موضوعات داغ:

پژو و رنو تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور می‌زنند

پژو و رنو تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور می‌زنند

پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی «چلنج» در گزارشی با اشاره به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام تاکید کرد که شرکت‌های خودروسازی پژو و رنو تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا تحریم‌های ترامپ علیه ایران را دور بزنند.

پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی «چلنج» روز سه‌شنبه در گزارشی با اشاره به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام تاکید کرد که شرکت‌های خودروسازی پژو و رنو تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا تحریم‌های ترامپ علیه ایران را دور بزنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آلن گابریل نویسنده مقاله افزوده است: پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای 1+5 با ایران، شرکت خودروسازی پژو سیتروئن بلافاصله اعلام کرد همکاری خود را با ایران قطع می‌کند، با این حال رنو حرف از کاهش میزان فعالیت خود زد، اما آیا چنین چیزی امکان دارد؟

شرکت‌های فرانسوی پژو و رنو بطور تاریخی رابطه خوبی با صنعت خودرو و قطعه‌سازی ایران دارند و بیش از 40 درصد بازار داغ خودرو این کشور را به خود اختصاص داده‌اند. شرکت‌های فرانسوی سود خوبی از بازار تشنه ایران نصیبشان می‌شود، اما دیکتاتوری آمریکا کار را برای آنها مشکل کرده است.

شرکت پژو همچنان خودروی مدل 405 خود را با قیمت تقریبی 8000 یورو در ایران به فروش می‌رساند. همچنین پژو 206 یکی از خودروهای جوان پسند در ایران است که در سال‌های گذشته فروش خوبی داشته است.

جای تاسف دارد که شرکت‌های فرانسوی از چنین بازار خوبی قصد خروج دارند. بازاری که 40 درصد فروش خودرو خود را تنها به دو شرکت فرانسوی تخصیص داده و چنین چیزی در جهان تقریبا نادر است.

چلنج ادامه داده است: فقط در سال 2017 شرکت ایران‌خودرو 443 هزار دستگاه خودرو خود را با برند پژو به بازار ایران عرضه کرد. شرکت خودروسازی رنو نیز در همین سال 162 هزار دستگاه در ایران فروخت که در مقایسه با سال 2016 رشد 50 درصدی را شاهد بود.

بعد از توافق هسته‌ای سال 2015 بین تهران و 1+5، شرکت‌های خودروسازی فرانسه در ایران فعالیت‌های خود را از سر گرفتند. حتی انتظار می‌رفت این همکاری‌ها در دراز مدت به سرمایه‌گذاری‌های کلان میان شرکت‌های فرانسوی و ایرانی منجر شود، اما کارشکنی‌های ترامپ همه چیز را به هم ریخت.

در همین ارتباط، چندی پیش نیز پی‌یر گاتاز، رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه گفت: خبر خروج پژو سیتروئن از بازار خوب و پر ظرفیت ایران برای این شرکت و مدیران آن بسیار بد بود، اما متاسفانه انتخاب دیگری نداشتند.

وی ادامه داد: متاسفانه مدیران گروه خودروسازی پژو سیتروئن با تصمیم آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌ها علیه ایران مواجه شده‌اند. اگر بر اساس آنچه واشنگتن خواسته عمل نکنند، مجازات‌های سختی پیش رو خواهند داشت.

ایران تاکنون از نظر حجم معاملات بالاتر از چین، انگلیس، ایتالیا و آلمان نخستین بازار خارجی برای شرکت پژو سیتروئن محسوب ‌شده است.

پژو سیتروئن از شرکت‌هایی است که بلافاصله بعد از برجام و به تبع آن اعلام رفع محدودیت‌ها برای همکاری تجاری با تهران و بازگشت به بازار ایران اعلام آمادگی کرد.

ترامپ که از بهمن 1395 به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت‌ماه امسال خروج از برجام را اعلام کرد.

این اقدام از سوی سایر امضاکنندگان این توافق محکوم شده و آنان اعلام کرده‌اند که به برجام وفادار می‌مانند. اتحادیه اروپا اعلام کرده است که از فعالیت شرکت‌های خود در ایران حمایت می‌کند.

 

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند