کد خبر: 205198

پیشنهاد هند برای سرمایه‌گذاری در میدان گازی فرزاد

پس از اینکه ایران و هند بر سر قیمت‌گذاری گاز تولیدی «میدان فرزاد ب» به توافق نرسیدند و با توجه به نزدیکی پایان مذاکرات، شرکت اُان‌جی ودیش سرمایه‌گذاری ۶٫۲ میلیارد دلاری در این میدان را پیشنهاد کرد.

سرویس بازار -

پس از اینکه ایران و هند بر سر قیمت‌گذاری گاز تولیدی «میدان فرزاد ب» به توافق نرسیدند و با توجه به نزدیکی پایان مذاکرات، شرکت اُان‌جی ودیش سرمایه‌گذاری ۶٫۲ میلیارد دلاری در این میدان را پیشنهاد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ باتوجه به اینکه مذاکرات شرکت «اُان‌جی ودیش» و ایران بر سر قیمت‌گذاری گاز به در بسته خورد، این شرکت سرمایه‌گذاری ۶٫۲ میلیارد دلاری برای توسعه میدان «گازی فرزاد ب» در خلیج فارس به تهران پیشنهاد کرده است.

این شرکت هندی، سال گذشته پیشنهاد کرده بود برای توسعه «میدان گازی فرزاد ب» ۱۱ میلیارد دلار هزینه کند و زیرساختی برای صادرات گاز احداث کند اما ایران از دادن حق این میدان گازی به این شرکت هندی به علت اختلاف در قیمت‌گذاری سوخت، خودداری کرد.

منابع آگاه به این موضوع گفتند با توجه به اینکه این توافق در شرف از بین رفتن است، شرکت اُان‌جی ودیش پیشنهاد کرده است تا تنها بخش بالادستی تولید از این میدان را انجام دهد و بازاریابی سوخت تولیدی را به ایران بسپارد.

هند امید دارد تا در جریان سفر حسن روحانی، ریاست جمهوری ایران در ۱۵ تا ۱۷ فوریه گشایشی ایجاد شود. بر اساس اعلام اُان‌جی، بخش بالادستی هزینه ۶٫۲ میلیارد دلاری دارد و در عین حال، ۵ میلیارد دلار دیگر برای احداث تاسیسات صادرات گاز طبیعی مایع نیاز است.

منابع هندی می‌گویند درحالی‌که ایران معتقد است سرمایه‌گذاری بالادستی نباید بیش از ۵٫۵ میلیارد دلار باشد، می‌خواهد که هند تمامی گاز تولیدی از این میدان را با قیمت معادل نرخ ال‌ان‌جی فروشی قطر به هند بر اساس یک قرارداد بلندمدت بخرد.

قطر بر اساس قیمت مورد توافق در دسامبر ۲۰۱۵، در سال ۷٫۵ میلیون تن ال‌ان‌جی به شرکت پترونت ال‌ان جی، بزرگ‌ترین واردکننده گاز هند با قیمت ۷ دلار به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو می‌فروشد.

قیمت پیشنهادی ایران، ۳ برابر قیمتی است که اُان‌جی ودیش تمایل دارد که بپردازد. این شرکت هندی قیمت ۲٫۳ دلار به ازای هر میلیون بی‌تی-یو مدنظر دارد.

به گفته منابع هندی، درصورتی که نرخ‌های جهانی افزایش یابد، این شرکت تمایل دارد ۴٫۳ دلار به ازای هر میلیون بی‌تی-یو بپردازد.

مهلت نهایی برای پایان دادن به مذاکرات سپتامبر ۲۰۱۷ قرار داده شده است.

«میدان گازی فرزاد ب» ۱۰ سال پیش توسط توسط شرکت هندی اُان‌جی ودیش در بلوک فارسی کشف شد. میدان ذخایر گازی ۲۱٫۷ تی‌سی‌اف دارد که ۱۲٫۵ تی‌سی‌اف آن قابل وصول است.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1346.5
0.1
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.