پشت کردن بانک‌های اروپایی به سیاست‌های ترامپ

پشت کردن بانک‌های اروپایی به سیاست‌های ترامپ

درحالی‌که مقامات واشنگتن تلاش می‌کنند تا دست‌رسی به حلقه‌های اتصال میان آمریکا و ایران را محدودتر از گذشته کنند، شاهد روند جدیدی از سرمایه‌گذاری در ایران توسط بانک‌های اروپایی هستیم.

ترافیک بانک های اروپایی در ایران برای انجام قرار داد با بانک‌های ایرانی حاکی از پشت کردن آنها به سیاست‌های ضد ایرانی دونالد ترامپ است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از مجله فوربس، در حالی‌که مقامات واشنگتن تلاش می‌کنند تا دست‌رسی به حلقه‌های اتصال میان آمریکا و ایران را محدودتر از گذشته کنند، شاهد روند جدیدی از سرمایه‌گذاری در ایران توسط بانک‌های اروپایی هستیم.

چندی پیش بانک‌هایی از اتریش، دانمارک و فرانسه در مجموع قراردادهای فاینانسی را با ایران به ارزش ۲ میلیارد یورو (۲.۴ میلیارد دلار) امضا کردند و باز هم مقامات کاخ سفید با اعمال محدودیت‌های گوناگونی از قبیل محدود کردن سفر ایرانی‌ها به آمریکا به دنبال تنگ کردن حلقه فشار خود به ایران هستند.

البته نقطه عطف شروع قراردادهای تامین مالی توسط طرف اروپایی از بیست و یکم سپتامبر یعنی هم‌زمان با انعقاد قرار داد «اوبربانک» اتریش با احداث خط اعتباری یک میلیارد یورویی با ۱۴ بانک ایرانی عملیاتی شد.

از پول این خط اعتباری برای احداث پروژه‌های زیرساختی در ایران استفاده خواهد شد. از سویی دیگر «دانسک بانک» دانمارک با امضا قرار داد فاینانس دیگری با ۱۰ بانک ایرانی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو، وارد فضای بانک‌داری ایران شده است.

نکته قابل توجه این است که بانک دلتی «بی پی آی» فرانسه اعلام کرده برای ایجاد تسهیلات برای شرکت‌های فرانسوی که به دنبال سرمایه‌گذاری در ایران هستند، یک خط اعتباری به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو ایجاد می‌کند.

همچنین چندماه پیش بود که قراردادهایی از این دست با بانک اگزیم کره‌جنوبی به ارزش ۸ میلیارد یورو و چندین بانک چینی به ارزش ۳۵ میلیارد دلار در حوزه فاینانس با ایران منعقد شد.

البته عملیاتی شدن این قراردادها پیچیدگی‌های خاص خودش را داشت. در همین حال «اوبربانک» اتریش اعلام کرد که در طول بیش از بازه زمانی یک سال‌ونیم و انجام چندین مذاکره در ایران و اتریش سرانجام این قرار داد منعقد شد.

همواره شرکای ایران به دلیل عدم نقض مقررات تحریم آمریکا، با دقت بالایی امور تجاری خود را انجام می‌دهند تا از سوی ایالات متحده با جریمه نقض مقررات تحریم ایران روبرو نشوند.

پیش از این مقامات بانک «بی پی آی» فرانسه اعلام کرده بودند که به دلیل نداشتن عملیات بانکی در آمریکا، تنها بانک فرانسوی هستند که خطر نقض قوانین تحریم آنها را تهدید نمی‌کند.

بر پایه این گزارش، مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که از بعداز توافق هسته‌ای موفق به جذب ۱۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شده‌اند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند