یک کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با تجارت‌نیوز:

مردم منتظر وعده‌ ارزانی مسکن نباشند

مردم منتظر وعده‌ ارزانی مسکن نباشند

یک کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: متقاضیان اجاره ملک منتظر وعده‌های کاهش قیمت مسکن از دولتمردان نباشند؛ چرا که در ماه‌های آتی این ترافیک تقاضا برای اجاره ملک رو به افزایش باشد.

یک کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت اجاره بها ارزان خواهد شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: امسال در قیاس با سال‌های گذشته و به استناد مطالعات آماری و میدانی، هنوز حجم قراردادهای رسمی اجاره در مناطق تهران به تعداد مطلوب و واقعی نرسیده است. این نشان از انباشت متقاضیان اجاره املاک است که با لحاظ محدودیت زمانی برای انتخاب و اجاره ملک از یک طرف و ایجاد ترافیک تقاضا در ماه‌های منتهی به فصل اجاره از سوی دیگر قابل تامل است.

منصور غیبی افزود: با علم بر اینکه از دلایل اصلی آن می‌توان به بالا بود نرخ اجاره‌بها و توان محدود مستاجرین در اجاره ملک دارد، می‌توان اشاره کرد. این عدم استقبال نشان ازدو پدیده کلی دارد.

او در ادامه توضیح داد: اولین پدیده این است که مستاجران کنونی در همان ملک مورد اجاره با مالک به صورت غیررسمی و توافقی ، اجاره نامه خود را تمدید کرده‌اند و دومین موضوع این است که مستاجران با ملاحظه امکان تثبیت قیمت‌ها در حوزه مسکن و به امید کاهش دستوری بهای ملک از سوی دولت و به تبع آن کاهش اجاره‌بها به انتظار نشستند. به نظر می‌رسد دلیل دوم قوی‌تر است.

غیبی اظهار کرد: در این بازه زمانی مستاجران منتظر کاهش دستوری قیمت‌ها از سوی دولت هستند. کما اینکه عدم تکمیل ظرفیت اجاره از سوی مستاجرین در فرآیند انتخاب یا جابه‌جایی مورد اجاره ، موجب شده که زمان نقل و انتقال مستاجران به لحاظ زمانی از نُرم عادی سالانه خارج شده و حداقل یک ماهی ، فصل اجاره منازل مسکونی به درازا بکشد. انتظار این است که در ماه‌های آتی این ترافیک تقاضا برای اجاره ملک رو به افزایش باشد.

او در توصیه ای به مستاجران گفت: مهمترین توصیه ما این است که مستاجران محترم قبل از ایجاد این ترافیک که امری اجتناب‌ناپذیر است، در فضای آرام و با وجود فایل‌های متعدد برای اجاره کردن به بازار ورود پیدا کنند. در حقیقت مردم باید در آرامش نسبی حاکم به بازار رهن و اجاره حداقل به لحاظ تنوع در تعداد فایل‌های اجاره و با امکان چانه‌زنی به نفع مستاجرین ، ملک مورد درخواست خود را اجاره کنند؛ چرا که با گذر از این ایام و در زمان ازدیاد متقاضی برای رهن و اجاره ملک، امکان سوداگری و تحمیل شرایط سخت‌تر از سوی بعضی از موجرین دور از انتظار نخواهد بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند