کد خبر: 177677

وضعیت کسب‌و‌کار در استان‌های مختلف کشور

استان‌های خراسان شمالی، سیستان‌و‌بلوچستان و لرستان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌و‌کار و استان‏‌های گیلان، فارس و مرکزی به ترتیب دارای بهترین محیط کسب‌و‌کار هستند.

سرویس تجارت نیوز -

نتایج پایش ملی محیط کسب‌و‌کار ایران در تابستان ۱۳۹۶، رقم ۵٫۷۷ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) را به عنوان شاخص ملی به دست می‌دهد که حدودی بدتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶ با میانگین ۵٫۶۹) بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از نظر فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۳۹۶ تا حدودی نامساعدتر شده است.

در تابستان ۱۳۹۶، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، سه مؤلفه:

۱- دشواری تأمین مالی

۲- بی‌ثباتی و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن قیمت‌ها (مواد اولیه و محصولات)

۳- رویه‌های غیر منصفانه و ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات را نامناسب‌ترین

و سه مؤلفه:

۱- محدودیت دسترسی به برق

۲- محدودیت دسترسی به سوخت (گاز، گازوئیل و…)

۳- محدودیت‌های دسترسی به ارتباطات (تلفن همراه و اینترنت) را مناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌و‌کار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده‌اند.

همچنین براساس یافته‌های این طرح در تابستان ۱۳۹۶، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و لرستان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌و‌کار و استان‌های گیلان، فارس و مرکزی به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌و‌کار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.

براساس نتایج این پایش در تابستان ۱۳۹۶، وضعیت محیط کسب‌و‌کار در بخش کشاورزی در مقایسه با صنعت ومعدن و خدمات مناسب‌تر ارزیابی شده و در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی نیز رشته فعالیت‌های:

۱- آموزش ۲- ساختمان ۳- اداری و خدمات پشتیبانی به ترتیب بدترین وضعیت کسب و کار و رشته فعالیت‌های:۱- خدمات مربوط به تأمین جا و غذا ۲- املاک و مستغلات ۳- آب رسانی، مدیریت پسماند فاضلاب و فعالیت تصفیه به ترتیب بهترین وضعیت کسب و کار در مقایسه با سایر رشته فعالیت اقتصادی در کشور داشته‌اند.

براساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‌و‌کار ایران نیز در تابستان ۱۳۹۶، عدد ۵٫۹۲ (۱۰ بدترین ارزیابی است) را نشان می‌دهد تا حدودی بدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار ۹۶ با میانگین ۵٫۸۱) است.

به‌طوری که میانگین ارزیابی محیط اقتصادی رقم ۵٫۸۴ (میانگین فصل قبل ۵٫۷۷) و میانگین ارزیابی محیط نهادی رقم ۵٫۹۸(میانگین فصل قبل ۵٫۸۴) است.

نگاه اجمالی نشان می‌دهد که همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد ۴٫۲۴ و محیط مالی با عدد ۷٫۹۳ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها براساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند.

منبع: تسنیم

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.09)
1327.4
1.20
مثقال طلا (%0.31)
610500
19,000
سکه امامی (%0.1)
1513500
15,000
دلار (%0.27)
4410
120
یورو (%0.2)
5538
110
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.