پیش‌بینی تولید ۲.۲ میلیون تن محصولات گلخانه‌ای

پیش‌بینی تولید ۲.۲ میلیون تن محصولات گلخانه‌ای

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای در کشور در سال جاری خبر داد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای در کشور در سال جاری خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ غلامرضا تقوی گفت: در صورت احداث یک هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای افزایش می‌یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می‌رسد.

تقوی میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه‌ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن عنوان کرد و با اشاره به اینکه تنوع‌بخشی به تولیدات گلخانه‌ای از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی در راستای کمک به تنظیم بازار و صادرات است ادامه داد: با اقدامات ترویجی و آموزشی درسال گذشته ۱۰ درصد به سطح کشت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای و ۱۳ درصد تولید آن در فضای گلخانه افزوده شد و سطح و تولید خیار گلخانه‌ای کمتر شده است.

وی ادامه داد: کشت محصولات باغی و سبزی و میوه‌های جدید در محیط‌های کنترل شده شامل گلخانه‌ها و سایبان‌ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ حدود ۹۰ هکتار از سطح گلخانه‌ها مربوط به محصولات باغی بوده که به طور عمده شامل مرکبات هلو، انگور و شلیل، انار و گیاهان دارویی است.

وی گفت: تولید در گلخانه‌ها و سایبان‌ها در باغ‌ها علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصولات در صرفه‌جویی مصرف آب نیز موثر است.

تقوی با بیان آنکه باغداران از اجرای سایبان در باغات خود به علت کمک به کاهش تبخیر آب، استقبال کرده‌اند، اذعان داشت: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده جهش خوبی در توسعه سایبان‌ها داشته باشیم و در دو سال آتی بیش از۷۰۰ هکتار از باغات زیر سایبان و محیط‌های کنترل شده قرار بگیرند.

وی درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر فعالیت‌های گلخانه‌ای گفت: تحولات نرخ ارز تاثیراتی در بخش نهاده از جمله بذرF۱ سبزی و صیفی گلخانه‌ای، کود، سموم و سایر نهاده‌ها داشته است و برای افرادی که در حال احداث گلخانه بودند این تاثیرات مربوط به هزینه تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای وارداتی می‌شود که با هماهنگی‌های صورت گرفته تلاش کرده‌ایم این تاثیرات را به حداقل برسانیم.

تقوی با بیان اینکه در حاضر قطعات، تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای وارداتی قرار شده با نرخ ارز سامانه نیما وارد کشور شود، درباره بذر سبزی و صیفی مورد نیاز گلخانه‌ها تصریح کرد: سالانه حدود ۵۰۰ میلیون قطعه بذر سبزی و صیفی گلخانه‌ای مورد نیاز است که بخش کمی از آن در داخل تولید می‌شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی افزود: طی چند سال اخیر دو شرکت داخلی به فناوری تولید بذر F۱ گلخانه‌ای دست پیدا کرده و در حال تولید هستند که نیاز به حمایت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه معافیت‌های مالیاتی، تامین سرمایه در گردش و واگذاری اراضی از جمله حمایت‌هایی است که این تولید کنندگان به آن نیاز دارند، درباره حمایت از گلخانه‌های بزرگ مقیاس که با رویکرد تولید برای صادرات احداث می‌شوند، اظهار داشت: برای تاسیس گلخانه‌ها ۱۴۵۳ میلیارد تومان از طریق بانک کشاورزی درخواست تسهیلات صورت گرفته که از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی افزود: مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان نیز از طریق سایر بانک‌ها پرداخت شده و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سامانه کارا در حال پرداخت است.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند