پرداخت 25 هزار میلیارد تومان وام‌ بانکی در دوره ممنوعیت!

پرداخت 25 هزار میلیارد تومان وام‌ بانکی در دوره ممنوعیت!

معمولا بانک‌های کشور برای پرداخت وام‌های بانکی در دو ماه اسفند و فروردین با محدودیت‌هایی مواجه هستند که باعث می‌شود متقاضیان وام‌های بانکی نتوانند در این دو ماه تسهیلاتی دریافت کنند، با این حال چطور در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان وام بانکی پرداخت شده است؟

فریبا تاجدینی: خیلی از مراجعه‌کنندگان به بانک‌ها در ماه پایانی هر سال و ماه آغازین سال بعد با این جمله مسئولان بانکی مواجه می‌شوند که پرداخت وام بانکی در این دو ماه ممنوع است. مسئولان شعب بانکی معمولا علت را صدور بخشنامه بانکی اعلام می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر فروردین ماه پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری ممنوع است چرا بانک مرکزی میزان تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری در فروردین ماه سال 1397 را بالغ بر 25 هزار میلیارد تومان اعلام کرده است؟

در پی انتشار گزارشی از سوی بانک مرکزی در خصوص میزان تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری در فروردین ماه سال 1397 به بخش‌های مختلف اقتصادی، این سوال پیش می‌آید که با توجه به اینکه بانک‌ها در فروردین ماه هر سال تا زمان دریافت بخشنامه جدید از سوی بانک مرکزی حق پرداخت تسهیلات را ندارند گزارش بانک مرکزی بر چه اساسی تنظیم شده است؟

یکی از کارشناس‌های پشتیبانی بانک ملی در تماس تلفنی تجارت‌نیوز با اشاره به موضوع ممنوعیت پرداخت وام در فروردین ماه می‌گوید: در فروردین ماه به طور معمول وامی پرداخت نمی‌شود و تنها وام‌های خاص پرداخت می‌شوند.

این کارشناس ادامه می‌دهد: اگر بر روی وامی دستورالعمل قرار گیرد و بانک مرکزی نیز بر آن صحه گذاشته باشد بانک موظف است آن را حتی در دوره ممنوعیت پرداخت تسهیلات، پرداخت کند. در صورتی که نهاد یا شخصی در فروردین ماه مشکل اساسی برایش پیش بیاید و وضعیت اورژانسی داشته باشد با کسب مجوز از بانک مرکزی می‌تواند تسهیلات دریافت کند.

وی با اشاره به گزارش بانک مرکزی در خصوص میزان تسهیلات پرداختی در فروردین ماه سال 1397 می‌افزاید: این گزارش تنها شامل موارد خاصی است که با تاییدیه بانک مرکزی پرداخت آن صورت گرفته و اکثر این تسهیلات دریافتی به بخش کشاورزی و درمان مربوط است.

در ادامه پیگیری تجارت‌نیوز از این موضوع ، کارشناس بخش پشتیبانی‌ بانک ملت قادر به پاسخگویی نبود و از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد.

کارشناس بخش پشتیبانی بانک صادرات نیز در پاسخ به سوال تجارت‌نیوز می‌گوید: در اسفند ماه هر سال بخشنامه‌ای از طرف بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ می‌شود که از تاریخ مشخصی به بعد بانک‌ها به جز وام ازدواج حق پرداخت تسهیلات دیگری را ندارند و باید به حساب‌های خود رسیدگی کنند و تا ابلاغ بخشنامه جدید در فروردین ماه سال بعد برای پرداخت تسهیلات باید صبر کنند.

این کارشناس می‌افزاید: تنها یک استثنا برای بانک در دوره ممنوعیت پرداخت تسهیلات در فروردین ماه وجود دارد و آن برای کسانی است که قبلا برای دریافت تسهیلات تشکیل پرونده داده‌اند و در موارد خاص تعدادی از آن‌ها پرداخت می‌شود در غیر این صورت هیچ وام دیگری در فروردین ماه هر سال از سوی بانک پرداخت نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، کل تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته ۱۴٫۸ درصد افزایش داشته است.

بیشترین میزان تسهیلات پرداختی در بخش خدمات صورت گرفته است به طوری که بانک‌ها و موسسات اعتباری با پرداخت ۱۱۲ هزار و ۴۴ فقره تسهیلات به ارزش ۱۱٫۵ هزار میلیارد تومان معادل ۴۴٫۸ درصد از کل تسهیلات خود را به این بخش اختصاص داده‌اند. تسهیلات پرداختی به بخش خدمات با افزایش ۲۲ درصدی نسبت به فروردین ماه سال گذشته مواجه بوده است.

بخش صنعت و معدن نیز با ۷٫۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافتی ۲۸٫۶ درصد از کل تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری را به خود اختصاص داده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند