محمدباقر نوبخت اعلام کرد:

پیش‌بینی درآمد حاصل از فروش نفت در سال 97

پیش‌بینی درآمد حاصل از فروش نفت در سال 97

رئیس سازمان برنامه و بودجه پیش‌بینی درآمدهای حاصل از فروش نفت را برای امسال ۴۸ میلیارد دلار، با میانگین صادراتی ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه در روز و به نرخ هر بشکه ۵۵ دلار اعلام کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش قیمت نفت، از افزایش ۲۲ درصدی درآمدهای نفتی نسبت به پیش‌بینی‌های بودجه‌ای در سه ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدباقر نوبخت که در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس سخن می‌گفت، پیش‌بینی درآمدهای حاصل از فروش نفت را برای امسال 48 میلیارد دلار، با میانگین صادراتی 2 میلیون و 410 هزار بشکه در روز و به نرخ هر بشکه 55 دلار اعلام کرد.

وی با این حال قیمت هر بشکه نفت را در نخستین ماه سال بیش از 64 دلار و دو ماهه بعدی را میانگین 71 دلار اعلام کرد و افزود: در سه ماهه نخست امسال روزانه میانگین دو میلیون و 450 هزار بشکه نفت صادر کردیم.

نوبخت نرخ تسعیر را 3 هزارو­ 500 تومان به ازای هر دلار طبق قانون بودجه اعلام کرد و گفت: این میزان نیز با توجه به سیاست‌های جدید ارزی دولت 4 هزار و­ 200 تومان اعلام شد و این همه یعنی مجموع منابع ریالی کشور در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 74 درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: از 48 میلیارد دلار بودجه درآمد حاصل از فروش نفت طبق قانون بودجه مقرر شد که 32 درصد معادل 15.5 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی و 7 میلیارد دلار برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای به شرکت ملی نفت اختصاص یابد و این یعنی حدود 26 میلیارد دلار از بودجه سال 97 از محل صادرات نفت تامین می‌شود.

وی از برنامه‌های­ مواجهه با فضای تحمیلی احتمالی برای ماه‌های آینده خبر داد­ و گفت: براین اساس سناریوهایی طراحی شده تا اقتصاد کشور با کمترین تاثیرپذیری به حرکت خود ادامه دهد.

نوبخت خاطرنشان کرد: در همین باره اثر تحریم‌های احتمالی را علاوه بر بازار ارز بر 14 دستگاه از جمله وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت ، معدن و تجارت­ و بانک مرکزی بررسی کردیم و­ با ارایه برنامه‌های کوتاه و میان مدت آثار این تحریم‌ها را به حداقل برسانیم.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند