پافشاری عراق بر تغییر شیوه قیمت‌گذاری نفت

پافشاری عراق بر تغییر شیوه قیمت‌گذاری نفت

عراق با تخطی از رویه معمول در قیمت‌گذاری نفت منطقه خاورمیانه و تلاش برای یافتن ارزش واقعی نفت خود، چالشی بزرگ به جان خریده است.

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: عراق که دومین تولیدکننده بزرگ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به شمار می‌آید، تلاش خود را برای بازنگری در شیوه قیمت‌گذاری نفت برای مشتریان آسیایی، تشدید کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته معامله‌گران، عراق برای استفاده از قیمت مرجع جدید برای فروش محموله‌های نفت خام خود به آسیا، برنامه‌های گوناگون را بررسی می‌کند. این کشور پیشنهاد داده است که به جای سازوکار کنونی مورد استفاده ایران و عربستان، از شاخص نفت خام بورس دوبی برای قیمت‌گذاری نفت خود استفاده کند.

با توجه به استمرار مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی و باقی ماندن قیمت نفت در سطوح ۵۰ دلار برای هر بشکه، عراق تلاش می‌کند تا آخرین ذره از ارزش نفت خود را از مشتریان دریافت کند.

شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) نخستین محموله را با استفاده از یک سازوکار جدید مزایده، در سال جاری میلادی فروخته است و اکنون تلاش می‌کند فروش نفت خود را با قیمت‌های اعلام‌شده در بورس کالای دوبی هماهنگ کند، زیرا این شرکت باور دارد که ساز و کار کنونی سبب تعیین قیمتی کمتر از قیمت واقعی برای نفت می‌شود.

نوین ناه، کارشناس موسسه اسپکت انرژی، گفت: گمان می کنم که سومو در تلاش برای دستیابی به ارزش واقعی نفت خود، چند گام از بقیه خاورمیانه جلوتر است، اما این پیشنهاد به برخی اصلاحات و استفاده از بازخورد خریداران نیاز دارد.

شرکت سومو در نامه ای خطاب به مشتریان آسیایی، اعلام کرده در حال بررسی شاخصی است که از میانگین قیمت شاخص نفت خام عمان در بورس کالای دوبی استفاده می‌کند.

در رویه کنونی مورد استفاده از سوی کشورهای خاورمیانه، از حد وسط دو شاخص نفت خام عمان و دوبی در همان ماه بارگیری استفاده می‌شود که موسسه پلاتس آن را منتشر می‌کند. به گفته معامله‌گران، سومو از مشتریان خواست تا پایان ماه اوت امسال، بازخورد خود را ارائه دهند.

سازوکار پیشنهادی عراق، برای مشتریان نفت این کشور پیامدهای مالی احتمالی در بر خواهد داشت. مشتریان نفت عراق باید برای پیشگیری از خطر نوسان قیمت در ماه تعیین قیمت تا ماه بارگیری، از سازوکارهای پوشش ریسک استفاده کنند که هزینه‌ای اضافی به شمار می‌آید.

از سوی دیگر، به گفته توشار تارون بانسال، مدیر موسسه آیوی گلوبال انرژی، اتخاذ رویه جدید از سوی عراق سبب خواهد شد ارزیابی رقابتی بودن قیمت شاخص نفت خام بصره این کشور در مقایسه با انواع رقیب نفت خام تولیدی در ایران و عربستان، دشوارتر شود.

در ماه اوت امسال، قیمت رسمی نفت خام اعلام‌شده از سوی عراق، در مقایسه با قیمت رسمی نفت خام نوع سنگین عربی اعلام‌شده از سوی شرکت آرامکو، پایین‌ترین تخفیف خود را تاکنون داشت.

بانسال گفت: اگرچه شیوه اعلام‌شده از سوی سومو به معنای جدا شدن مسیر آن از مسیر ایران و عربستان است، بی‌گمان این حرکتی در مسیر درست است. این اقدام، گامی به سوی شیوه‌ای پیچیده‌تر برای قیمت‌گذاری نفت است، اما هنوز تا رسیدن به یک بازار آزادتر، راهی دراز در پیش دارد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند