وضعیت صادرات سنگ‌آهن سال آينده چگونه خواهد شد ؟

وضعیت صادرات سنگ‌آهن سال آينده چگونه خواهد شد ؟

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت از ممنوعیت صادرات سنگ‌آهن در سال آینده یا وضع عوارض سنگین بر آن خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، داریوش اسماعیلی درباره صادرات مجموعه کالاهای صنایع معدنی گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار صادرات مجموعه کالاهای صنایع معدنی باید با نظر و مجور معاونت معدنی باشد و اگر عرضه تولیدکننده‌ای در داخل کشور متناسب با تعهداتش نباشد، حتما جلوی صادراتش را خواهیم گرفت.

اسماعیلی در خصوص خام‌فروشی مواد معدنی نیز بیان کرد: علم خام‌فروشی در مجلس را بر دوش گرفتیم و سعی کردیم که قوانین زائد را در این حوزه حذف کنیم و امروز نیز به صراحت می‌گویم که خام‌فروشی سنگ آهن را در سال 1399 به صفر کاهش می‌دهیم. اما موضوع کاهش خام‌فروشی در سایر حوزه‌ها بستگی به نیاز داخل دارد.

وی ادامه داد: سنگ آهن برای ما مورد نیاز است، چرا که برای رسیدن به 55 میلیون تن تولید فولاد تا افق 1404 داشتیم نیاز به 160 میلیون تن سنگ آهن داریم و در سال آینده صادرات سنگ آهن را یا ممنوع می‌کنیم و یا عوارض سنگین برای صادرات آن وضع خواهیم کرد.

عوارض صادرات بر روی زنجیره باید برداشته شود

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: نظر شخصی من این است که عوارض صادرات بر روی زنجیره برداشته شود. به عنوان نمونه اگر میزان کنسانتره تولیدی به اندازه خوراک واحد بعدی (گندله) باشد دلیلی ندارد که یک کیلوگرم را در داخل نگه داریم و باید صادرات کنیم.

اسماعیلی همچنین خاطرنشان کرد: معتقدم فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بخش معدن می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی بشود کاملا کارشناسی و فنی و راهگشا بوده است و تلاش می‌کنیم تا بخشی از نقدینگی موجود در جامعه جذب بخش معدن و صنایع معدنی بشود تا شاهد رشد این حوزه باشیم.

منبع: فلزات‌آنلاين 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند