ورود نیروگاه‌های ۶۰ درصد راندمان به شبکه تولید برق

ورود نیروگاه‌های ۶۰ درصد راندمان به شبکه تولید برق

مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت:سال آینده نیروگاه‌هایی با راندمان ۶۰ درصد وارد شبکه تولید می‌شوند.

غلامرضا مهرداد، مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی، بیشترین میزان مصرف گاز در کشور را متعلق به بخش خانگی عنوان کرد و گفت: در بخش تامین گازی کشور، اولویت با بخش خانگی است که مازاد این مصرف به بخش صنعت و نیروگاهی اختصاص می‌یابد. به همین دلیل نیروگاه‌ها و سایر بخش‌های صنعتی علاوه بر گاز مقداری سوخت مایع نیز به عنوان جایگزین، ذخیره دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: در فصل گرم سال بالغ بر ۹۵ درصد سوخت نیروگاه‌ها از طریق گاز مصرف تامین می‌شود؛ این درحالی است که در فصول سرد سال، این سوخت رسانی گاهی به ۴۰ درصد هم کاهش می‌یابد.

مهرداد گفت: به این ترتیب در فصول گرم سال ۱۵۰ میلیون مترمکعب روزانه تخصیص گاز به نیروگاه‌ها می‌شود و در فصول سرد نیز به طور روزانه شاهد گازرسانی ۷۰ میلیون مترمکعبی هستیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو، متوسط راندمان نیروگاه های کشور را ۳۷ درصد دانست و افزود: با توجه به اینکه میانگین راندمان نیروگاهی در کشورهای توسعه یافته اروپایی حدودا ۴۰ درصد یا کمی بیشتر است می‌توان گفت میانگین راندمان نیروگاهی کشور چندان پایین نیست.

وی گفت: البته این موضوع به معنای بی‌نیازی بخش نیروگاهی کشور به نوسازی و سرمایه‌گذاری نیست. گفتنی است در کشورهای توسعه یافته شاهد نیروگاه هایی با میانگین راندمان ۶۰ درصد نیز هستیم.

طبق گفته های مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی، ظرفیت تولید نیروگاه‌هایی حدود ۲ تا ۳ هزار مگاوات است که گفته می‌شود راندمان ۲۵ درصدی دارند؛ بر این اساس با توجه به اینکه ظرفیت تولید کل کشور ۷۵ هزار مگاوات است باید گفت که سهم تولید برق این نیروگاه‌ها که تنها در ساعات پیک مصرف در فصول گرم از آنها استفاده می‌شود، کمتر از ۵ درصد است.

مرداد تصریح کرد: با در نظر گرفتن این موضوع که سالانه ۴ تا ۵ هزارمگاوات به ظرفیت تولید بر کشور باید اضافه شود نوسازی این نیروگاه هزینه بر است.

وی افزود: البته سال آینده نیروگاه هایی با راندمان ۶۰ درصد وارد شبکه تولید می‌شوند. این در حالی است که هزینه ایجاد شده در نتیجه خاموشی بیش از هزینه‌ای است که بابت استفاده از نیروگاه‌های کم‌راندمان می‌دهیم.

بر اساس گفته‌های وی، نیروگاه های سیکل ترکیبی کشور دارای راندمان ۵۰ درصدی هستند و به طور کلی باید گفت که میزان مصرف نیروگاهی به اندازه‌ای نیست که نتیجه صرفه‌جویی در آن موجب توسعه صادرات و تجارت گازی شود.

وی افزود: البته صرفه‌جویی در مصرف گاز و اصلاح راندمان نیروگاه‌های کشور در نتیجه ارتقای فناوری یکی از اصول و قوانین لازم‌الاجرا است.

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به پرسشی در ارتباط با علت ضعف ایران در حوزه صادرات گاز توضیح داده بود: رشد در هر شاخصی نشان موفقیت نیست.

وی افزود: اینکه سهم‌مان از بازارهای صادراتی کم است نشان از عقب‌ماندگی نیست. البته باید میزان صادرات خود را تنوع بخشیده و افزایش دهیم. این اصل صحیحی است.

عراقی ادامه داد: اما ایران متاسفانه بخش عمده تولید گاز خود را در داخل استفاده می‌کند. در بخش خانگی که نمی‌توان مانع مصرف شد؛ این در حالی است که البته میزان مصرف خانگی گاز در سال ۹۶ نسبت به ۹۵ کاهش یافته است و این نشان از همراهی مردمی دارد.

وی افزود: اما در بخش صنابع میزان مصرف ما زیاد است به این میزان مصرف بهره‌وری پایین و همچنین عدم رعایت اصول مصرف بهینه را نیز اضافه کنید.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند