ربیعی:

پیام‌هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند / خنده رئیس‌جمهور،‌ علامت تسلیم نشدن در برابر فشارهاست

پیام‌هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند / خنده رئیس‌جمهور،‌ علامت تسلیم نشدن در برابر فشارهاست

سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی کشورها پیام‌هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند، گفت: خنده‌های رئیس جمهور علامت نشاط و برتری و تسلیم نشدن در برابر فشارهاست که اتفاقا از سوی برخی تندروهای آمریکایی هم مطرح شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود طی سخنانی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به نیویورک و مقر سازمان ملل متحد، اظهار کرد: آمریکا به گفت‌وگو اشتیاق نشان داده، اما واشنگتن باید بی‌اعتمادی ما به خود را که پس از خروجش از برجام تشدید شده، برطرف کند؛ اما چنین چیزی در رفتار آمریکا دیده نمی شود.

مسئولیت عدم شکل گیری گفت‌وگو در نیویورک مستقیما با آمریکاست

وی با بیان اینکه روحانی آمادگی داشت که با برداشته شدن همه تحریم‌ها در همان نیویورک با سران ۵+۱ گفت‌وگو کند، تصریح کرد: اما ترامپ با نگه داشتن تحریم‌ها نشان داد عزمی در این زمینه ندارد. مسئولیت عدم شکل گیری گفت‌وگو در نیویورک مستقیما با آمریکاست، اما هر چند که آنان جرات حرکت به سوی اقدام درست را نداشتند، ولی نشان داده‌اند که متوجه واقعیت‌های ایران شده اند و فهمیده اند که تحریم ها اثری بر ایران ندارد.

امیدواریم به زمانی برسیم که هم آمریکا تعقل کند هم اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ایران امیدی به اروپایی‌ها در زمینه برجام دارد، گفت: این مربوط به خود آمریکایی هاست و فکر می‌کنیم که ما مطابق بحثی که مطرح کرده بودیم روند خود را ادامه می دهیم و امیدواریم به زمانی برسیم که هم آمریکا تعقل کند هم اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند.

نرخ خرید تضمینی گندم ۲۲۰۰ تومان در نظر گرفته شد

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره نرخ تضمینی خرید گندم، گفت: بنا بر مصوبه شورای اقتصاد، نرخ خرید تضمینی گندم ۲۲۰۰ تومان در نظر گرفته شد و متناسب با سایر تورم ها و مسائل اقتصادی کشور چنین رقمی مشخص شد و امیدواریم که کشاورزان ما هم بتوانند متنفع شوند.

ما از ابتدا خواهان پایان جنگ در یمن و تجاوز عربستان بودیم

وی در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز روابط ایران با عربستان، گفت: ما از ابتدا خواهان پایان جنگ در یمن و تجاوز عربستان بودیم و الان هم خواهان آتش بس و استقرار صلح در یمن هستیم. اشکال تاکنون از خود عربستان بوده است و این هم درست است که برخی کشورها پیام هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند اما این باید در عمل هم دیده شود و تجاوزات آنان به یمن قطع شود. اگر عربستان واقعا به دنبال تغییر رفتارش باشد، صرف نظر از قسمت اول سخنانی که امروز مطرح کردند، ما از بخش دوم استقبال می‌کنیم.

طرح «بیشتر در برابر بیشتر» در چارچوب برجام است

سخنگوی دولت درباره طرح بیشتر در برابر بیشتر که از سوی روحانی در نیویورک مطرح شد، اظهار کرد: هیچ چیزی مانند توان موشکی در آن طرح نیست یا در این طرح به دنبال قطع کمک به کشورهایی که به ما دست نیاز دراز کرده اند نیستیم. این طرح در چارچوب برجام است و بیشتر درباره سرعت بخشیدن به انجام تعهدات برجامی از سوی دو طرف است نه چیزی بیش از این.

ظاهرا هر کاری آقای روحانی انجام دهد مورد انتقاد برخی قرار می‌گیرد

ربیعی در پاسخ به پرسشی در برابر علت خنده‌های روحانی در دیدار با نخست وزیر انگلیس، گفت: این خنده‌ها علامت نشاط و برتری و تسلیم نشدن در برابر فشارهاست که اتفاقا از سوی برخی تندروهای آمریکایی هم مطرح شد. از سوی دیگر برخی در داخل از این خنده‌ها انتقاد کردند، به هر حال ظاهرا هر کاری آقای روحانی انجام دهد مورد انتقاد برخی قرار می‌گیرد، اگر ایشان اخم می‌کرد هم باز عده‌ای معترض می‌شدند ولی موضوع واقعا خیلی پیش پاافتاده تر از این حرف‌هاست و جای این همه بحث ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که منابع حاصل از حذف دهک‌های بالا از دریافت یارانه خرج چه می شود؟ اظهار کرد: سهم تولید و اشتغال و سایر موارد هم در آن هست و بر اساس قانون هدف‌مندی یکی از مواردی که باید این منابع خرج آن شود، مددجویان هستند. شورای مربوط به آن هم به ریاست آقای جهانگیری تشکیل شده و خود مراکز مربوط به این بخش از جامعه هم آن را در موارد مشخص هزینه خواهند کرد.

از سال آتی بودجه جاری از نفت جدا می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای جدا کردن درآمد نفت از بودجه جاری کشور، گفت: از سال آتی بودجه جاری از نفت جدا می‌شود و هر آنچه از این منبع به دست آید خرج تمرکززدایی و اقدامات توسعه‌ای می شود. ما به دنبال اصلاح قانون در این زمینه هستیم. ما الان هزار دستگاه و نه هزار ردیف برنامه داریم که مدیریت چنین حجمی برای مسئولان سخت است به دنبال کاهش دادن آن به صد دستگاه و ردیف هستیم.

وی افزود: ما با ارائه کلیات بودجه امسال با سال آینده به مجلس می‌خواهیم امکان پیش بینی پذیری طرح خود در این رابطه را بالا ببریم. همچنین کوچک سازی دولت با تشکیل کمیته ای پیگیری می‌شود و دولت با تصمیمات بلند مدتی که دارد پیگیری می‌کند به نفع دولت آینده هم هست و امکان نظارت را بر دولت نیز بالاتر می‌برد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره امکان انتخاب مجدد ترامپ و چگونگی مواجه ایران با آن، اظهار کرد: این موضوع داخلی آنهاست و ما میلی به اظهار نظر درباره آن نداریم. امیدواریم که آنان هم از رویه ما پیروی کنند و در موضوعات داخلی سایر کشورها دخالت نکنند.

ساکن خانه پوشالی برای ما خیلی تفاوتی ندارد

ربیعی تاکید کرد: من پیش از این هم گفتم که ساکن خانه پوشالی برای ما خیلی تفاوتی ندارد. ما آمادگی مواجهه با هر شرایطی را داریم. برخی می‌گویند اگر ترامپ دوباره انتخاب شود جنگ را راه می اندازد اما فکر می‌کنم اگر می توانست این کار را همین امروز می کرد، پس چنین امکانی فراهم نیست. حال بهتر است که ما به دنبال رشد و توسعه کشور خود و ایجاد آرامش و امنیت برای مردم باشیم و در عین حال دیپلماسی فعال خود را هم ادامه دهیم و در پی احقاق حقوق ایران در جامعه جهانی باشیم.

فکر نمی‌کنم وزیری لیست اموال خود را نداده باشد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رویکرد دولت در مورد ثبت سامانه اموال مسئولین و اینکه تعدادی از وزرا هنوز در این سامانه لیست اموال خود را ثبت نکرده اند گفت: قبلا سامانه نبود، کتبی این لیست را می خواستند. البته فکر نمی کنم هیچ وزیری لیست اموال خود را نداده باشد چون همان یک ماه اول نامه آمد و من هم که آن زمان وزیر بودم این کار را انجام دادم. الان نمی دانم که مشمول این طرح هستم یا خیر اما الان هم آمادگی دارم که اموال خود را اعلام کنم. حتی دیده ام برخی وزرا کوچکترین تغییر را می دهند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این طرح، طرح بسیار خوبی است و با توجه به پیگیری هایی که در این زمینه از سوی نهادهای مسئول انجام شده، تا جایی که می‌دانم همه در آن اموالشان را ثبت کرده اند، پس اگر کسی هست که ثبت نکرده شما اطلاعات آن را برای ما بفرستید.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره ابطال مصوبه دولت در تعیین مکان تجمعات، گفت: درباره دلایل ابطال این مصوبه و اینکه آیا رای دیوان بر اساس شکایت نهاد یا فردی صورت گرفته یا نه، فرصت بررسی نداشتم اما هدف دولت از این مصوبه از طریق معاونت‌ها دنبال خواهد شد. ما باید برای تجمعات حقوقی قائل باشیم تا افراد بتوانند این کار را انجام دهند؛ قانون اساسی هم در چارچوب‌های قانونی این اجازه را می‌دهد. در بحث‌های کارگری هم همواره توصیه می‌شد با مجوز و در مکان‌هایی چه در کارخانه و چه بیرون آن کارگران می‌توانند اعتراض‌های خود را نشان دهند.

باید فرصت اعتراض را برای افراد قائل شویم

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم جامعه ای متعادل داشته باشیم و از افراطی‌گری جلوگیری کنیم باید فرصت اعتراض را برای افراد قائل شویم و این بحث هم بر اساس قانون اساسی صورت گرفته بود.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی اظهار کرد: بانک مرکزی بنا به وظیفه خود آمار و نرخ تورم را به سازمان‌های بین‌المللی اعلام می‌کند، اما بنا بر اساس مصوبه دولت و قانون، مرکز آمار ایران مسئول اعلام آمارها است، نه اینکه دستگاه‌های دیگر نمی‌توانند کار آماری انجام دهند، اما همه ما به این نقطه نظر واقف هستیم و قبول داریم که یک دستگاه رسمی در کشور باید آمار را ارائه کند تا مورد تحلیل و قضاوت قرار بگیرد. آمارها اگر قرار است پایه تحلیل قرار گیرد و روندی هم مقایسه شود باید یک دستگاه آمارهای را اعلام بکند وگرنه بحث دیگری وجود ندارد.

دولت هنوز تصمیم به قطعی و نهایی درباره سهمیه بندی بنزین نگرفته است

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره سهمیه‌بندی بنزین گفت: سناریوهای مختلفی در این زمینه وجود دارد، اما در دولت هنوز تصمیم قطعی و نهایی در این زمینه گرفته نشده است.

اگر اجازه دهیم صدای همه شنیده شود انتخابات پرشور برگزار خواهد شد

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به گرایش اصلاح‌طلبانه در میان مسئولان دولتی در استان‌ها و شهرستان‌ها تا چه اندازه امکان برخورد جناحی در برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری وجود دارد، تصریح کرد: قطعا تعهد اخلاقی، قانونی و شرعی کارگزاران دولت بر امانتداری است و به تعبیر از مضمون سخنان رهبری رای یک امانت است و دولت دوازدهم متعهد به امانتداری است و سایر نهادها نیز باید چنین رویکردی داشته باشند تا انتخابات پرشور برگزار شود.

ربیعی افزود: اگر اجازه دهیم صدای همه شنیده شود انتخابات پرشور برگزار خواهد شد پس توصیه ما این است که زمینه حضور همه جریان‌های سیاسی در انتخابات فراهم شود و اجازه دهیم زمینه مشارکت همه آنهایی که می‌خواهند در چارچوب قانون اساسی فعالیت کنند، مهیا شود، چرا که برگزاری انتخابات پرشور مورد تاکید و مدنظر دولت است و به اعتقاد ما، برای یک دیپلماسی فعال، داشتن عقبه حمایتی مردم ایران و نمایش دادن آن در انتخابات، بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: در هیچ دوره ای تا این حد به نشان دادن انسجام ملی نیازمند نبودیم و انتخابات یکی از رویدادهایی است که می توانیم انسجام و اتحاد ملی و قدرت تصمیم گیری ایرانی‌ها در کنارهم و همه با هم برای آینده را به رخ جهانیان و آنهایی که می گویند که «اینها نمایندگان منتخب و دولت ایرانیان نیستند» بکشیم.

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند