ونزوئلا به کجا می‌رود؟

ونزوئلا به کجا می‌رود؟

در حالی که آشفتگی های سیاسی در ونزوئلا رو به افزایش است، ذخایر ارزی این کشور به کمتر از 10 میلیارد دلار رسید. این پایین‌ترین میزان طی 20 سال گذشته است.

بر اساس گزارش منتشرشده توسط بانک مرکزی ونزوئلا، ذخایر ارزی این کشور به کمتر از 10 میلیارد دلار رسید. این کمترین میزان از سال 1995 تاکنون است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از سی‌ان‌ان، این آمار و نتایج مالی در حالی منتشر شد که روز یکشنبه مخالفان رئیس‌جمهور در یک همه‌پرسی نمادین درباره طرح مادورو برای استفاده از قانون اساسی به نفع خود شرکت کردند.

گفتنی است، این همه‌پرسی غیررسمی درباره طرح رئیس‌جمهوری برای تشکیل یک مجمع ملی جدید برای بازنویسی قانون اساسی برگزار شد و مادورو آن را کاملا بی‌معنا و غیرقانونی دانست.

مادورو امیدوار است که قانون اساسی را بازنویسی کند و مجلس ملی با رهبری حزب مخالف را با یک مجمع موسسان جایگزین کند.

مخالفان مادورو می‌گویند، بیش از 7 میلیون نفر در همه‌پرسی غیررسمی روز یکشنبه که نشانه حمایت مردم از اپوزیسیون است، شرکت کرده‌اند.

اقتصاددانان معتقدند، کشور ونزوئلا قادر به پرداخت بدهی‌هایش نخواهد بود. اگرچه ممکن است دولت مادورو در کوتاه‌مدت کشور را مدیریت کند.

لازم به ذکر است، این کشور ذخایر نفتی بسیار زیادی دارد و زمانی یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین محسوب می‌شد.

از سوی دیگر طلا بخش عمده‌ای از ذخایر ارزی ونزوئلا را تشکیل می‌دهد که ارزش آن هم در بازارهای جهانی تغییر می‌کند.

به گفته صندوق بین‌المللی پول، ذخایر ارزی این کشور در مقایسه با همسایگان خود بسیار نگران‌کننده است. دو کشور برزیل و آرژانتین اگرچه به تازگی دوران رکود را پشت سر گذاشته‌اند، به ترتیب 362 میلیارد دلار و 48 میلیارد دلار ذخایر ارزی دارند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند