موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی بازار ارز، طلا و بورس در هفته جاری / ترس صاحبان دلار و امیدواری سهامداران / طلاداران همچنان در انتظار رشد قیمت

پیش‌بینی بازار ارز، طلا و بورس در هفته جاری / ترس صاحبان دلار و امیدواری سهامداران / طلاداران همچنان در انتظار رشد قیمت

بازارها در هفته گذشته عملکردی متفاوت از آنچه پیش‌بینی می‌شد داشتند. نااطمینانی‌های سیاسی نتوانست تاثیری بر روند صعودی بورس بگذارد و آرامشی مشابه این بازار در دو بازار ارز و طلا ایجاد شد که اجازه نداد قیمت‌ها در این بازارها نوسانی ظاهر شوند. اما آیا در هفته جاری هم این وضعیت تکرار می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قبل از شروع هفته اخیر بازارها چنین وضعیتی داشتند؛ طلا بازدهی ۳٫۴ درصدی مثبت، سکه بازدهی ۲٫۱ درصدی مثبت، بورس بازدهی ۰٫۲۸ درصدی مثبت و دلار بازدهی ۰٫۴ درصدی منفی.

با چنین وضعیتی آخرین تحولات اقتصادی و سیاسی مبین آن بودند که در این هفته دو بازار ارز و طلا یک روند پرنوسان داشته باشند و در بازار سهام نیز با وجود عرضه اولیه‌ای که قرار بود انجام شود، شاخص بورس به میزان قابل توجهی رشد نکند.

تجارت‌نیوز در این مورد نوشته بود: همزمان با روند صعودی قابل پیش‌بینی برای بازار ارز و طلا به نظر می‌رسد در بازار سهام نیز نااطمینانی‌های سیاسی بتوانند تاثیر بگذارند که با توجه به عرضه اولیه هجرت در اولین روز هفته جاری، احتمالا این نگرانی‌های سیاسی در روزهای اواسط هفته در بورس خود را نشان دهد و کمی بر روند بازار تاثیر منفی بگذارد. با این حال بعید است که این دامنه اثرگذاری در بورس به اندازه بازار ارز باشد.

اما در عمل برخی اخبار از جمله اعلام زمان جدید راه‌اندازی بازار متشکل ارزی و فرونشستن برخی التهابات سیاسی از جمله خبر آزادی نفتکش ایرانی در انگلیس روند بازارها را کمی متفاوت کرد.

در نهایت در هفته اخیر بازارهای طلا و ارز این هفته را با بازدهی منفی پشت سر گذاشتند و بورس توانست با رشد بیش از دو درصدی تنها بازار مثبت هفته شود. در این هفته دلار 1.2 درصد، طلای 18 عیار معادل 0.7 درصد و سکه طلا طرح جدید هم 0.9 درصد ارزش خود را از دست دادند. اما بازار سهام در این هفته بازدهی مثبت 2.4 درصدی را ثبت کرد.

بازار سرمایه تنها بازار مثبت هفته اخیر بود.

در چنین شرایطی که دلار و طلا یک روند نزولی به خود گرفته‌اند و شاخص بورس همچنان صعودی باقی مانده، این بازارها چه چشم‌انداز هفتگی‌ای پیش‌رو دارند؟

سیگنال‌های سیاسی به بازارها

نفتکش گریس 1 در جبل‌الطارق بالاخره به حرکت درآمد. این آخرین خبر از وضعیت کشتی توقیفی است که رویترز با اتکا به مشاهدات خبرنگاران آن را منتشر کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پس از سفر به قطر، این بار در روز شنبه سفری یک روزه به کشور کویت خواهد داشت.(فارس به نقل از روزنامه کویتی القبس)

او همچنین قرار است در هفته جاری سفری به سه کشور فنلاند، سوئد و نروژ داشته باشد.

همچنین رئیس جمهور آمریکا بامداد جمعه مدعی شد که ایران و چین به دنبال توافق با او هستند و کارها دست کاردان است.(فارس)

اما در کنار این اخبار باید به سخنان اخیر فرمانده نیروی دریایی ارتش هم اشاره کرد که ایسنا به نقل از وی نوشته است: دشمنان باید هرچه سریعتر منطقه را ترک کنند وگرنه خروج خفت باری را تجربه خواهند کرد.

همچنین رئیس بازرسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار کرده است: تا شعاع 2 هزار کیلومتری می‌توانیم هر دشمنی را مورد هدف موشکی قرار دهیم.(ایسنا)

از میان این اخبار شاید هیچ کدام به اندازه وقوع اتفاق اول نتواند بر روند بازارها تاثیر بگذارد. در عین حال باید اشاره کرد که همچنان چالش‌های سیاسی در حوزه دیپلماسی وجود دارد اما اتفاق جدید در هفته اخیر چند سفر وزیر خارجه ایران است که شاید این دیپلماسی ایران بتواند برای بازارها نویدبخش باشد.

سیگنال‌های اقتصادی به بازارها

در این شرایط مورد اشاره از نظر سیاسی، در بخش اقتصادی نیز اعلام زمان جدید راه‌اندازی بازار متشکل ارزی مهم به نظر می‌رسد.

باشگاه خبرنگاران جوان در روزهای ابتدایی هفته جاری خبری با این مضمون منتشر کرد که یک منبع آگاه به این رسانه درباره زمان آغاز به کار بازار متشکل ارزی گفته است: این بازار ارزی قرار بود از عید قربان شروع به کار کند ، ولی به دلیل فراهم شدن برخی از مقدمات، قرار است از هفته آینده فعالیت رسمی خود را شروع کند.

در بازارهای جهانی نیز قیمت هر بشکه نفت برنت که طی دو روز گذشته به ترتیب ۳ و ۲.۱ درصد کاهش یافته بود، امروز با ۳۱ سنت معادل نیم درصد افزایش به ۵۸ دلار و ۵۴ سنت رسید. قیمت هر اونس طلا نیز امروز با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۵۲۵ دلار و ۲۱ سنت رسید. (تسنیم)

علاوه بر این، سیگنال اقتصادی دیگر انتشار اخباری درباره تمایل چین برای تقویت سرمایه‌گذاری در ایران طی دوره جنگ تجاری چین و آمریکاست. در کنار این اخبار، اعلام زمان عرضه اولیه جدید (غلتک سازان سپاهان با نماد فسازان) در هفته جاری نیز می‌تواند سیگنال مثبت دیگری به بازاری دیگر یعنی بورس بدهد.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد در هفته‌ای که سیگنال‌های مثبت سیاسی و اقتصادی آن بیشتر از اخبار نشانگر افزایش نااطمینانی‌ها به چشم می‌آیند باید منتظر تداوم روند صعودی بورس و نزولی دو بازار ارز و طلا بود؛ مگر اینکه در بین این بازارها عامل رشد قیمت جهانی طلا بتواند بر عامل تاثیرگذار ارزانی ارز بر بازار داخلی طلا اثر بگذارد و نوسانی صعودی در بازار داخلی طلا را به وجود بیاورد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند