پیش‌بینی بورس در هفته اول پاییز

پیش‌بینی بورس در هفته اول پاییز

آخرین هفته شهریور ماه را در حالی پشت سر گذاشتیم که شاخص کل بورس رشد بسیار خوبی از خود به جای گذاشت. گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها اتفاق نظر دارند به ترتیب خودرویی‌ها، پالایشی‌ها و سیمانی‌ها هستند.

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

طی ماه گذشته معاملات بازار سهام، رفتاری متفاوت با روند سنتی‌اش داشته و آخرین روز شهریور ماه را به گونه‌ای به سر رساندیم که شاخص کل بورس رشد ماهانه 3 هزار و 290 واحدی معادل 4 درصد از خود به نمایش گذاشته است.

با ادامه این روند به زودی می‌توان شاهد شکسته شدن سقف تاریخی شاخص کل بورس -89 هزار واحد- بود.

انتشار گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌های بورسی و فرابورسی از هفته جاری آغاز خواهد شد و بسیاری از نمادهای بورس پتانسیل تعدیل مثبت را دارند؛ همین عاملی است که احتمال رکوردزنی شاخص کل بورس را در هفته‌های آتی بالا می‌برد.

رشد شاخص کل بورس زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شاخص کل هم وزن نیز هم پای شاخص کل رشد کرده است. در ده روز پایانی شهریور سال جاری شاخص کل هم وزن رشد بسیار تند و تیزی داشته و از 17 هزار و 541 واحد به 17 هزار و 951 واحد رسیده است. بدین ترتیب در آخرین چهارشنبه نیمه اول سال جاری شاهد رکوردزنی شاخص کل هم وزن بوده‌ایم.

شاخص کل هم وزن معیار دقیق‌تری برای برآورد وضعیت بازار سهام است چرا که در این شاخص تفاوتی میان شرکت‌های بزرگ و کوچک وجود ندارد و اثر معاملات بلوکی که در مواردی صرفا جهت شاخص‌سازی انجام می‌گیرند، از بین می‌رود.

نگاهی به اوضاع گروه‌ها

در آخرین روز هفته پیش نظاره‌گر ورود موج تازه‌ای از نقدینگی به گروه راکد مانده خودرویی بودیم. بدین ترتیب نمادهای این گروه که دیر زمانی در کف‌های قیمتی درجا می‌زدند، به اتفاق مثبت و با صف‌های خرید مواجه شدند.

پیش‌تر در نظرسنجی‌های تجارت نیوز رشد گروه خودرویی پیش‌بینی شده بود و در نظرسنجی هفته جاری نیز اکثر اعضا روند این گروه را مثبت پیش‌بینی کرده‌اند.

گفتنی است که بر اساس نظرسنجی صورت گرفته، در هفته پیش رو گروه پالایشی‌ها نیز کماکان به همراه گروه خودرویی سکان‌دار بازار خواهند ماند.

حضور قیمت جهانی فلزات اساسی در مسیر اصلاحی، سبب خروج این گروه از نظرات اعضای نظرسنجی در هفته جاری شده است. با این حال برخی از زیرگروه‌های این گروه –فولادی‌ها- هنوز هم پتانسیل رشد را دارند.

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
1حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه مثبتپالایشی‌ها، فولادی‌ها
2ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیتک‌سهم‌ها
3رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپامثبتخودرویی‌ها، پالایشی‌ها، انبوه‌سازی‌ها و سیمانی‌ها
4محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشمثبتتک‌سهم‌ها
5مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتخودرویی‌ها، سیمانی‌ها
6مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاهخنثیخودرویی‌ها
7مهدی ساسانیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتخودرویی‌ها و پالایشی‌ها
8کوروش شمسمدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایهخنثیخودرویی‌ها
9بهنام بهزادفرمدیر امور اعضای کانون کارگزارانمثبتخودرویی‌ها و پالایشی‌ها
10بهزاد صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفیغذایی‌ها و قندی‌ها
11امیر مقدمفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتپالایشی‌ها و رایانه‌ای‌ها

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند