پیش‌بینی تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از فاز ۱۳ تا زمستان

پیش‌بینی تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از فاز ۱۳ تا زمستان

قرارداد توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی سال ۱۳۸۹ امضا شد و با وجود اینکه قرار بود طی ۳۵ ماه توسعه یابد، با گذشت حدود هشت سال، این فاز همچنان در پیچ و خم توسعه درحال گذر است. البته پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بالاخره در زمستان امسال در مجموع ظرفیت تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از فاز ۱۳ محقق خواهد شد.

طبق آخرین اخبار دو ردیف شیرین‌سازی این پالایشگاه به بهره‌برداری رسیده است که به تدریج پس از رسیدن به ظرفیت کامل در مجموع روزانه ۲۸,۲ میلیون مترمکعب گاز را شیرین‌سازی و به شبکه سراسری ارسال می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ردیف نخست شیرین‌سازی گاز پالایشگاه فاز ۱۳ که اواخر اسفندماه پارسال راه‌اندازی شد هم‌اکنون روزانه ۹ میلیون مترمکعب گاز را فرآورش می کند و دومین ردیف این پالایشگاه که ابتدای خردادماه امسال به بهره‌برداری رسید با تولید بیش از هفت میلیون مترمکعب گاز عملیاتی است. به طور کلی هدف از توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۱,۰۵ میلیون تن ال پی جی و یک میلیون تن اتان است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که دو ردیف دیگر شیرین‌سازی این پالایشگاه به‌زودی و احتمالا تا آبان‌ماه عملیاتی شود تا به این ترتیب ظرفیت تولید گاز در این پالایشگاه به روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب برسد.

به طور کلی پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در بخش ساخت سکوهای چهارگانه این فاز نیز سکوی ۱۳B تا پایان شهریورماه و ۱۳A، ۱۳C و ۱۳D پس از اتمام مراحل ساخت آماده بارگیری و نصب در موقعیت مخزنی خود می‌شوند. قرار است زمستان امسال در مجموع ظرفیت تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از این فاز محقق شود.

فاز ۱۳ یکی از پنج فاز باقی مانده و توسعه نیافته از میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ‌ترین میدان گازی جهان مشترک بین ایران و قطر است. قرار است پنج فاز مذکور که شامل ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ است تا پایان سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری برسند و به جز فصل فاز ۱۱، پرونده توسعه میدان گازی پارس جنوبی به طور کامل بسته شود.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند