وصول مطالبات تجار خراسان‌شمالی از ترکمنستان با داد و ستد پایاپای

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌شمالی گفت: مطالبات تجار خراسان‌شمالی از ترکمنستان با داد و ستد پایاپای وصول شد.
وصول مطالبات تجار خراسان‌شمالی از ترکمنستان با داد و ستد پایاپای

«محمد صمدی» در جمع خبرنگاران با اشاره به این‌که تجار این استان از سال‌های گذشته ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار مطالبه از ترکمنستان در امر تجارت داشتند، افزود: مقدار زیادی از این مطالبه به‌صورت پایاپای و به شکل تهاتر کالا وصول شد.

به گزارش تجارت‌نیوز،صمدی در ادامه با بیان این‌که با وجود این‌که خراسان‌شمالی یک استان مرزی است اما نه بازارچه مرزی، نه معبر ورود و خروج به کشور همسایه، نه راه‌آهن، نه فرودگاه بین‌المللی دارد، ادامه داد: اما هم‌چنان در سطح بین‌المللی فعال هستیم و میزان صادرات خراسان‌شمالی به سایر کشورها امسال بیش از ۶۰ میلیون دلار بوده است.

صمدی اظهار کرد: در گذشته خراسان‌شمالی به حدود ۳۲ کشور دنیا صادرات داشت که هم‌اکنون به ۲۴ کشور رسیده است و کشورهایی حذف شده بیشتر کشورهای اروپایی بوده‌اند.

به گفته وی، ۳۰ درصد صادرات خراسان‌شمالی به هندوستان، ۲۱ درصد به افغانستان، ۸٫۲ درصد به عراق و ۴٫۲ درصد به ترکمنستان بوده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اما هنوز ایجاد بازارچه مرزی «پرسه سو» مهم‌ترین مطالبه مردم این است بطوری‌که اگر از بازارچه مرزی اینچه‌برون بخواهیم به عشق‌آباد ترکمسنان برویم باید ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر کویر را طی کنیم و یا از باجگیران به عشق‌آباد حتی یک روستا مشاهده نمی‌شود اما از قسمت پرسه سو در خراسان‌شمالی تا عشق‌آباد تعداد زیادی روستا و مراکز تولیدی و تجاری ترکمنستان وجود دارد که اگر این بازارچه احداث شود رونق اقتصادی در استان ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه از برگزاری نمایشگاه کشور ایران در کشور ترکمنستان با محوریت خراسان‌شمالی خبر داد و خاطرنشان کرد: قرار بر این است تا این نمایشگاه در اسفندماه در کشور مذکور برگزار شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌شمالی گفت: علاوه‌بر آن قرار بر این است تا طی یکی دو ماه آینده یک هیئت تجاری از خراسان‌شمالی در کشور قرقیزستان حضور یابد.

وی در ادامه از کاهش میزان واردات کالا به این استان نیز خبر داد و افزود: میزان واردات کالا طی سال جاری ۱۰٫۵ میلیون دلار بوده که این رقم در سال‌های گذشته ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار بوده است.

خراسان‌شمالی با ترکنستان حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که بخشی از این منطقه در شهرستان راز و جرگلان و بخشی نیز در شهرستان شیروان قرار دارد.

 

منبع:ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز