پیش‌بینی درآمد ۲۶۰۰ میلیارد تومانی بنادر در سال ۹۷

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات خدمات به کشتیرانی‌های خارجی معادل ارز ثانویه دریافت می‌شود، پیش‌بینی کرد درآمد بنادر امسال به رقم 2600 میلیارد تومان برسد.
پیش‌بینی درآمد ۲۶۰۰ میلیارد تومانی بنادر در سال ۹۷

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات خدمات به کشتیرانی‌های خارجی معادل ارز ثانویه دریافت می‌شود، پیش‌بینی کرد درآمد بنادر امسال به رقم ۲۶۰۰ میلیارد تومان برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد راستاد در حاشیه مراسم امضای چهار قرارداد سرمایه‌گذاری در بندر شهیدبهشتی چابهار در جمع خبرنگاران بیان کرد: طرح‌های سرمایه‌گذاری برای توسعه بندر چابهار توسط بخش خصوصی در دستور کار است.

وی افزود: امروز ۴ پروژه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پس کرانه‌های بندر چابهار با ارزش ۱۸۴ میلیارد تومان امضا شد.

وی ادامه داد: امروز همچنین تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار در بخش احداث مینی پالایشگاه در پس کرانه چابهار به امضا رسید که منجر به امضای قرارداد خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: این موارد نویدبخش این است که ما می‌توانیم شاهد تبدیل بندر چابهار به بندر نسل سوم باشیم یعنی بندری که صرفا مکانی برای تخلیه و بارگیری کالا نخواهد بود ما می‌توانیم در پس کرانه‌ها فعالیت‌های توسعه‌ای، ارزش افزوده‌ای، لجستیکی و توزیع کالا داشته باشیم که به واسطه موقعیت مهم بندر چابهار در ترانزیت منطقه شرق، قطعا این بندر نقش بسیار قابل توجهی در ترانزیت ایفا خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر تصریح کرد: زمانی که که گندم از مبدا هند به مقصد افغانستان در مرحله اول چابهار شروع شد این بندر توانست به خوابی ترانزیت را انجام دهد و این موضوع زمینه‌ای برای افزایش ترانزیت در بندر چابهار شد.

وی اضافه کرد: با رشد ترانزیت در بندر چابهار، امسال در مجموع ۲۷ درصد رشد فعالیت بندری نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم و میزان تخلیه و بارگیری نیز در این مدت ۷۷ درصد رشد داشته است که این رقم رشد در هیچ بندری رخ نداد.

راستاد اضافه کرد: این اتفاقات نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بندر چابهار بر پایه برنامه‌ریزی هوشمند در زیرساخت‌های بندری بوده است و بر اساس آن شاهد افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مرور خواهیم بود.

وی بیان کرد: بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی ارز حاصل از صادرات خدمات به خطوط کشتیرانی خارجی، باید معادل ارز ثانویه دریافت شود. ما بخش عمده‌ای از ارز دریافتی را به خدمات‌رسانی به خطوط داخلی اختصاص می‌دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: چنانچه شاهد افزایش درآمد از محل تسعیر ارز باشیم، در برنامه‌های توسعه بنادر هزینه می‌کنیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم امسال پیش‌بینی درآمد ۲ هزار و ۶۰۰ میلیاردی را بتوانیم محقق کنیم. هرچند که به دلیل تحریم‌ها، شاهد کاهش فعالیت‌های بندری بوده‌ایم.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز