پلمپ چاه‌های غیرمجاز در تهران

طی شش‌ماهه نخست امسال ۴۵۱ حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران مسدود و از برداشت غیرقانونی بیش از ۱۶ میلیون مترمکعب آب جلوگیری به عمل آمد.

پلمپ چاه‌های غیرمجاز در تهران

طبق قانون باید در سال جاری ۱۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در تهران پر و مسلوب‌المنفعه شود که طی شش‌ماهه نخست امسال ۴۵۱ حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران مسدود و از برداشت غیرقانونی بیش از ۱۶ میلیون مترمکعب آب جلوگیری به عمل آمد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از ابتدای امسال تا ۳۱ شهریور ۴۵۱ حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران پر و مسلوب‌المنفعه شده که سهم تهران بزرگ ۱۰۱ حلقه چاه، شهریار ۶۰ حلقه، رباط کریم ۳۶ حلقه، اسلامشهر ۳۷ حلقه، ری ۳۷ حلقه، ورامین ۳۱ حلقه، پاکدشت ۱۳ حلقه، دماوند ۶۹ حلقه، فیروزکوه ۵۳ حلقه و شمیرانات ۱۴ حلقه بوده است.

طبق آمار، انسداد ۴۵۱ حلقه چاه غیرمجاز باعث جلوگیری از برداشت و تخلیه بیش از ۱۶ میلیون متر مکعب از منابع آبی استان شده که به گفته بختیاری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران؛ طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تاکیدات انجام شده تا پایان امسال برنامه مورد نظر محقق خواهد شد.

وی با اشاره به عملکرد شش‌ماه نخست امسال در زمینه نصب کنتور هوشمند برای چاه‌های آب گفت: تاکنون بیش از ۱۸۲ دستگاه کنتور حجمی و ۱۷۶ دستگاه کنتور هوشمند (طرح فهام) روی چاه‌های دارای پروانه بهره‌برداری در سطح استان نصب شده است. اگرچه نصب کنتور حجمی و هوشمند برای همه چاه‌های هدف در دستور کار بوده و در حال انجام است، اما تمرکز ما بر نصب این کنتورها توسط بهره برداران روی  چاه‌های صنعتی است.

به گفته بختیاری، در سال ۱۳۹۰ شناسایی چاه‌ها آغاز شد و تاکنون به آنها اخطارهایی داده شده و اگر افراد به این اخطارها توجه نکنند، براساس قانون چاه آنها بسته می‌شود، به‌طوری‌که در سال گذشته ۳۰۰ حلقه چاه در تهران متوقف شد. همچنین قانون تعیین تکلیف کشاورزی می‌گوید تنها به چاه‌هایی که قبل از سال ۱۳۷۵ برای مصرف کشاورزی احداث شده‌ و چاه‌های خانگی در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر پروانه داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته کمتر از ۵۰ درصد اعتبار ۱۷۰ میلیارد ریالی طرح احیاء و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی به منطقه تهران اختصاص یافت که بخشی از این اعتبارها صرف شناسایی و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز شد و ۶۰ میلیون مترمکعب از برداشت‌های غیرمجاز جلوگیری کرد. همچنین سال گذشته ۷۰۰ کنتور در جهت کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی نصب شد.

بختیاری در پایان گفت: امسال نیز باتوجه به مهم شدن بحث آب در لایحه بودجه ۱۳۹۶ و برنامه ششم توسعه به موضوع چاه‌های غیرمجاز و به عبارت بهتر قاون احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی توجه ویژه‌ای شده است و همین مساله موجب شده تا برنامه‌ریزی مناسبی برای مسدود شدن چاه‌ها انجام شود.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید