تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پرداخت وام‌ چند صدمیلیونی در یک ساعت!

پرداخت وام‌ چند صدمیلیونی در یک ساعت!
در شرایطی که بانک‌ها با ناترازی مالی مواجه‌اند، وام‌هایشان از طریق برخی دلال‌ها به روش‌های مختلف و با نرخ‌های مختلف به فروش می‌رسد؛ به نحوی که در بازار غیررسمی خریدوفروش وام بانکی، برای خرید وام 100 میلیون تومانی باید حدود 28 میلیون تومان هزینه کرد.

«وام با رقم‌های ۱۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی بانک … با بهره دو درصد و بازپرداخت بلندمدت به فروش می‌رسد، قیمت فروش توافقی تعیین می‌شود.»

«دو نوع وام: اولی وامی ۳۰ میلیون تومانی با بازپرداخت پنج‌ساله، دومی وام ۱۰۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۲۰ساله که نرخ بهره هر دو وام چهار درصد است، به فروش می‌رسد.»

به گزارش تجارت‌نیوز، دو پاراگراف بالا متن آگهی‌های فروش وام است که کانالی تلگرامی وام‌هایی از چند میلیون تومان تا چند صد میلیون تومان را در تمام نقاط ایران می‌فروشد.

در یکی دیگر از آگهی‌ها وام دو بانک‌ دیگر فروخته می‌شود. در این آگهی آمده است: وام بانک‌های … و … با رقم‌های ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۴۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ میلیون تومانی با باز پرداخت دو تا سه‌ساله به فروش می‌رسد.

در آگهی مذکور آمده که این وام‌ها در سراسر کشور قابل دریافت و در توضیح نرخ بهره نیز چنین نوشته شده بهره بانکی، یعنی نرخ آن را مشخص نکرده است.

فروش وام ۸۰۰ میلیونی در شیراز

در یکی از آگهی‌های فروش وام آمده که، «وام ۲۰ میلیون تومانی با بهره بانکی و بازپرداخت دو الی سه‌ساله با نرخ توافقی فروخته می‌شود.»

در بخش دیگر این آگهی آمده که تا رقم ۸۰۰ میلیون تومان وام فروخته می‌شود. در متن این بخش از آگهی چنین نوشته شده است: «فروش وام ۴۰۰ الی ۸۰۰ میلیونی با بهره ۱۴ درصدی و بازپرداخت یک تا پنج‌ساله به‌صورت توافقی به فروش می‌رسد.»

در یکی دیگر از آگهی‌های این کانال وام روی خودرو، طلا و سیم‌کارت پرداخت می‌شود و در توضیح این آگهی آمده است: وام در سراسر استان‌های تهران و کرج با بهره سه درصد و بازپرداخت بلندمدت سریع پرداخت می‌شود.

در بخشی دیگر از این آگهی آمده است که با شرایط دلخواه خریداران (پرداخت یک‌ساعته) وام پرداخت می‌شود.

تمام آگهی‌های ذکر شده در کانالی تلگرامی به اشتراک گذاشته می‌شود که دسترسی مخاطبان به اطلاعات فروشندگان وام را مسدود کرده است و متقاضیان این وام‌ها باید از طریق پرداخت الکترونیکی حق اشتراک پرداخت کنند.

این کانال تگرامی مدعی است مجوز رسمی زیر نظر یکی از وزارتخانه‌ها را دارد و در این خصوص در پست خود نوشته است: «این کانال دارای مجوز رسمی زیر نظر وزارت … جمهوری اسلامی ایران است. مجوز رسمی کانال (کد شامد): ۱-۱-۷۲۰۱۶۴-۶۱-۴-۱».

در قسمت پایین هر آگهی این چنین نوشته شده است: «برای خرید اشتراک و دسترسی به تمام اطلاعات کانال و دریافت جزوه آموزشی (آشنایی با قوانین و شرایط و نکات مهم) انواع وام و ضامن وارد لینک زیر شوید.»

لینک مورد تاکید این کانال تلگرامی مخاطب را به سایتی‌ هدایت می‌کند که کاربر باید ۲۸ هزار تومان پرداخت کند تا طبق آنچه در کانال تلگرامی آمده است، بتواند مشخصات فروشنده وام را ببیند.

در این سایت نیز چنین آمده است: «این سایت به‌عنوان پرداخت‌یار رسمی بانک مرکزی ایران، با ارائه‌ راهکارهای متنوع پرداخت الکترونیک، روزانه میزبان چندین هزار تراکنش در شبکه بانکی کشور است.»

پشتیبانی این کانال تلگرامی در پاسخ به این سوال که شرایط خرید وام چیست؟ می‌گوید: وام‌ها نیاز به ضامن دارد، اگر خریدار ضامن داشته باشد که خیلی عالی است.

وی در ادامه توضیح شرایط دریافت وام توضیح می‌دهد: اگر خریدار دارای سند مسکونی زیر ۱۵ سال ساخت یا پایان‌کار و شش‌دانگ باشد، می‌تواند از آن به عنوان وثیقه بانکی استفاده کند. برای وام‌های با رقم بالای ۶۰ میلیون تومان حتما نیاز به سند مسکونی جهت وثیقه بانک است.

وی در پاسخ به این سوال که به‌طور میانگین چند درصد از وامی که خریدار دریافت می‌کند را باید به فروشنده یا انتقال‌دهنده وام پرداخت کرد؟ عنوان می‌کند: از هر ۱۰۰ میلیون تومان به‌طور توافقی میانگین ۲۵ تا ۲۸ میلیون سهم فروشنده می‌شود.

همچنین این کانال تلگرامی کاربر را به سایت دیگری که نامی متفاوت از خود کانال تلگرامی دارد هدایت می‌کند که در آن وام ۹ بانک‌ فروخته می‌شود. جای ابهام است که نظام بانکی با حجم انبوهی از مشکلات و ناترازی که صدای گلایه خود رئیس کل بانک مرکزی را هم درآورده، نسبت به خریدوفروش غیررسمی وام‌های بانکی واکنش قابل توجهی نشان نمی‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند