موضوعات داغ:

پیش‌بینی بازار ارز در هفته جاری

پیش‌بینی بازار ارز در هفته جاری

قیمت‌ها در بازار ارز هفته گذشته روندی نزولی داشت که در روزهای انتهای هفته این روند بازگشت، با این حال دو پیش‌بینی برای این بازار وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رفت ‌و برگشت قيمت دلار در پايان هفته گذشته به كانال 12 هزار تومانی، اذهان بسياری از فعالان بازار غيررسمی ارز را به سمت يک مكانيسم جديد كنترل قيمت در بازار سوق داد؛ «بازار متشكل ارزی.» بانک مركزی مدت‌هاست كه وعده ايجاد اين بازار را داده است.

انتشار اخبار مختلف درباره راه‌اندازی اين بازار نيز تاحدی اثر خود را بر بازار ارز گذاشت و قيمت‌ها را پايين كشيد. با اين همه دلالان در روز نيمه تعطيل آخر هفته گذشته، بار ديگر به بازار بازگشتند و قيمت دلار را به آستانه كانال 12 هزار تومانی برگرداندند.

بازار متشكل ارزی، دومين تلاش بانک مركزی برای ساماندهی نرخ ارز، بعد از راه‌اندازی سامانه «نيما» است؛ سامانه‌ای كه با قيمت‌گذاری نرخ ارز، بازار را برای فعالان رسمی جهت‌دهی می‌كند، اما برای فعالان غيررسمی، آنهايی كه در يک هفته گذشته با رفتار هيجانی وارد بازار شدند، قيمت‌گذاری ارز باتوجه به رفتار بازيگران بزرگ بازار انجام می‌شود.

در حال حاضر، بازار ارز يا سكه و طلا در ايران، مدت‌هاست به اخبار سياسی و تنش‌های موجود در خاورميانه، اعتنايی نمی‌كند، بنابراين سوال اين است كه در هفته‌ای كه پيش روست، روند قيمت‌ها در بازارهای غيررسمی مالی به چه سمتی خواهد رفت؟

در اين باره دو پيش‌بينی خاص وجود دارد:

پيش‌بينی اول برمبنای قيمت موجود دلار است. دلار هم‌اكنون در بازار غيررسمی در كانال 11 هزار تومانی حركت می‌كند. اين قيمت به معنای طبيعی بودن برگشت قيمت‌ها در آخرين روز هفته گذشته است.

روز پنجشنبه و با تداوم 6 روزه كاهش قيمت دلار در بازار غيررسمی، معامله‌گران بزرگ ‌پا به بازار گذاشته و خريد كردند. اين اقدام موجب شد تا قيمت‌ها بار ديگر در نمودار صعودی حركت كند، اما با دخالت سياستگذار پولی در آخرين ساعات معاملات ارز، قيمت‌ها بار ديگر كاهش يافت و به كانال 11 هزار تومانی بازگشت.

اين اقدام سياستگذار نشان از علاقه به يكی شدن دو نرخ ارز سامانه «نيما» و «بازار آزاد» است. هر چند نوسان‌هاي اين دو بازار با يكديگر قابل‌ مقايسه نيست.

پيش‌بينی دوم تغيير نرخ حواله درهم است. بانک مركزی معمولا با استفاده از اين نرخ، بازار داخلی دلار را نيز مديريت می‌كند. اگر روند نرخ درهم نوسان داشته باشد، تاثير خود را بر فضای بازار ارز خواهد گذاشت.

منبع: روزنامه اعتماد 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند