پایش ماهواره‌ای آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم به‌صورت روزانه

پایش ماهواره‌ای آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم به‌صورت روزانه

سازمان فضایی ایران بوسیله امکانات ماهواره‌ای خود، پایش ماهواره‌ای آتش سوزی تالاب هورالعظیم را به صورت روزانه انجام می‌دهد.

علی صادقی نائینی، معاون توسعه کاربرد و خدمات سازمان فضایی ایران در خصوص آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم و پایش ماهواره ای این آتش سوزی در این سازمان گفت: در تابستان سال جاری شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های مکرر در تالاب بودیم، با توجه به وجود سامانه ماهواره ای کشف و پایش حریق در سازمان فضایی ایران، آتش‌سوزی‌های هورالعظیم از تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ به صورت روزانه با استفاده از داده های ماهواره ای با توان تفکیک مکانی ۲۵۰ متر و به صورت هر پنج روز یکبار با تصاویر ماهواره ای با توان تفکیک مکانی ۱۰ متر مورد تحلیل و پردازش قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد ظرف ۲ ماه گذشته (از نیمه دوم خرداد ماه تا نیمه دوم مرداد ماه سال ۱۳۹۷ ) بیش از ۴.۸۰۰ هکتار از اراضی تالاب واقع در بخش عراق به صورت کامل طعمه حریق شده و پوشش گیاهی آن دچار تخریب کامل شده بطوریکه این حریق از بخش غربی و مرکزی هورالعظیم آغاز و به مرور به مناطق شرقی تالاب و مرزهای ایران نزدیک شده است.

از تاریخ ۹ تیرماه شدت آتش‌سوزی‌ها در منطقه به شدت افزایش یافت. همچنین از تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷، منتهی الیه جنوب شرقی منطقه و در مرز ایران نیز شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده بودیم.

در تصویر بالا تغییرات مربوط به مساحت مناطق تخریب شده ناشی از وقوع آتش‌سوزی که با داده های با توان تفکیک مکانی ۱۰ متر مورد محاسبه قرار گرفته است با گراف آبی رنگ نمایش داده شده است.

همچنین تغییرات دما در منطقه با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در ساعات نزدیک به ظهر با گراف قرمز رنگ در همین نمودار مشخص گردیده است. در طول این مدت همواره نوسانات دما عددی بین ۴۲ تا ۵۸ درجه سانتیگراد در ساعات نزدیک به ظهر بوده است.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند