پروژه است شاهد حضور و ارزیابی تجار و فعالان اقتصادی خارجی نیز در این زمینه هستیم.

رنجکش با بیان اینکه عزم و اراده ملی دولت برای اجرای این پروژه با توجه به ترسیم منافع ملی تعریف شده است، افزود: باید همه تلاش کنند مشکلات جزیی مانع اجرای آن نشود و باید پیش بینی ها و تدبیر لازم برای جلوگیری از هرگونه مشکلات را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: پروژه راه‌آهن آستارا – آستارا نه تنها می‌تواند شهرستان آستارا و استان گیلان را متحول کند بلکه پتانسیل متحول کردن کشور و کشورهای ذی‌نفع را نیز دارد و این موضوع برای قدرت‌های اقتصادی دنیا کاملا مشهود و قابل لمس هست و ما باید از این ظرفیت بوجود آمده به خوبی و در مسیر منافع ملی و پیشرفت کشورمان به نحو شایسته استفاده‌های لازم را بر اساس برنامه‌ریزی‌های دقیق و کارآمد و بروز ببریم.

فرماندار آستارا یادآور شد: بر این اساس باید ببینیم منافع ملی ما چگونه ترسیم شده است و بر اساس آن حرکت کنیم و اگر هم پذیرفتیم در شهرستان مسئولیتی داشته باشیم باید تلاش کنیم تمام اهداف سازمانی را در مسیر منافع ملی شکل بدهیم.

وی ادامه داد: امکان دارد مشکلی در حوزه تعریف کارکردهای سازمانی وجود داشته باشد اما همه این تعاریف سازمانی و کارکردها و اتفاقاتی که در سازمان می‌افتد همه در مسیری است که می‌توانیم به منافع ملی برسیم و اصل برای ما منافع ملی نظام، کشور و مردم است.

یونس رنجکش کیسمی ضمن تاکید بر تسریع بر انجام این پروژه اظهار کرد: بحث زمان در این پروژه بسیار حائز اهمیت است، زیرا زمان یکی از رکن‌های اساسی در تجارت جهانی است و می‌تواند تحولات را چندین برابر کند.

امروز (پنج شنبه 19 بهمن) نخستین رام قطار باری از سن پترزبورگ روسیه و عبور از جمهوری آذربایجان وارد بارانداز ریلی آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران شد.

این قطار دارای شش واگن است و اولین محموله بار آزمایشی MDF و تخته نراد را که متعلق به چند شرکت خصوصی است، از طریق خط ریلی جدیدالاحداث بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان وارد بارانداز آستارا کرد تا پس از انجام عملیات تخلیه به سمت مقصد منتقل شود.

دو کشور ایران و آذربایجان متعهد شده بودند در راستای توسعه همکاری‌های ریلی، در ابتدا هشت و نیم کیلومتر خط ریلی در خاک آذربایجان، یک پل ریلی به روی رودخانه مرزی آستاراچای، دو و نیم کیلومتر خط ریلی در خاک ایران و باراندازی به وسعت 60 هکتار را در آستارای ایران احداث کنند.

در این مراسم برخی مقامات جمهوری آذربایجان و راه‌آهن کشورمان، از جمله مدیرکل راه‌آهن منطقه شمال غرب کشور نیز حضور داشتند.

راه‌آهن آستارا -آستارا به شکل رسمی در فروردین‌ماه 1397 با حضور رئیس‌جمهور ایران و رئیس جمهور آذربایجان به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند