وقتی بازار عینک در ایران، توسط خارجی‌ها قبضه می‌شود

وقتی بازار عینک در ایران، توسط خارجی‌ها قبضه می‌شود

عدم ورود ایران به حوزه تولید عینک، فضای مساعدی را برای سودجویی فزاینده خارجی‌ها در این بخش فراهم ساخته است.

یکی از موارد بسیار حائز اهمیتی که باید در دستورکار دستگاه‌های ذی‌ربط و بخش خصوصی به عنوان فعالان مردمی در عرصه تولیدی و اقتصادی قرار گیرد به این امر معطوف می‌شود که می‌باید در خصوص تولید و ساخت برخی اقلام و کالاهای خاص، نقش آفرینی فزاینده و سازنده‌تری در دستور کار قرارگیرد، عرصه‌ای که به دلیل برخی کم توجهی‌ها به جولانگاهی برای سودجویی خارجی‌ها و دلال‌ها مُبَدَل شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عینک را می‌توان از نمونه‌های بارز این ضعف و غفلت عنوان کرد، حوزه‌ای که با وجود بازار نسبتا مطلوب و نیاز اجتناب ناپذیر بخش قابل توجهی از جامعه، متاسفانه تولید داخلی در این عرصه ضعیف عمل کرده است.

به واقع می‌توان گفت بازار عینک در کشور ایران توسط خارجی‌ها و تولیدکنندگان فریم قبضه شده و کم نیستند عینک‌هایی که با عناوین جعلی تحت عنوان بِرندهای معروف جهانی با قیمت‌هایی کلانی به فروش می‌رسند.

مصطفی رضایی، یکی از توزیع کنندگان عینک طبی و آفتابی در غرب استان تهران، با اشاره به حجم انبوه واردات عینک به کشور اظهار کرد: متاسفانه در این بخش نیز، همچون بسیاری از حوزه‌های دیگر،با پدیده‌ای تحت عنوان قاچاق و واردات بی رویه مواجه هستیم با این تفاوت که در بخش حمایت داخلی، شاهد غفلت‌های بسیاری در این خصوص هستیم و اساسا شاهد تولید مشابه داخلی خاصی در این عرصه نیستیم.

وی افزود: صنعت عینک سازی در زمره فعالیت‌های تولیدیِ ظریف محسوب می‌شود که دو عنصر کمیت و کیفیت نقش بسزایی در بقا و ادامه حیات واحدهای تولید کننده ایفا می‌کند.

این توزیع کننده عمده عینک در غرب استان تهران گفت: سودآوری تولید عینک مستلزم دو مولفه کیفیت مطلوب و تیراژِ تولیدی بالاست و در صورت خلاء هر یک از موارد فوق، بدون تردید، تولید کننده با شکست اقتصادی و خسارت مواجه خواهد شد.

وی افزود: با چنین اوصافی و با توجه به اینکه تولید عینک در قالب صنایع سنتی قابل تعریف نیست، تجهیزات و دستگاه‌های تولید فریم از الزامات حصول موفقیت در این عرصه به شمار می‌رود.

رضایی گفت: متاسفانه در ارتباط با واردات دستگاه‌های مربوط با مشکلاتی مواجه هستیم و عمده این اشکال به تعرفه‌ای باز می‌گردد که به منظور ورود تجهیزات این چنینی به کشور، اخذ می‌شود.

این توزیع کننده عمده عینک در غرب استان تهران بیان کرد: متاسفانه برخی بی‌توجهی‌ها باعث فرصت سوزی‌هایی می‌شود که جبران آن در مواقعی بسیار سخت و حتی غیر ممکن است که حوزه عینک‌سازی نیز از نمونه‌های آن به شمار می‌رود و این در شرایطی است که با یک برنامه ریزی نه چندان پیچیده و سخت، امکان حفظ منافع این بازار به سود تولید کنندگان و حتی مصرف کنندگان فراهم می‌شد و به موازات آن، صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را نیز شاهد خواهیم بود.

وی افزود: در شرایطی که بخش عمده جمعیت کشور مصرف کننده عینک (بصورت طبی و آفتابی) هستند، بازار این محصول از چنان جذابیتی برخوردار است که با حمایت دستگاه‌های ذی ربط و کاهش تعرفه برای واردات دستگاه‌های تولیدی، وابستگی ما به تولیدات آن سوی مرزها از کشورهایی همچون آلمان، ایتالیا و بخصوص چین به حداقل ممکن کاهش پیدا می‌کند.

رضایی بیان کرد: با توجه به این واقعیت تلخ که معضل بیکاری به یک نارسایی جدی اقتصادی و اجتماعی مبدل شده، حمایت از تولید عینک در داخل کشور، دستاوردهای ارزنده بسیاری را در بخش اشتغالزایی به همراه خواهد داشت و یقینا جوانان جویای کار بسیاری با فعالیت در چنین مراکزی (در صورت راه‌اندازی و لحاظ کردن حمایت حداکثری) از این معضل چالش برانگیز (بیکاری) عبور خواهند کرد.

وی افزود: امید آن می‌رود در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، تدابیر لازم در راستای تشویق، ترغیب و حمایت از افراد و گروه‌هایی که به فعالیت در این عرصه علاقه مند هستند لحاظ شود.

رضایی گفت: هم اکنون، شاهد سودجویی‌های بسیاری در بازار عینک بواسطه دلال‌ها، واسطه‌ها و برخی از توزیع کنندگان می‌باشیم که با برنامه ریزی صحیح، این تهدیدها به فرصتی سازنده در راستای کاهشمشکلات اقتصادی کشور مبدل خواهد شد.

امید است در خصوص عدم ورود ایران به تولید برخی اقلام خاص همچون عینک، ساعت و…توجه جدی و عمیق‌تری مبذول شود زیرا استمرار این وضعیت و قرار گرفتن در جایگاه یک وارد کننده صِرف در ارتباط با چنین کالاها و محصولاتی، برازنده کشوری همچون ایران با توانایی‌ها و استعدادهای بالقوه موجود نیست و با ارائه تسهیلات ویژه و مدنظر قرار دادن طراحی‌هایی متناسب با نیاز روز و ذائقه بازار می‌توان از گردش مالی این حوزه در صحنه اقتصادی کشور بهره مند شد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند