وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش هواپیما به ایران را بررسی می‌کند

وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه در حال بررسی مجوزهای شرکت بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران است تا از این رهگذر، فشار تحریم‌ها بر تهران را افزایش دهد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش هواپیما به ایران را بررسی می‌کند

به گزارش تجارت‌نیوز، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که این وزارتخانه در حال بررسی مجوزهای صادره برای شرکت بوئینگ و ایرباس جهت فروش هواپیما به ایران است.

منوچین در ادامه اظهاراتش خطاب به قانون‌گذاران کنگره آمریکا گفت که وی فشار تحریم‌ها بر ایران، سوریه و کره شمالی را افزایش خواهد داد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در جلسه شهادت خود در برابر کمیته راه و روش‌های مجلس نمایندگان گفت که «آمریکا برای حراست از جان شهروندانش از تمام ابزارهای موجود در حیطه قدرت و اختیارات خود برای وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران، سوریه و کره شمالی استفاده خواهد کرد. من به شما اطمینان می‌دهم که این موضوع [افزایش تحریم‌ها] نقطه تمرکز اصلی من است و در مورد آن با رئیس جمهور گفتگو می‌کنم».

با این حال، استیون منوچین در خصوص روند بررسی مجوزهای فروش هواپیما به ایران توضیح بیشتری ارائه نداد.

گفتنی است که فروش هواپیماهای مسافربری به ایران، به پاییندی تهران به توافق هسته‌ای منعقده در سال ۲۰۱۵ میان این کشور و شش قدرت جهانی (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه، آلمان) پیوند خورده است.

لازم به ذکر است که شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری ساخت آمریکا و اروپا با ارزشی بالغ بر ۳۵ میلیارد دلار موافقت کرده است. این خرید شامل ۸۰ فروند جت مسافربری از شرکت بوئینگ، ۱۰۰ فروند از شرکت هواپیمایی رقیب – ایرباس – و ۲۰ فروند هواپیمای توربین‌دار از شرکت تامین‌کننده فرانسوی – ایتالیایی ای‌تی‌آر – ATR – می‌شود.

فروش تمام این هواپیماها با مجوزهای صادرات آمریکا امکان‌پذیر است.

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید