پیش‌بینی بازدهی بازارها در سال ۱۳۹۷

پیش‌بینی بازدهی بازارها در سال ۱۳۹۷

در سال ۱۳۹۷ کدام بازارها بیشترین بازدهی و یا افزایش قیمت را خواهند داشت؟

موسساتي كه ريسك بازار را اندازه می‌گیرند، تورم و نرخ بازدهي سال بعد را پيش‌بيني و هر سه‌ماه يكبار در آن تجديد نظر مي‌كنند. برخي اقتصاددانان در ايران معمولا پيش‌بيني خود را با اما و اگرهاي زيادی همراه مي‌كنند تا هر چه اتفاق افتاد، حرف آنها اشتباه از آب در نيابد. اين نوع پيش‌بيني‌هاي همراه با اما و اگر كمكي به مردم نمي‌كند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدحسین ادیب کارشناس اقتصادی معتقد است راه حل پيش‌بيني قيمت‌ها بدون اما و اگر است اما به گونه‌ای که پيش‌بيني‌كننده هر سه ماه یکبار حق تجديد نظر داشته باشد.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: دنيای امروز بر اين اساس عمل مي‌كند. كسي هم حق ندارد طلبكار فردي شود كه پيش‌بيني سه ماه قبل خود را تغيير داده است.

فدرال رزرو (بانك مركزي آمريكا)، صندوق بين‌المللي پول، سيتي بانك (يكي از بزرگ‌ترين بانك‌هاي آمريكا) و آژانس بين‌المللي انرژي (فقط در حوزه قيمت نفت) بر اين اساس عمل مي‌كنند و هيچ ابایي از پيش‌بيني قيمت‌ها ندارند و به راحتي نيز سه ماه بعد پيش‌بيني خود را تغيير مي‌دهند.

ارزيابي مجدد سه‌ماهه و تغيير در پيش‌بيني‌هاي قبلي، استاندارد پذيرفته‌شده در اين حوزه است.

معرفي هفده بخش داراي بالاترين بازدهي در سال ٩٧

(مدت اعتبار سه ماه است. در پايان سه ماه ارزيابي سال ٩٧ مورد تجديد نظر قرار مي‌گيرد.)

۱- بازدهي ده شركت بورسي كه بيشترين بازدهي سالانه در بين شركت‌هاي بورسي را خواهند داشت، بيش از بازدهي بخش بازرگاني متكي به واردات خواهد بود. (نهادهایي كه ريسك را اندازه‌گيري مي‌كنند، پربازده‌ترين كسب‌و‌كار را معرفي مي‌كنند.)

۲- بازدهی بخش بازرگاني متكي به واردات بيشتر از بازدهی نرخ بهره خواهد بود. (اگر متوسط نرخ بهره ٢٥ درصد باشد، متوسط بازدهي سرمايه در بخش متكي به واردات در سال بيش از بيست و پنج درصد است.)

۳- نرخ بهره بيشتر از تورم ارزي خواهد بود.

۴- تورم ارزي بيشتر از تورم ريالي خواهد بود.

  • در ارزها، فرانك سوئيس بيشتر از ارزهاي ديگر گران مي‌شود.
  • شاخص دلار (ارزش دلار در مقابل ٦ ارز رقيب) ١٢ درصد سقوط كرده، با اين وجود، صندوق بين‌المللي پول اعلام كرد دلار ٢٠ درصد بيش از ارزش واقعي آن ارزش‌گذاري شده است.

۵- بازدهي اوراق خزانه دولتي بيشتر از تورم ريالي خواهد بود.

۶- تورم در بخش مسكن ارزان‌قيمت در مناطقي كه قطب اشتغالند (در اين مناطق تقاضا براي مسكن ارزان‌قيمت بيش از عرضه است) بيشتر از تورم ريالي خواهد بود.

۷- تورم ريالي بيشتر از تورم در بخش مسكن (مسكن لوكس و ميان‌قيمت) خواهد بود. (قيمت مسكن اگر به فرانك سوئيس محاسبه شود، ارزان خواهد شد.)

  • مسكن لوكس با كاهش قيمت مواجه مي‌شود.

۸- تورم ريالي بيشتر از سود سپرده كوتاه‌مدت خواهد بود.

۹- تورم ريالي بيشتر از سود سپرده يك‌ساله خواهد بود. (در همه پيش‌بيني‌ها متوسط سال ٩٧ مد نظر است اما در مورد سود سپرده يك‌ساله، سه‌ماهه آخر سال ٩٧ مد نظر است. به عبارت صريح‌تر سود سپرده يك‌ساله روند رو به كاهش خواهد داشت تا در زمستان ٩٧ به كمتر از تورم ريالي کاهش یابد.)

۱۰- بازدهي میانگین شركت‌هاي بورسي منهاي شركت‌هاي معدني، پتروشيمي و فولادي كمتر از سود سپرده يك‌ساله خواهد بود.

۱۱- بازدهي بخش توليد غير كشاورزي و غير معدني در معدل صنعت كمترين بازدهي را خواهد داشت.

۱۲- در خصوص پيش‌بيني نرخ طلا اختلاف بين نقطه مينيمم و ماكسيمم در طي سال ٩٧ بيشترين اختلاف در بين فقره‌هاي فوق خواهد بود، لذا قيمت متوسط سال شاخص مناسبي نيست.

بيشترين نوسان قيمتي در سال ٩٧ در حوزه اونس طلا در بازار جهاني خواهد بود. (نهادهاي مرتبط با ريسك بازار، محصولي كه بيشترين نوسان را دارد، موردي مشخص مي‌كنند.)

۱۳- پيش‌بيني‌ها همه در بازه يك‌ساله است اما در چشم‌انداز سه‌ساله، هيچ چيز به اندازه ارزش سهام در بورس آمريكا كاهش ارزش نخواهد داشت.

۱۴- در چشم‌انداز سه‌ساله كاهش ارزش «بيت‌كوين» بيشتر از كاهش ارزش بورس آمريكا خواهد بود.

۱۵- صد ميليارد دلار اوراق در اروپا و ژاپن با بازدهي منفي وجود دارد. اين روند تداوم خواهد داشت.

۱۶- پرريسك‌ترين سرمايه‌گذاري، سپرده‌گذاري بانكي است. (نهادهاي مرتبط با اندازه‌گيري ريسك بازار، پرريسك‌ترين سرمايه‌گذاري را اعلام مي‌كنند.)

۱۷- كم‌بازده‌ترين بيزينس، کسب‌وکار در مناطقي است كه دچار بحران كم‌آبي‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند