پرطرفدارترین‌های آپشن خودرو در بازار ایران

پرطرفدارترین‌های آپشن خودرو در بازار ایران

آپشن‌های بیشتر و به‌روزتر نشان‌دهنده راحت‌تر بودن و ایمن‌تر بودن خودرو است و هر چه تعداد آپشن‌ها بیشتر باشد و فناوری استفاده‌شده به‌روزتر باشد، قیمت روز خودرو بیشتر خواهد بود.

اگر خودرو خریده و یا فروخته باشید، یکی از مواردی که به آن توجه کرده‌اید، آپشن‌ها، امکانات و تجهیزات خودرو است. علاوه بر نوع خودرو، پیشرانه و جعبه دنده، بخشی از قیمت روز خودرو، چه صفر و چه کارکرده با توجه به آپشن‌ها و امکانات تعیین می‌شود و هر چه این تجهیزات بیشتر و به‌روزتر باشد، قیمت ماشین بیشتر خواهد شد.

تعدادی از آپشن‌ها مثل کیسه هوا، یکی از موارد ۸۵گانه استاندارد خودرویی است که خودروسازان داخلی موظف هستند روی محصولاتشان اعمال کنند و به همین دلیل حتی ارزان‌ترین خودرو داخلی هم دو ایربگ برای سرنشینان جلو دارد.

اما خودروسازان بعضی از آپشن‌ها را با توجه به نوع و قابلیت خودروها، ارائه می‌دهند، مانند کنترل ایستایی در سربالایی و سرازیری، دوربین ۳۶۰ درجه و… .

بدین ترتیب، تعدادی از امکانات رفاهی و ایمنی به صورت استاندارد ارائه می‌شود، بعضی از آپشن‌ خودروها به سفارش مشتری و در کارخانه روی خودرو نصب می‌شود و برخی از تجهیزات را هم می‌توان بعد از تحویل گرفتن اتومبیل صفر و یا خرید خودرو ، تهیه کرد.

با پیشرفت تکنولوژی آپشن‌هایی که قبلا فقط روی خودروهای رده بالا دیده می‌شد، به تدریج تبدیل به امکانات معمولی و در خودروهای رده پایین هم استفاده می‌شود.

افزایش قیمت خودرو با افزایش آپشن‌ها

خودروها به این دلیل به آپشن‌های مختلف مجهز می‌شوند تا سرنشینان آسایش داشته باشند و راننده با تمرکز بیشتری خودرو را براند. از این رو، آپشن‌های بیشتر و به‌روزتر نشان‌دهنده راحت‌تر بودن و ایمن‌تر بودن خودرو است و هر چه تعداد آپشن‌ها بیشتر باشد و فناوری استفاده‌شده به‌روزتر باشد، قیمت روز خودرو بیشتر خواهد بود. در ادامه به بررسی آپشن‌های پر طرفدار بازار فروش خودرو در ایران می‌پردازیم.

۱. سانروف

سانروف آپشنی است که دهه‌ها است در خودروها استفاده می‌شود و در صنعت خودروسازی قدمتی تقریبا ۱۰۰ ساله دارد. این آپشن صفحه متحرک و بخشی از سقف خودرو است که برای ورود هوای تازه به کابین استفاده می‌شود. در گذشته بیشتر سانروف‌ها با کمک دست باز و بسته می‌شد اما امروزه به صورت برقی است و دکمه‌های کنترلش در سقف خودرو قرار دارد.

سانروف آپشن خاص و ویژه‌ای نیست با این حال بین رانندگان ایرانی محبوب است. خودروهای وارداتی و بیشتر ماشین‌های چینی، به خصوص خودروهای شاسی بلند دارای سانروف هستند و به تازگی ایران خودرو و سایپا هم این آپشن را به محصولات جدیدشان مثل ماشین دنا پلاس، تارا، شاهین و برلیانس اضافه کرده‌اند.

۲. سقف پانوراما

سقف پانوراما هم یکی دیگر از آپشن‌های ماشین است که به تازگی تعدادی از خودروهای تولید داخل به آن مجهز شده‌اند. پانوراما در زبان فارسی به معنای سراسرنما است و منظور از آن سقفی شیشه‌ای است که روی خودرو پوشانده.

از بین خودروهای مونتاژ و تولید داخل مدل‌های اس دبلیو ام از این آپشن استفاده می‌کند و پژو ۲۰۷ ایران‌خودرو هم دارای سقف پانوراما است و به زودی مدلی از رانا هم با این نوع سقف عرضه می‌شود.

خودروهایی که دارای سقف پانوراما هستند به سانروف نیز مجهز می‌شوند، همچنین ماشین های مجهز به سقف پانوراما دارای قیمتی بالاتر بوده که همین امر تاثیر مستقیمی بر روی فروش سریع خودرو می گذارد.

۳. کروز کنترل

یکی از کاربردی‌ترین آپشن‌ خودرو و محبوب‌ترین بین رانندگان، کروز کنترل است. رانندگانی که در مسیرهای طولانی و بزرگراه‌ها رفت و آمد دارند، طرفدار این آپشن هستند و با استفاده از این سیستم، بدون اینکه پایشان را به طور مداوم روی پدال گاز فشار دهند، با سرعت ثابت خودرو را می‌رانند.

همه خودروهای رده بالا دارای کروز کنترل هستند و برای خودروهای میان‌رده هم می‌توان این آپشن را سفارش داد. تندر ۹۰ و پژو ۲۰۶ را هم می‌توان به کروز کنترل مجهز کرد.

اما در خودروهای پایین رده‌ای مثل تیبا و کوییک به دنبال این آپشن نباشید.

۴. صندلی‌های دارای گرم‌کن و خنک‌شونده

یکی از آپشن‌هایی که می‌تواند رانندگان را جذب خودرو کند، صندلی‌های گرم‌کن و خنک‌شونده است. این صندلی‌ها در بیشتر خودروها فقط برای راننده و سرنشین جلو در نظر گرفته شده‌اند و در خودروهای لوکس صندلی‌های عقب هم دارای این آپشن هستند.

صندلی‌های گرم‌کن و خنک‌شونده به کار رانندگانی می‌آید که مدت زمانی طولانی از خودرو استفاده می‌کنند و در گرمای تابستان و سرمای زمستان رانندگی را برای این دسته از افراد راحت‌تر می‌کند.

۵. اتولایت

چراغ خودکار یا اتولایت در زمانی که نور محیط کم می‌شود، به صورت خودکار چراغ‌های خودرو را روشن کرده و بعد از اینکه نور محیط به حالت عادی برگشت و افزایش پیدا کرد، چراغ‌ها را به صورت اتوماتیک خاموش می‌کند.

با استفاده از این سیستم دیگر نیازی نیست تا خاموش یا روشن بودن چراغ خودرو را چک کنید و تمرکزتان روی رانندگی بیشتر می شود.

۶. نمایشگر لمسی

نمایشگر لمسی و سیستم چندرسانه‌ای اطلاعات و سرگرمی، یکی از آپشن‌هایی است که در همه خودروهای روز دنیا استفاده می‌شود اما در خودروهای تولید داخل، به‌خصوص مدل‌های پایین رده به صورت استاندارد وجود ندارد.

این آپشن در ماشین دنا پلاس، پژو ۲۰۷ و کوییک R به چشم می‌خورد. در صورتی که خودرو فاقد نمایشگر باشد، می‌توان به سادگی آن را نصب کرد.

۷. ردیاب (GPS)

داشتن ردیاب یا GPS مسیریابی و رسیدن به مقصد را راحت‌تر می‌کند. در خودروهایی که دارای سیستم اطلاعات و سرگرمی هستند، می‌توان ردیاب را روی نمایشگر لمسی در مرکز داشبرد مشاهده و از آن استفاده کرد.

اگر خودرویتان فاقد این آپشن باشد، می‌توانید به راحتی یک دستگاه ردیاب خریده و بدون دستکاری داشبورد، آن را روی شیشه جلو نصب کنید.

۸. دیلایت(Day light)

یکی دیگر از آپشن‌های جذاب خودرو در بازار ایران، دیلایت یا چراغ روز است. چراغ روز شامل لامپ‌های LED است که در قاب چراغ جلو تعبیه شده و در طول روز روشن می‌ماند تا توجه عابران و دوچرخه‌سواران را به خودرو جلب کند.

این آپشن در دنا پلاس به چشم می‌خورد و خودروهای مونتاژی چینی و وارداتی خارجی هم مجهز دیلایت هستند.

۹. دوربین عقب

با افزایش تعداد خودروها و کمبود جای پارک، استفاده از دنده عقب در خیابان‌های شلوغ دقت بیشتری می‌طلبد. برای این کار ابزار و وسایلی طراحی شده‌اند که به کار راننده می‌آید. یکی از این ابزارها، دوربین عقب است که در هنگام دنده عقب، تصویر را روی آینه یا نمایشگر نشان می‌دهد.

خودروهایی مثل پژو ۲۰۷، بسترن B30 و شاهین دارای این آپشن هستند اما اگر خودرو فاقد دوربین عقب باشد، می‌توان آن را نصب کرد.

۱۰. استارت بدون کلید

یکی دیگر از آپشن‌هایی که به تازگی جایش را در خودروهای تولید و مونتاژ داخل پیدا کرده و مدت‌ها است که در خودروهای وارداتی وجود دارد، سیستم ورود و استارت بدون کلید است. برای سوار شدن به خودروهایی که این آپشن را دارند، فقط باید سوییچ را در فاصله یک متری درها بگیرید تا باز شوند و برای روشن کردن خودروها هم فشار دادن یک دکمه کافی است.

مدل‌های مختلف جک و هایما و همین طور خودرو برلیانس ۲۳۰ سیستم بدون کلید دارند و سایپا شاهین هم اولین خودرو تمام داخلی است که به این آپشن مجهز شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند