وزارت صنعت توضیح دهد چرا شرکت‌های خودرویی چای وارد کردند

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه نباید حتی یک دلار از ارز دولتی کشور به شرکت‌های فاقد اعتبار برای واردات کالا اختصاص پیدا کند، گفت: وزارت صنعت باید توضیح دهد چرا برخی از شرکت‌های خودرویی به‌جای واردات قطعات و مواد اولیه چای وارد کردند.
وزارت صنعت توضیح دهد چرا شرکت‌های خودرویی چای وارد کردند

سعید باستانی با اشاره به لیست نخست بانک مرکزی که به اعلام اسامی شرکت‌های دریافت‌کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داشت، اظهار داشت: در سه‌ماهه نخست امسال حدود ۱۹ میلیارد دلار ثبت سفارش انجام شده که از میان آنها ۹ میلیارد دلار به تخصیص ارز منجر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: متاسفانه در لیست روز گذشته ابهامات زیادی در مورد تخصیص ارز به شرکت‌ها مطرح بود که عامل این موضوع سیستم معیوب کشور است، این موضوع را نباید کتمان کنیم که برخی با استفاده از این سیستم معیوب توانسته‌اند ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند درحالی که بسیاری از تولیدکنندگان همچنان درگیر بوروکراسی اداری بوده و موفق به دریافت ارز نشده‌اند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با تاکید به اینکه اگر از میان ۹ میلیارد دلار کالایی که موفق به دریافت ارز شده است ۲۰ هزار دلار غیرواقع تخصیص داشته باشد اشتباه است، حتی یک دلار هم نباید بدون اصول و ضابطه به شرکت‌های مختلف که مدعی واردات مواد اولیه و تجهیز و تولید هستند پرداخت می‌شد، گفت: ما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد اما باید دقت کنیم واحدهای نظارتی نیز باید در این رابطه اظهارنظر کرده و از وزارت صنعت بخواهند ملاک تعیین شرکت‌ها برای تخصیص ارز را اعلام کند.

باستانی راجع به مهلت ۱۵روزه رئیس جمهور به وزیر صنعت برای تعیین تکلیف تخلف ثبت سفارش بیش از ۶ هزار خودرو نیز گفت: مجلس در گام نخست این موضوع را به وزارت صنعت متذکر شد و این بخش روند بررسی تخلف را آغاز کرد در نهایت متوجه شدیم یکی از ارکان این تخلف بخش خصوصی و یکی دیگر متاسفانه افرادی در وزارت صنعت بودند که سازمان بازرسی به این موضوع ورود پیدا کرده و در حال بررسی جدی این تخلف است.

وی تاکید کرد: کمیسیون صنایع علاوه بر پیگیری وضعیت تخلف ثبت سفارش این موضوع را از وزارت صنعت مطالبه می‌کند که چرا باید خلا سیستمی در وزارت صنعت وجود داشته و امکان هک سیستم فراهم باشد. چرا این وزارتخانه برای جلوگیری از فساد اقدام موثری را انجام نداده است که ما شاهد بروز این تخلفات باشیم.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید