تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی مردم از بازار ارز بعد از انتخابات آمریکا

پیش‌بینی مردم از بازار ارز بعد از انتخابات آمریکا

بایدن یا ترامپ، کدام یک کلید کاخ سفید را برای چهار سال آینده در دست خواهد داشت؟ فعالان بازار این سوال را علت نوسانات دو هفته اخیر ارز عنوان می‌کنند. بر این اساس طبیعتا مردم سناریوهای مختلفی برای بازار ارز با انتخاب هر یک از نامزدها در نظر می‌گیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با گرایش نتایج نظرسنجی‌ها به سمت بایدن دلار تا 26 هزار تومان هم عقب‌نشینی کرد و به محض پیشی گرفتن آرای ترامپ در برخی ایالت‌های مهم، نرخ دلار با سرعت به کانال 29 هزار تومان بازگشت.

همین مسئله به خوبی نشان می‌دهد  معامله‌گران بازار را بیش از هر زمان دیگری تحت تاثیر اخبار خارجی ارزیابی می‌کنند. بنابراین دور از انتظار نیست که با فرض پیروزی هر یک از دو کاندیدای انتخابات، احتمالاتی برای آینده دلار در نظر بگیرند.

بازار ارز بعد از انتخاب بایدن

برآیند نظرسنجی‌ها تاکنون حاکی از آن است که آرای جو بایدن با اختلاف 8 درصد نسبت به دونالد ترامپ برتری دارد. بر این اساس اگرچه نتیجه نظرات در برخی از ایالات‌های مهم شانس با ترامپ است اما برخی سناریوی فرضی برای پیش‌بینی در بازار ارز را بر مبنای پیروزی بایدن برنامه‌ریزی کرده‌اند.

در ادامه نظر تعداد محدودی از آنان را می‌خوانید:

«بعد از انتخاباتم هیچ اتفاق خاصی نمی‌افته تازه بدترم میشه چون به احتمال ۹۹ درصد ترامپ پیروز میشه و همگی میرن دنبال دلار و کسی تو بورس پولشو نمیاره. باید فکر اساسی بکنن؛ تزریق پول اعتماد سازی… »

«دلار که پایین بیا نیست و نزدیکای ۲۵ تثبیت میشه با بایدن، چون بایدن هم یکساله با ایران توافق نمیکنه»

« دوست عزیز بایدن برنده بشه شاخص تا ۲ میلیون خواهد رفت چرا الکی زیاده گویی می‌کنید؟ دلار شدیدا خواهد ریخت و تا قیمت ۱۵ رو می‌بینه ربطی به بورس هم نداره»

« انشالله که بایدن باشه، چراکه از نظر روانی و کوتاه مدت مردم یه نفسی میکشن و بازارها به ثبات میرسه و دلار هم نزدیکای ۲۵ تثبیت میشه»

« بعد از انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا، تحریم‌ها کمتر میشه، نرخ دلار و به تبع آن قیمت سکه، طلا، خودرو، ملک و ….پایین میاد و بهترین جا برای سرمایه گزاری فقط و فقط بورس هست»

« نتایج انتخابات امریکا ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش ارزش دلار تا بیست و سه تومان شود، ولی بعد از دو هفته افزایش مجدد و در دوره شش ماهه در کانال بیست و پنج تا سی و سه نوسان دارد»

« بایدن قطعا انتخاب میشه و ارزش دلار و به تبع آن نرخ سکه، طلا، خودرو، ملک و…کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد …»

« نتایج نظرسنجی‌ها تاثیر مستقیم در نرخ ارز داره . نمونه‌اش همین امروز؛ دلار زیر۲۶تومن و رو به پایین بود ولی نتیجه چندنظرسنجی اومد که آرای خاموش به نفع ترامپ داره فعال میشه بلافاصله دلاررسید به ۲۸تومن. با این شرایط حتما نتیجه نهایی دراقتصادایران تاثیرمستقیم داره.اگر بایدن پیروز بشه مذاکره میکنه اگربایدن رای بیاره نرخ دلارظرف دوهفته به بیست هزارتومن میرسه»

دلار بعد از پیروزی ترامپ

این اولین باری نیست که نتایج نظرسنجی ترامپ را پیروز میدان نشان نمی‌دهد. سال 2016 نیز وضعیت همین بود و ترامپ کلید کاخ سفید را به کمک آرای الکترال کالج بدست آورد.

حالا هم مردم تکرار این ماجرا را چندان بعید نمی‌دانند پس منطقا برخی بازار ارز را بعد از پیروزی ترامپ تصویر می‌کنند.

تعدادی از نظرات را در ادامه می‌خوانید:

«ترامپ بیاد دلار بسیار بالا میره طلا هم دو تومان صدرصد»

« اگر‌ترامپ‌ رای ‌بیاره ‌ارز‌و طلا ‌بالا‌ میره‌ وخونه ‌ارزون‌. چون که ‌ملک‌ قابل ‌جابجایی ‌نیست ‌هر کی‌ ملک ‌فروخت ‌و طلا ‌خرید ‌برد‌ کرده»

« با‌ آمدن ‌ترامپ ‌طلا ‌و ارز‌ ترمز‌می‌بره‌ وملک ‌پایین ‌میاد»

« اگه ترامپ بیاد درسته یک تکونی بورس میخوره ولی همه چیز به این بهانه گرون میشه. از لحاظ منطقی بایدن بیاد بهتره چون تولید شرکت ها بهتر میشه دلار تثبیت میشه»

« والا نمیدونم چطورحساب کتاب کردید بایدن بیاد دلارمیشه هزارتومن؟! چه فرقی میکنه اونم دوهفته هست. دوباره گرونی میشه ازترامپ بدتر. خیالتون راحت فرقی ندارن وضعیت با بایدن ۱۰۰برابرازترامپ خراب تره»

دو سناریو برای یک بازار

گروه سوم پیش‌بینی نتیجه را ممکن نمی‌دانند و ترجیح می‌دهند دو سناریو در نظر بگیرند؛ یکی پیروزی بایدن و دیگری تمدید ریاست‌جمهوری ترامپ.

مفروضات این گروه برای آینده بازار ارز را، در ادامه و در غالب چند نظر در صفحه تجارت نیوز می‌خوانید:

« انتخاب ترامپ باعث فشار بر اقتصاد ما می‌شود و قطعا تورم باعث رشد بورس می‌شود همین که کسانی که فکر می‌کنند ترامپ برنده می‌شود مشغول خرید در کف قیمت‌های کنونی سهام هستند اما اگر بایدن بشود جو روانی ناشی از مذاکره و آزاد کردن مقداری از فروش نفت یا دلارهای مسدود شده ایران می‌تواند بازار ارز داخلی را کاهشی کند و بازار بورس هم مجددا کاهشی می‌شود. آینده میان مدت و بلند مدت بستگی به پذیرش مذاکرات دارد»

« سقوط سکه و دلار نزدیک است. بهتره منتظر اتفاقات بعد از انتخابات آمریکا باشید. چه با بایدن چه با ترامپ، توافق انجام میشه الکی دلتونو صابون نزنید برید تو صف خرید سکه و دلار »

« دو تا سناریو وجود داره: پیروزی ترامپ = افزایش قیمت دلار = ریزش دستوری بورس جهت جلوگیری از رشد تورم و نقدینگی -پیروزی بایدن = کاهش قیمت دلار = ریزش بورس تا رسیدن قیمت سهام به ارزش ذاتی. البته ممکنه بعد از پیروزی ترامپ توافق بشه بازهم ریزش دلار و ریزش بورس»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند