وقتی پَهبادها به مدد زارعان می‌آیند

وقتی پَهبادها به مدد زارعان می‌آیند

در سالیان اخیر استفاده از پهبادها در عرصه‌های نظامی و تحقیقاتی به‌صورت چشمگیری افزایش یافته و به تبع، بهره‌گیری از آن در کشورهای توسعه‌یافته در بخش کشاورزی نیز به‌صورت چشمگیری افزایش یافته است.

کشاورزی از نمونه فعالیت‌هایی محسوب می‌شود که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پیشه‌ها و روش‌های معیشتی بشریت از سابقه کهن و دیرینی برخوردار است.

به گزارش تجارت‌نیوز، فارغ از قدمت این فعالیت، پس از گذشت هزاران سال، این حوزه فعالیتی همچنان به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه، مطرح است.

به واقع با مطالعه سیر توسعه جوامع پیشرفته، بخصوص در عرصه اقتصادی به این واقعیت پی خواهیم برد که اکثریت قریب به اتفاق جوامع توسعه یافته در حوزه مذکور به توفیقات بسیاری نائل شده‌اند.

به واقع این مسیر و قاعده‌ای است که پیمایش صحیح در آن برای کشوری همچون ایران با تنوع طبیعی قابل توجهی که از آن برخوردار است ضروری به نظر می‌رسد.

در این میان، پیاده سازی روش‌های نوین برای فعالیت در این حوزه از مؤلفه‌های حائز اهمیتی است که تحقق آن به حصول نتایج و دستاوردهای ارزنده‌تر منتهی خواهد شد.

یکی از الزامات بهره وری هر چه بیشتر از فعالیت‌های زراعی، به ارتقای کیفی محصولات کشاورزی معطوف می‌شود که به اعتقاد برخی از کارشناسان با لحاظ کردن فناوری های نوین و هوشمند در عرصه زراعت، این ضرورت به نحو شایسته‌تری تامین خواهد شد.

رضا دهنوی، یکی از کارشناسان حوزه زراعت و کشاورزی در ارتباط با کشاورزی مبتنی بر فناوری‌های نوین، بیان کرد: کشاورزی بر سه عنصر کاشت، نگهداری و برداشت استوار است.

وی افزود: هر آنچه در این سه عرصه، رویکرد و فعالیت مرتبط با این حوزه، علمی‌تر شود به تبع نتایج افزون‌تری حاصل خواهد شد.

کارشناس حوزه زراعت و کشاورزی، تصریح کرد: در کشاورزی سنتی، ضریب اطمینان از حصول نتیجه مطلوب ضعیف است، اما در کشاورزی هوشمند تا حدود بسیاری می‌توان به تخمین و پیش‌بینی صحیح‌تری از محصول برداشتی در آینده دست پیدا کرد.

دهنوی گفت: به تعبیر دیگر میزان ریسک و خطا در چنین حوزه‌ای به مراتب، ضعیف‌تر و ناچیزتر از زراعت سنتی است.

وی در تشریح جزییات هر چه بیشتری از این شیوه زراعت عنوان کرد: شیوه بذر پاشی و سنجش موقعیت اراضی، یکی از مولفه‌هایی است که می‌تواند به برداشت محصول کیفی‌تر منتهی شود و این امری است که با استفاده از ماشین کاشت هیبریدی به سهولت میسر می‌شود.

کارشناس حوزه کشاورزی گفت: نکته حائز اهمیت بعدی، ناظر بر شیوه و سیستم‌های آبیاری است که با عنایت به نقش آن در برداشت مطلوب از فعالیت زراعی بسیار حساس و تعیین کننده است و با توجه به بحران کم آبی که در حال حاضر کشور ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند توجه به این مقوله اصلی حائز اهمیت به شمار می‌رود.

وی افزود: انتخاب زمان صحیح آبیاری و کاشت محصول متناسب با ظرفیت‌های آبی مناطق مختلف کشور (اعم از کم بارش و پربارش) از مولفه‌هایی است که به‌صورت معجزه آسایی، بهره‌وری مطلوب از فعالیت زراعی را تسهیل می‌کند که این مهم با استفاده از برنامه‌ها و فناوری‌های هوشمند، به‌صورت سازنده‌ای قابل حصول است.

وقتی پَهبادها به مدد زارعان می‌آیند

در سالیان اخیر استفاده از پهبادها در عرصه‌های نظامی و تحقیقاتی به‌صورت چشمگیری افزایش یافته و به تبع با عنایت به نتایج بسیار مطلوبی که در سایه بهره‌گیری از این فناوری به دست آمده، بهره‌گیری از آن در کشورهای توسعه یافته در بخش کشاورزی نیز به‌صورت چشمگیری افزایش یافته است.

محمدرضا رودسری، یکی از کارشناسان حوزه کشاورزی، با اشاره به باب شدن بهره‌گیری از پهبادها در فعالیت‌های زراعی در برخی از کشورهای پیشرفته، گفت: رصد دقیق و جامع وضعیت عرصه زراعی، ثبت تصاویر از شرایط حاکم بر زمین‌ها از موارد حائز اهمیتی است که در فرآیند نگهداری به عنوان مقطعی حساس در دوران پیش از برداشت با استفاده از پهبادها به صورت مطلوب‌تری محقق خواهد شد.

وی افزود: بعضا دیده می‌شود در یک حوزه زراعی به دلیل برداشت زود هنگام یا دیر هنگام، محصول به دست آمده از کیفیت چندانی برخوردار نیست که با به‌کارگیری از پهباد در مقطع اشاره شده (نگهداری) می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد و محصول کاشته شده را در بهترین زمان ممکن برداشت نمود.

رودسری گفت: به‌کارگیری از تراکتورهای پیشرفته از دیگر عواملی است که بهره وری مطلوب‌تر از زمین زراعی را تسریع و تسهیل خواهد کرد و تمامی موارد فوق از مولفه‌هایی است که در قالب و دایره کشاورزی هوشمندانه محقق خواهد شد.

وی افزود: تمامی ادوات و تجهیزات این‌چنینی، بازدهی حداکثری از حداقل انرژی را متناسب با شرایط جاری و ساریِ حاکم بر زمین زراعی، فراهم می‌کند و به موازات آن ضریب خطای انسانی را نیز به میزان ملموسی کاهش خواهد داد که طبیعتاً خروجی این معادله‌ها به بهره وری حداکثری ختم خواهد شد.

امید آن می‌رود با اتکای به ظرفیت‌های علمی، بومی و فناوری داخلی و سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در این حوزه و البته هموار کردن مسیر برای استفاده مضاعف از دانش روز دنیا، به توفیقات بیشتری در حوزه زراعت و باغداری نائل شویم که یقینا خروجی آن در تامین سلامت و امنیت غذایی و استقلال هر چه بیشتر اقتصادی، تاثیرگذار خواهد بود.

 

منبع: افکارنیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند