وعده‌های محقق نشده روحانی برای كمک به اصناف

وعده‌های محقق نشده روحانی برای كمک به اصناف

از روز شنبه 70 درصد اصناف تعطیل خواهند شد و در صورت تخلف از تصمیمات دولت، جریمه و پلمب در انتظار واحدهای صنفی است اما واحدهای صنفی می‌گویند نه‌تنها تسهیلات وعده داده‌شده رئیس‌جمهور در دور اول تعطیلات گسترده را دریافت نكرده‌اند بلكه به صحبت‌های اخیر درباره احتمال جبران خسارت‌ها هم امیدی ندارند.

تعداد كشته‌های كرونا در روز به مرز 500 نفر نزدیك می‌شود و در نهایت بار دیگر دولت تن به تعطیلی سراسری تهران و دیگر شهرهای قرمز داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام فعالان اصناف مختلف، از روز شنبه 70 درصد اصناف تعطیل خواهند شد و در صورت تخلف از تصمیمات دولت، جریمه و پلمب در انتظار واحدهای صنفی است اما واحدهای صنفی می‌گویند نه‌تنها تسهیلات وعده داده‌شده رئیس‌جمهور در دور اول تعطیلات گسترده را دریافت نكرده‌اند بلكه به صحبت‌های اخیر درباره احتمال جبران خسارت‌ها هم امیدی ندارند.

ستاد کرونا بالاخره موفق شد مجوز تعطیلی دو‌هفته‌ای اصناف و کسب‌وکارها را از دولت دریافت کند و این محدودیت‌ها از روز اول آذر‌ماه اعمال می‌شود. قرار است تعطیلی دو‌هفته‌ای و كامل تهران اعمال شود تا از شیوع بیشتر كرونا جلوگیری شده و میزان مرگ‌ومیر كاهش یابد. در این میان تنها راه جلوگیری از خروج مردم از خانه، بستن مغازه‌هاست تا شاید به‌این‌ترتیب، افراد از خانه خارج نشوند. به همین دلیل ستاد كرونا لیستی تهیه كرده و در اختیار اصناف قرار داده است تا تكلیف تعطیلی مشاغل از ابتدای آذرماه مشخص شود. براساس این مصوبه مشاغل در سه دسته تقسیم‌بندی شده‌اند. دسته‌ای که جزء مشاغل ضروری‌تر تلقی شده و بدون تعطیلی به کارشان ادامه می‌دهند. دسته دوم مشاغلی هستند که فقط در شهرهایی با وضعیت قرمز تعطیل می‌شوند و گروه سوم مشاغلی هستند که در تمام شهرهای ایران و در این دو هفته تعطیل هستند.

به‌این‌ ترتیب مشاغلی مانند آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، ورزشگاه‌ها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، اماكن متبركه، موزه‌ها و تالارهای پذیرایی، باغ وحش و شهربازی و… در شهرهای قرمز تعطیل می‌شوند. برگزاری آزمون‌های حضوری در این شهرها ممنوع می‌شود و كافی‌شاپ‌ها و قهوه‌خانه‌ها دیگر مجاز نیستند كركره‌های خود را بالا داده و از مراجعان پذیرایی كنند. در مقابل مراكز خدماتی مثل سوپرماركت‌ها، میوه و سبزی فروشی‌ها، نانوایی، خشكشویی، مراكز بهداشتی و درمانی، مراكز تهیه و توزیع غذای بیرون‌بر، تعمیرگاه‌های خودرو و مشاغلی از این دست فعال هستند. آیا با وجود تمام محدودیت‌هایی كه به دلیل اعمال سیاست‌های ستاد ملی كرونا به اصناف تحمیل می‌شود و برای آنها خسارت اقتصادی به همراه دارد، دولت مانند تعطیلات گسترده ابتدای امسال بسته‌های تشویقی و حمایتی برای اصناف در نظر گرفته است؟

تاكنون كمكی دریافت نكرده‌ایم

قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران، درباره كمك‌های دولتی به خاطر تعطیلی دو‌هفته‌ای پیش‌رو بیان می‌كند: قرار است كمك شود اما تا‌كنون هرچه‌ گفته‌اند، هیچ‌كدام اجرائی نشده است. او ادامه می‌دهد: رئیس‌جمهور گفته است به مشاغلی كه آسیب می‌بینند یا آسیب دیده‌اند، كمك‌هایی خواهیم كرد. اگر كمك كردند و ما دیدیم، حتما مورد قبول است. فعلا گفته‌اند وام می‌دهیم و كارهای دیگر می‌كنیم كه انجام نشده است.

نوده‌فراهانی عنوان می‌كند: لیست مشاغلی كه باید تعطیل شود، در اختیار اتاق اصناف قرار گرفته است. این مشاغل از روز شنبه تعطیل خواهند كرد. قرار است از روز شنبه تعطیلی واحدها پیگیری شود.

به گفته او اگر اصنافی كه مشمول مصوبه تعطیلی شده‌اند، واحدهای خود را نبندند، طبق قانون با آنها برخورد می‌شود.رئیس اتاق اصناف تهران می‌گوید: برای واحدهای متخلف جریمه تا پلمب واحد صنفی در نظر گرفته شده است. میزان جرائم در نظر گرفته‌شده برای تخلفات، 300، 500 و یك میلیون تومان است و در صورت تكرار تخلف، واحد صنفی پلمب می‌شود.

او بیان می‌كند: براساس لیست اعلام‌شده در رابطه با واحدهایی كه باید تعطیل شوند، حدودا 70 درصد اصناف بسته می‌شود و 30 درصد صنوف برای ارائه خدمات باز می‌مانند.

هیچ كمكی دریافت نكرده‌ایم

شاهرخ محمدزاده، رئیس اتحادیه مهمان‌پذیرها كه صنف آنها مشمول تعطیلی اجباری دو هفته آتی نشده است، درباره اینكه چرا دولت تصمیم گرفت مهمانپذیرها را تعطیل نكند، می‌گوید: به ما یك لیست ابلاغ شده است كه چه مشاغلی تعطیل هستند و چه مشاغلی تعطیل نیستند. جلسه تشكیل دادند و نتیجه جلساتشان را به ما اعلام كردند. ما در جلساتشان حضور نداریم و درباره دلیل تصمیماتشان اطلاعی نداریم. او درباره دریافت تسهیلات به خاطر خسارات ناشی از تعطیلی عنوان می‌كند: هیچ تسهیلاتی برای ما برای تعطیلی پیش‌رو در نظر نگرفتند. هیچ‌كدام از تسهیلات قبلی را ندادند و هیچ‌یك از اعضای ما این تسهیلات را دریافت نكرده‌اند.

تشدید نظارت‌ها برای اجرای قانون

گویا تاكنون دولت به وعده‌های حمایتی خود عمل نكرده است اما محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع كرونا بدون تردید باید پیگیری شود و این مسئله بر عهده اتاق اصناف گذاشته شده است. معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با ایسنا از آغاز طرح تشدید نظارت‌ها با شروع محدودیت‌های جدید کرونایی از اول آذرماه خبر می‌دهد.

بهنام نیک‌منش می‌گوید: از اول آذرماه به واحد‌های صنفی که واحد خود را باز می‌کنند، اخطار کتبی و شفاهی داده می‌شود که معمولا اثربخش است و باعث می‌شود خودشان مقررات را رعایت کنند‌ اما اگر از این کار تبعیت نکنند، اماکن انتظامی واحد‌های متخلف را پلمب می‌کند.

او با اشاره به انجام بیش از ۹۰۰ هزار بازرسی در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اتاق اصناف در سال جاری یادآور می‌شود: در هفته‌های گذشته هم که محدودیت ساعتی برای فعالیت اصناف وضع شده بود، سعی کردیم تا حد امکان واحد‌های صنفی پلمب نشود و با اخطار و تذکر آنها را ترغیب به رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنیم؛ بنابراین در هفته‌های گذشته هم تذکرات لازم به واحد‌های صنفی که از ساعت ۱۸ به بعد فعالیت می‌کردند، داده شده است و آنها هم رعایت کردند.

نیك‌منش با بیان اینکه بازرسی از ۴۰۰ هزار واحد صنفی نیاز به همکاری سایر دستگاه‌ها نیز دارد و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم در اصل بر عهده وزارت بهداشت است، از تلاش برای طراحی یك سامانه مشخص برای ثبت همه موارد تذکر، پلمب و بازرسی‌های انجام‌شده خبر می‌دهد.

 

منبع: روزنامه شرق

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند