پرداخت ۳ هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران کاسپین

پرداخت ۳ هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران کاسپین

نایب رئیس مجلس، جزییات آخرین نشست نمایندگان سران سه‌ قوه برای پیگیری مشکلات موسسات مالی را تشریح و اعلام کرد: ۳ هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران موسسه کاسپین پرداخت شده است.

نایب رئیس مجلس، جزییات آخرین نشست نمایندگان سران سه‌ قوه برای پیگیری مشکلات موسسات مالی را تشریح و اعلام کرد: ۳ هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران موسسه کاسپین پرداخت شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی؛ مسعود پزشکیان، در تشریح آخرین نشست نمایندگان سران سه‌ قوه برای بررسی آخرین وضعیت سپرده‌گذاران کاسپین، اظهار داشت: آخرین نشست برای بررسی وضعیت سپرده‌گذاران روز چهارشنبه با حضور وزیر اطلاعات، وزیر کشور، رئیس کل بانک مرکزی و معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری برگزار شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قرار بود که تا پایان آذرماه تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری همانند افضل توس و … و سقف ۲۰۰ میلیون تومان به سپرده‌گذاران کاسپین پرداخت شود، افزود: نزدیک به ۲ الی ۳ هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران این موسسات پرداخت شده است که برخی از این افراد سپرده‌های خود را در بانک‌های عامل نگه داشته و برخی سپرده خود را برداشت کرده‌اند که این نزدیک به ۹۸ درصد تمامی سپرده‌گذاران را پوشش می‌دهد و مابقی نیز افرادی هستند که خودشان اقدام نکرده‌اند.

برخورد با بانک‌های عاملی که سپرده‌های سپرده‌گذاران موسسات را پرداخت نمی‌کنند

وی ادامه داد: البته برخی سپرده‌گذاران شکایت‌هایی مبنی بر اینکه بانک عاملی سپرده را نمی‌دهند و یا ضعیف پرداخت می‌کنند با نمایندگان خود مطرح کرده‌اند که دستور داده شد که این موضوع پیگیری شود و با بانک‌هایی که سپرده را پرداخت نمی‌کنند برخورد شود، چراکه ردیف اعتباری وجود دارد اما دلیل اینکه پرداخت نشده باید مشخص شود و بانک باید پاسخگو باشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در آخرین جلسه نیز مقرر شد که تیمی تشکیل شود که پاسخگوی مردم باشد، یادآور شد: مقرر شد بر روی نحوه تشکیل این تیم فکر شود چراکه سپرده‌گذاران در شهرهای مختلف پراکنده هستند، لذا باید فردی در هر شهرستان صحبت‌های سپرده‌گذاران را بشنود و این صحبت‌ها را به تهران منتقل کرده تا جمع‌بندی شود و اگر نیاز است در جلسات سران قوا مداخله توسط سه قوه انجام شود.

حدود ۱۰ هزار نفر بالای ۲۰۰ میلیون تومان سپرده دارند

وی با اشاره به اینکه پیش از این شماره تلفنی مشخص شده بود که مردم اعتراضات خود را از این طریق مطرح می‌کردند، افزود: این نوع پاسخگویی صحیح نیست، لذا باید محل‌هایی وجود داشته باشد که به شکایات و ابهامات سپرده‌گذاران پاسخ دهد که مقرر شده بر روی نحوه تشکیل آن فکر شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه قدم اول در سامان‌دهی این موسسات این بوده که سپرده اولیه پرداخت شود، ادامه داد: پرداخت سود باید بر اساس فروش املاک، شناسایی دارایی‌ها و بازگشت وام‌ها انجام شود تا بتوان مابقی بدهی این سپرده‌گذاران را پرداخت کرد، لذا تا پایان آذرماه تیم مشخص شده باید تسویه ۹۸ درصد سپرده‌گذاران را انجام می‌داد، که ۲ درصد باقیمانده نزدیک به ۱۰ هزار نفر هستند و بالای ۲۰۰ میلیون تومان سپرده داشته‌اند که باید به دغدغه آن‌ها رسیدگی شود.

تمرکز سیستم برای پرداخت سپرده‌های بالای ۲۰۰ میلیون تومان

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید با همکاری گروه تسویه و سپرده‌گذاران روند پرداخت سپرده بالای ۲۰۰ میلیون تومان را تسهیل کنند، اظهار داشت: برخی از این موسسات دارایی دارند و می‌توان بدهی آن‌ها را سربه‌سر کرد اما برخی موسسات دارایی ندارند و مشکلاتی در این موسسات وجود دارد، لذا درحال حاضر بیشتر تمرکز سیستم این است که چگونه و از چه مسیری می توان مابقی سپرده سپرده‌گذاران بالای ۲۰۰ میلیون را پرداخت کرد. نمایندگان سران سه قوه هر هفته جلسه تشکیل می‌دهند که این جلسات برای پاسخگویی مابقی افرادی است که سپرده بیش از ۲۰۰ میلیون تومان دارند. این درحالی است که می توانیم با نماینده سپرده‌گذاران جلسه تشکیل دهیم تا بتوان حق و حقوق مردم را تا جایی که از دست ما برمی‌آید و دارایی‌ها قابل شناسایی است به آن‌ها بازگرداند.

نباید ابزار سواستفاده را به دشمنان داد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نباید سعی کرد تنش‌های اجتماعی و سیاسی در جامعه ایجاد کرد، تصریح کرد: باید سیستمی ایجاد کرد که دغدغه سپرده‌گذاران را بشنود و پاسخ دهد که البته این تیم هنوز شکل نگرفته از سوی دیگر زمانی‌که سیستم با تمام وجود در حال رفع مشکل است نباید اعتراضات اجتماعی را گسترش داد و اقدامی انجام داد که هنجارشکنی شکل بگیرد، چارچوب نظام را زیر سوال برد و نباید ابزار سواستفاده را به دشمنان داد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند