نماینده سابق ایران در اوپک مطرح کرد:

پس از ۱۳ آبان فروش نفت ایران چه تغییری می‌کند؟

نماینده پیشین ایران در اوپک می‌گوید: فکر نمی‌کنم که 13 آبان ماه اتفاق خاصی از منظر نفتی بیفتد. کشوری که به دنبال جایگزینی نفت ایران بوده، قطعا در دو سه ماه گذشته این کار را انجام داده و هیچ کشوری در دقیقه 90 این کار را انجام نخواهد داد.
پس از ۱۳ آبان فروش نفت ایران چه تغییری می‌کند؟

این روزها ترامپ و تیم همراهش تلاش زیادی می‌کنند تا بتوانند مانع از خرید نفت ایران توسط برخی از کشورها شوند. تلاشی که در مورد برخی از کشورها مانند کره جنوبی جواب داده و در برخی موارد دیگر فعلا بی‌اثر بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با اعمال فشار آمریکا و تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، آمارهای جدید از بانک مرکزی حاکی از آن است که میزان درآمدهای نفتی ایران در بهار امسال به رقم کم‌سابقه در چند سال اخیر یعنی ۲۱ میلیارد دلار رسیده است. این مقدار رشد درآمد نفتی در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل قریب به ۳۰ درصد افزایش داشته است.

با این حال، اخبار حاکی از آن است که آمریکا هنوز به دنبال منصرف کردن خریداران نفت ایران از جمله هند است. در چنین شرایطی و با توجه به در پیش‌رو بودن تحریم‌های نفتی در ۱۳ آبان ماه، سوال این است میزان صادرات و درآمدهای نفتی کشور در ماه‌های آینده چه چشم‌اندازی خواهد داشت؟ محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک، در گفتگو با تجارت‌نیوز، به این سوال و برخی سوالات دیگر در این زمینه پاسخ می‌دهد.

خطیبی در خصوص دلایل افزایش درآمد نفتی کشور در بهار امسال می‌گوید: درآمدهای نفتی به طور کلی ناشی از دو عامل مقدار صادرات و قیمت نفت است. به نظر می‌رسد افزایش درآمد نفتی ایران در این مدت مشخص، ناشی از افزایش قیمت نفت بوده است. هر چند ممکن است در آن مدت مقدار هم افزایش کرده باشد. اما به طور کلی، نسبت به سال گذشته به نظرم بیشتر عامل افزایش قیمت نفت تاثیرگذار بوده است. چون قیمت‌ها نسبت به قبل بالاتر است.

وی در پاسخ به این سوال که در ۱۳ آبان چه اتفاقی به لحاظ تحریم نفتی خواهد افتاد، می‌گوید: آمریکایی‌ها از چند ماه قبل بحث تحریم نفتی کشور را اعلام کردند. طبیعی است کشورهایی که قصد داشتند نفت ما را با نفت کشورهای دیگر جایگزین کنند، هیچ وقت صبر نمی‌کنند تا تحریم کاملا اجرایی شود و سپس به دنبال جایگزین باشند. بنابراین طبیعتا کشورهایی که می‌خواستند نفت سایر کشورها را با نفت ما جایگزین کنند، باید تاکنون این کار را کرده باشند.

برخی کشورها نتوانستند جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند. چرا که کشورهای جایگزین برای نفت ایران بسیار بسیار محدود هستند.

وی ادامه می‌دهد: به همین دلیل من فکر نمی‌کنم که روز ۱۳ آبان ماه اتفاق خاصی از منظر نفتی بیفتد. کشوری که نفت نیاز دارد، این نفت تا زمانی که خریداری شود، حمل شود و در آن کشور پالایش شود و به مصرف‌کننده عرضه شود، حداقل دو یا سه ماه زمان زمان می‌برد. از همین منظر است که می‌گویم کشوری که به دنبال جایگزینی نفت ایران بوده، قطعا در دو سه ماه گذشته این کار را انجام داده است. هیچ کشوری در دقیقه ۹۰ این کار را انجام نخواهد داد.

خطیبی می‌افزاید: حتی شنیده‌ام برخی کشورها که خرید خود را کم کرده بودند، به شدت به دنبال این هستند که معافیت بگیرند تا بتوانند از ایران نفت بخرند. اکنون برخی از این کشورها توانسته‌اند معافیت بگیرند تا همچنان از کشورمان نفت بخرند. چرا که این کشورها نتوانستند ۱۰۰ درصد نفت ایران را جایگزین کنند. چون کشورهای جایگزین ایران بسیار بسیار محدود هستند. از ابتدا هم این موضوع مشخص بود که به صفر رسیدن صادرات نفت ایران قطعا شکست خواهد خورد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وابسته بودن بودجه کشور به درآمدهای نفتی و سوءاستفاده برخی کشورها از این نقطه ضعف، می‌گوید: اگر ما بتوانیم اقتصاد و به ویژه بودجه دولت را از درآمدهای نفتی جدا کنیم، به نظرم موفقیت بزرگی خواهد بود. باید قبول کنیم که ارتباط دادن بودجه دولت با درآمدهای نفتی که چندان درآمد پایداری نیست، کار درستی نیست. درآمدهای نفتی بنا به دلایل مختلف مانند تحریم‌ها و مشکلات فروش، چندان پایدار نیست.

خطیبی ادامه می‌دهد: قرار بود هر سال مقداری از وابستگی دولت به درآمدهای نفتی کم شود. اما خوب متاسفانه دولت این را اجرا نکرد. وابستگی بودجه به حدود ۳۰ درصد رسید. اما دیگر کاهش محسوسی نداشت. چنانچه این وابستگی کاهش پیدا می‌کرد، ما الان می‌توانستیم حتی تا ۱۰ درصد نیز برسانیم. به طور کل ارتباط دادن بودجه دولت به درآمدهای نفتی موضوعی است که می‌تواند موجب سوءاستفاده دشمنان قرار بگیرد.

نماینده سابق ایران در اوپک می‌افزاید: به هر حال باید قبول کنیم که وابستگی بودجه ما به درآمدهای نفتی یک نقطه ضعف محسوب می‌شود. باید سعی کنیم که درآمدهای نفتی را صرف زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها کنیم. بارها این موضوع را نیز تجربه کرده‌ایم. اما کماکان همان روند را ادامه می‌دهیم. به نظرم اگر روزی بتوانیم ارتباط بودجه دولت را با درآمدهای نفتی قطع کنیم، آن روز، روز استقلال اقتصادی کشور خواهد بود.

خطیبی در مورد وجود برخی اخبار مبنی بر کاهش صادرات نفت ایران، می‌گوید: در برخی آمارهای بین‌المللی اعلام شده که تا حدودی صادرات نفتی کاهش پیدا کرده است. اما به لحاظ رسمی هنوز آماری اعلام نشده است. آمارهای بین‌المللی بیشتر براساس گمانه‌زنی است. معمولا براساس برخی موارد مانند رفت و آمد کشتی‌های نفتی، برخی گمانه‌زنی‌ها صورت می‌گیرد. براساس همین گمانه‌زنی‌ها مقداری صادرات کشور کاهش پیدا کرده است. اما خوب امیدوار هستیم با افزایش قیمت‌ها این مقدار کاهش صادرات جبران شود و فشار زیادی به بودجه نیاید.

به احتمال زیاد قیمت‌ نفت تا پایان امسال نزدیک به ۸۰ دلار یا حتی بالاتر خواهد بود. اما برای سال آینده باید منتظر بمانیم و ببینیم وضعیت عرضه کننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها چگونه خواهد بود.

نماینده سابق ایران در اوپک در پاسخ به این سوال که قیمت نفت در ماه‌های آینده به کدام سمت خواهد رفت؟ می‌گوید: قیمت نفت تحت تاثیر دو عامل عمده است. یک عامل فاکتورهای اقتصادی هستند که به همان عرضه و تقاضای نفت برمی‌گردد. عوامل دیگر مربوط به عوامل غیراقتصادی هستند که شامل عوامل روانی، سیاسی و ژئوپلوتیک، شرایط آب و هوایی و… است.

وی تصریح می‌کند: عوامل اقتصادی که همان عرضه و تقاضا هست، نشان می‌دهد که تا آخر امسال وضعیت قیمت‌ خوب خواهد بود و نباید چندان نگران قیمت باشیم. پیش‌بینی می‌شود که قیمت نفت یا در همین سطح خواهد بود یا حتی ممکن است اندکی بالاتر نیز برود. یعنی به احتمال زیاد قیمت‌ها تا پایان امسال نزدیک به ۸۰ دلار یا حتی بالاتر خواهد بود. اما برای سال آینده باید منتظر بمانیم و ببینیم وضعیت عرضه کننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها چگونه خواهد بود. اما عوامل غیراقتصادی اصلا قابل پیش‌بینی نیستند. چرا که عوامل سیاسی، روانی و ژئوپلوتیک را اصلا نمی‌توان پیش‌بینی کرد و نمی‌توان برای آن عدد و رقم در نظر گرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز