اکونومیست بررسی کرد:

پیش‌بینی‌ عملکرد بازارهای سرمایه در سال ۲۰۱۹

پیش‌بینی‌ عملکرد بازارهای سرمایه در سال ۲۰۱۹

اکونومیست در گزارشی با بررسی دو دیدگاه کاملا متفاوت در مورد آینده بازار سرمایه در آمریکا و سایر نقاط جهان، چشم‌انداز خود از بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۹ را ارائه داده و می‌نویسد: بازار سهام در سایر نقاط جهان در سال آینده میلادی به این بازارها در آمریکا می‌رسد.

سرمایه‌گذاران چشم‌انداز‌های متفاوتی در مورد بازارهای سرمایه در جهان در سال ۲۰۱۹ دارند. بازار سرمایه در آمریکا سال‌هاست که روند صعودی خود را حفظ کرده، ارزش شاخص S&P 500 در مقایسه با سال ۲۰۰۹ حدود چهار برابر شده و بازار سهام در آمریکا عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با بازار سهام در اقتصادهای نوظهور و اروپا داشته است. این روند، در حقیقت انعکاس قدرت اقتصادی چشمگیر آمریکاست. با این حال، هربرت استاین، اقتصاددان مشهور معتقد است که پیشرفت‌ها و روند صعودی تا ابد ادامه نمی‌یابد و در نهایت در نقطه‌ای متوقف خواهد شد. سوالی که برای سرمایه‌گذاران در حال حاضر مطرح می‌شود این است که روند صعودی بازار سرمایه در آمریکا چطور و دقیقا چه زمانی متوقف می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اکونومیست در گزارشی بازارهای سهام در جهان را مورد بررسی قرار داده است. نویسنده گزارش معتقد است که دو دیدگاه در این زمینه وجود دارد. دیدگاه محتاطانه و البته بدبینانه این است که با شروع روند کاهشی بازارها در آمریکا، سایر نقاط جهان هم این روند کاهشی را تجربه خواهند کرد. اقتصاد آمریکا به شکل چشمگیری قدرتمند است و این کشور از توسعه طولانی‌مدتِ خود به خوبی بهره‌مند بوده است. کاهش مالیات در آمریکا با سیاست افزایش تولید ناخالص داخلی متضاد است و چنین سیاست‌هایی این کشور را به سوی رکود سوق می‌دهد. تهدید دیگری که در حال حاضر برای اقتصاد ایالات متحده وجود دارد، این است که فدرال‌رزرو در سالی که گذشت طی چهار نوبت، نرخ بهره را افزایش داده است. ادامه این روند در سال آینده میلادی، منجر به رکود در آمریکا و آسیب‌پذیری سایر نقاط جهان می‌شود.

از سوی دیگر، منطقه یورو که هنوز از یک مکانیسم مشترک برای اجرای سیاست‌های پولی و مالی و در نهایت حمایت از اقتصاد این منطقه بی‌بهره است، در معرض تهدید قرار دارد. رشد اقتصاد چین شتاب خود را از دست داده و آغاز جنگ تجاری با آمریکا احتمالا به این مسئله دامن می‌زد.

بر اساس دیدگاه دوم  که کاملا خوشبینانه است، بازار سهام در سایر نقاط جهان در سال ۲۰۱۹ به این بازارها در آمریکا می‌رسد. این دیدگاه همچنین می‌گوید، از آنجا که سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو از خطرات سیاست‌های پولی آگاه هستند، رکودی در آمریکا رخ نمی‌دهد. همچنین، تنها تعداد انگشت‌شماری از اقتصادهای نوظهور با چالش‌های پیشین خود از جمله تورم و بدهی‌های بزرگ دست‌وپنجه نرم خواهند کرد. این دیدگاه باور دارد که احتمال پیشرفت در سیاست‌های پولی منطقه یورو وجود دارد و همچنین خطر جنگ تجاری کاهش می‌یابد.

کدام دیدگاه منطقی‌تر است؟

به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران با دیدگاه‌ اول موافق‌ترند. بر اساس یک نظرسنجی از سوی مریل لینچ، بانک آمریکایی، مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال حاضر بدترین چشم‌انداز را در مورد اقتصاد جهان از سال ۲۰۰۸ تاکنون دارند. تقریبا نیمی از آنها بر این باورند که اقتصاد آمریکا تا سطح سایر اقتصادها در جهان کاهش می‌یابد. در مقایسه تنها یک‌چهارم از آنها بر بهبود بازارها در اروپا و آسیا خوشبین‌ هستند.

بر اساس بررسی مریل لینچ، این گرایش کاملا طبیعی است که سرمایه‌گذاران از بازارهایی که عملکرد بدی داشته‌اند دور شده و در مقابل در بازارهایی چون بازار سرمایه در آمریکا سرمایه‌گذاری کنند. پس از بحران‌های مالی که ابتدا در آمریکا و سپس در منطقه یورو و بعد از آن در سایر بازارهای نوظهور رخ داد، کاملا قابل درک است که سرمایه‌گذاران محتاطانه عمل کنند. با این حال، بر اساس دیدگاه دوم، توصیه می‌شود که سرمایه‌گذاران در کشورهای دیگر از جمله اروپا و اقتصادهای نوظهور سرمایه‌گذاری‌های خود را انجام دهند.

توضیح آن هم کاملا مشخص است. از آنجا که سرمایه‌گذارن و معامله‌گران پیش‌تر در بازار سهام آمریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، سطح قیمت‌ها در آینده به دلیل اینکه تعداد خریداران نهایی کمتر می‌شود، افزایشِ چندانی نخواهد داشت. در مقابل پیش‌بینی می‌شود در اقتصادهای نوظهور، ارزش سهام به شکل چشمگیری افزایش داشته باشد و احتمال نزولی شدن بازارها در این مناطق بسیار پایین است.

به این ترتیب، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های غیرآمریکایی به نفع معامله‌گران خواهد بود. در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، خریداری سهام در منطقه یورو و بازارهای نوظهور ارزان‌تر است. این بدان معناست که سرمایه‌گذاران، هزینه کمتری را برای جریان درآمد شرکت‌ها می‌پردازند. با این حال، هیچ قانونی وجود ندارد که تضمین کند دارایی‌های ارزان، ارزان‌تر نمی‌شوند. نویسنده معتقد است که اگر سرمایه‌گذاران صبوری پیشه کنند، با گذشت زمان شانس خوبی برای بازگشت سرمایه بالاتر در دارایی‌های غیرآمریکایی خواهند داشت.

با تغییراتی که مدام در اقتصاد جهان به وجود می‌آید، سرمایه‌گذاران پیوسته غافلگیر می‌شوند. شاید شگفتی سال ۲۰۱۹ برای سرمایه‌گذاران این باشد که بازار سهام در کشورهای اروپایی و اقتصادهای نوظهور به این بازارها در آمریکا خواهد رسید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند