تکمیل 6هزار طرح صنعتی و معدنی تا پایان سال

پمپاژ پول برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی

پمپاژ پول برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی

دولت یازدهم مطابق برنامه، بخش از ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برنامه‌ریزی شده برای رونق‌دهی به اقتصاد را به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام اختصاص داده است.

تامین مالی طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی که از پیشرفت بالای ۶۰ درصدی برخوردارند، با تزریق ۱۰هزار میلیارد تومان اعتبار از محل طرح رونق تولید کلید خورد. در راستای اجرای «طرح رونق تولید» در سال ۹۶ تزریق ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی شده است که با توجه به جزئیات اعلام‌شده ۱۰ هزار میلیارد تومان از این رقم به طرح‌های نیمه‌تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد اختصاص خواهد یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، برای سال‌‌جاری سیاست‌گذار پولی کشور در راستای «استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ‌ایجاد اشتغال جدید و افزایش رشد اقتصادی کشور» پرداخت سه نوع وام را که دربرگیرنده «تامین سرمایه در گردش موردنیاز برای ۱۰ هزار بنگاه‌ اقتصادی، تامین منابع مالی مورد نیاز ۶ هزار طرح‌ نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد و تامین مالی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی» می‌شود را در دستور کار قرار داد.

بررسی پرونده متقاضیان سال گذشته تا ۳۰ خرداد سال جاری در دستور کار سایت بهین‌یاب قرار داشت و با پایان روند بررسی این متقاضیان از ۳۱ خرداد ماه، ثبت‌نام جدید برای دریافت وام مجدد در این سایت آغاز شده است. سیاست‌گذار پولی در راستای بازگشت رونق به بخش تولید تزریق منابع را به واحدهای واجد شرایط در دستور کار قرار داده است اما برخی فعالان اقتصادی معتقدند که این طرح به تنهایی نمی‌تواند بازگشت رونق به بخش تولید را به همراه داشته باشد، چرا که مسیر تزریق پول نامشخص است و این امکان وجود دارد تا منابع تزریق شده در محلی دیگر صرف شود.

پیش از این در اوایل مرداد امسال جزئیات وام نوسازی ۵هزار بنگاه در سراسر کشور و سهمیه هر استان اعلام شده بود، حال، دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، صنعتی و معدنی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶ ابلاغ شده است.

هدف از تخصیص این تسهیلات به طرح‌هایی که از پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد برخوردارند، کمک به حفظ اشتغال، ‌افزایش تولید بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط، راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام تولیدی و تقویت تحرک اقتصادی از طریق منابع بانک‌ها است که به علت محدودیت در تامین نقدینگی امکان فعالیت کامل آنها وجود ندارد و با دریافت این تسهیلات با اشتغال مجدد موجب افزایش اشتغال و تولید به میزان ۱۰ درصد نسبت به سال قبل می‌شود؛ همچنین طرح‌های با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد که متعهد ‌شوند تا پایان سال ۹۶ طرح‌ها را تکمیل و راه‌اندازی کنند. براساس دستورالعمل ارائه شده این وام ها، مشمول واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی و طرح‌های نیمه‌تمام تولیدی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰درصد کوچک و متوسط دارای مجوز از وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت می‌شود.

چقدر تسهیلات می دهند؟

بر اساس دستورالعمل اعلام شده میزان تسهیلات پرداختی بر اساس نیاز واقعی و تایید کارگروه استانی برای بنگاه‌های کوچک تا سقف ۱۰ میلیارد ریال،‌ بنگاه‌های متوسط تا سقف ۳۰ میلیارد ریال و برای طرح‌های نیمه‌تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا سقف ۲۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر اولویت اصلی پرداخت تسهیلات مشمول بنگاه‌های کوچک و متوسطی می‌شود که عمدتا دارای نقدینگی بوده و از لحاظ ظرفیت تولیدی، دانش فنی، توان مدیریت و بازار مشکل و مانعی برای راه‌اندازی یا افزایش تولید نداشته باشند و با دریافت این تسهیلات قادر به راه‌اندازی سریع و ایجاد اشتغال جدید باشند.

همچنین نرخ سود در نظر گرفته شده براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد سرمایه در گردش نرخ عقود مبادله‌ای و برای طرح‌های نیمه‌تمام نرخ عقود مشارکتی خواهد بود. مدت زمان بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل برای سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط یک سال (قابل تمدید) و برای سرمایه ثابت طرح‌های نیمه‌تمام بنا به تشخیص کارگروه تا مدت پنج سال تعیین می‌شود.

از سوی دیگر براساس دستورالعمل اعلام‌شده، متقاضی دریافت وام باید به جهت محدودیت استفاده از منابع مالی، با دریافت این تسهیلات نسبت به تکمیل و راه‌اندازی طرح تا پایان سال ۹۶ و افزایش تولید و اشتغال اقدام کند. علاوه بر موارد مذکور واحد متقاضی باید اطلاعات خود را در سامانه نیز ثبت کند.

در کنار وظایف پیش‌بینی شده برای متقاضی و دریافت‌کننده تسهیلات در این دستورالعمل وظایفی نیز برای بانک‌ها در نظر گرفته شده که در این‌خصوص می‌توان به بررسی و تعیین تکلیف طرح‌ها و واحدهای معرفی‌شده حداکثر ظرف مدت ۱۵روز پس از تکمیل مدارک اشاره کرد. همچنین نتیجه مکتوب بررسی باید ظرف مدت یک هفته پس از اتمام مهلت مذکور صورت پذیرد.

از سوی دیگر، بانک‌ها ملزم به آزادسازی وثایق مازاد متناسب با بازپرداخت هر بخش از تسهیلات پرداختی به بنگاه‌ها شده‌اند. در کنار الزامات مذکور این امکان نیز پیش‌بینی شده تا ضمانت صندوق‌های ضمانتی، حمایتی و بیمه‌نامه شرکت‌های بیمه تجاری یا اوراق بهادار به‌عنوان وثیقه پذیرفته شود. علاوه بر موارد ذکر شده در این دستورالعمل، پذیرش قراردادهای مربوط به تخصیص زمین، صادره از سوی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی ایران از سوی بانک‌ها به‌عنوان وثیقه‌های موردنیاز نیز مدنظر قرار گرفته است.

همچنین سرپرست بانک و موسسه اعتباری در استان موظف است اطلاعات تسهیلات اعطایی موضوع این دستورالعمل را به‌صورت دوره‌ای دو هفته یک‌بار به دبیرخانه کارگروه استانی ارائه کند. علاوه بر وظایف مذکور براساس دستورالعمل تدوین شده وظایفی نیز برای عوامل اجرایی این طرح در نظر گرفته شده که در این‌خصوص می‌توان به وظایف استانداری اشاره کرد. در این‌باره استانداری‌ها ملزم به هماهنگی و پیگیری تحقق تصمیمات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان و پیش‌بینی ضمانت اجرایی مصوبات شده‌اند.

از سوی دیگر براساس دستورالعمل تدوین‌شده وظایفی نیز برای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها (دبیرخانه کارگروه استانی) پیش‌بینی شده که در این‌خصوص می‌توان به شناسایی بنگاه‌های کوچک و متوسط در قالب سه دسته غیرفعال، با فعالیت زیر ۵۰ درصد و با فعالیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد اعم از بنگاه‌های مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی یا خارج از آن برای تسهیل تصمیم‌گیری در کمیته بررسی و کارگروه اشاره کرد.

فرآیند اجرایی

از سوی دیگر و براساس فرآیند اجرایی پیش‌بینی شده در این دستورالعمل متقاضیان مشمول این دستورالعمل باید نسبت به ثبت درخواست خود برای اخذ تسهیلات مورد نیاز در سامانه بهین‌یاب (www.behinyab.ir) در قسمت تامین مالی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اقدام کنند.

از سوی دیگر سازمان استانی نیز ملزم است به‌صورت روزانه نسبت به تشکیل کمیته بررسی به منظور رسیدگی به درخواست‌های ارائه شده اقدام کند. همچنین آن دسته از طرح‌ها و واحدهای تولیدی که درخواست آنها در کمیته بررسی پذیرفته شده، در جلسات هفتگی کارگروه استانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و مصوبات جلسه از سوی دبیرکارگروه به بانک‌های عامل ابلاغ خواهد شد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند