پیش‌بینی افزایش تولید گندم کشور با وجود سیل

پیش‌بینی افزایش تولید گندم کشور با وجود سیل

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی گفت: با وجود سیل‌های اخیر و خسارت حاد، خودکفایی در تولید گندم در سال زراعی جاری نیز تکرار می‌شود و میزان تولید در مقایسه با سال قبل افزایش خواهد داشت.

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی گفت: با وجود سیل‌های اخیر و خسارت حاد به تولید گندم در استان‌هایی مانند خوزستان و گلستان، خودکفایی در تولید گندم در سال زراعی جاری نیز تکرار می‌شود و میزان تولید در مقایسه با سال قبل افزایش خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسماعیل اسفندیاری مجری طرح گندم وزارت کشاورزی اظهار کرد: خسارت سیل به تولید گندم در استان‌های خوزستان و گلستان حاد است اما در مجموع افزایش بارش‌ها اثرات مثبتی در تولید این محصول در کشور داشته است.

وی افزود: با وجود وارد شدن خسارت به تولید گندم در برخی از استان‌ها اما در بخش کلان و ملی نگرانی بابت تامین یا کاهش تولید، گندم مورد نیاز در کشور وجود ندارد؛ وضعیت تولید گندم در سال جاری، عالی پیش‌بینی شده بود اما این سیل‌ها باعث شد که میزان تولید گندم در وضعیت خوب، باقی بماند.

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی ادامه داد: از بابت میزان تولید گندم نگرانی برای سال زراعی جاری نداریم و هنوز معتقدیم که میزان تولید این محصور در کشور از سال آینده بیشتر است و دولت نیز مقدار بیشتری از گندم را از کشاورزان به‌صورت خرید تضمینی جمع‌آوری می‌کند.

وی با بیان اینکه میزان تولید گندم در دیم‌زارها در سال جاری در مقایسه با سال قبل بیشتر است، تصریح کرد: میزان تولید گندم بعد از سیل‌های اخیر هنوز بررسی و تعیین نشده است اما در نهایت مشکلی برای تأمین گندم مورد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی نداریم.

آب‌گرفتگی مزارع مناطق سیل‌زده دلیل بر خسارت مطلق نیست

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی با اشاره به بازدید از مزارع گندمی که دچار سیل شده‌اند گفت: آب‌گرفتگی مزارع مناطق سیل‌زده دلیل بر خسارت مطلق نیست و به مرحله رشد گندم و میزان خروج آب از مزرعه بستگی دارد.

وی تصریح کرد: تولید گندم و خرید تضمینی گندم در سال جاری حتما از سال قبل بیشتر است و در مجموع تولید کل کشور مشکلی برای تأمین نیاز داخلی وجود ندارد و وضعیت امیدوار کننده است.

اسفندیاری‌پور با بیان اینکه در سال جاری نیز خودکفایی گندم در کشور تکرار می‌شود گفت: سطح زیر کشت گندم در سال جاری حدود 2 درصد در مقایسه با سال قبل بیشتر است از طرفی نیز با توجه به افزایش بارندگی، مزارع در وضعیت مطلوبی قرار دارند و تنها در سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد میزان بارندگی‌ها از نرم کمتر بوده است اما در سایر استان‌ها میزان بارندگیها بیشتر از نرمال است و بارندگیهای مؤثر با پراکنش مناسب داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: میزان بارندگی تا به امروز در برخی از استان‌ها در مقایسه با کل بارندگی سال زراعی گذشته بیشتر است. کیفیت پایه بذور گندم نیز در سال جاری افزایش یافته است و از طرفی میزان تأمین کود اوره برای تولید گندم در سال جاری 30 درصد بیشتر از سال گذشته است.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند