تجارت‌نیوز در گفتگو با کارشناسان بازار سرمایه بررسی کرد:

آیا رشد شاخص بورس تا پایان هفته ادامه دارد؟

آیا رشد شاخص بورس تا پایان هفته ادامه دارد؟

امروز شاخص کل بورس با رشد ۳۱۶۶ واحدی در رقم ۱۶۶ هزار واحد جای گرفت، چه عواملی رشد امروز بازار سرمایه را رقم زد و آیا رشد شاخص بورس تا پایان هفته ادامه دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز ‌دوشنبه (۱۲ آذرماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۳۸۱۷ میلیارد ریال رسید و شاخص با رشد ۳۱۶۶ واحدی در رقم ۱۶۶۳۰۴ واحد جای گرفت. همچنین ارزش معاملات فرابورس به ۶۴۵۹ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۴۹ واحد در رقم ۱۸۲۴ جای گرفت.

بررسی بازار سرمایه حاکی از آن است که نماد‎های «فولاد، فملی، تاپیکو، شبندر، شپنا» بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل و نمادهای «جم، اخابر، فارس، کچاد، رانفور» بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل امروز داشتند.

همچنین بیشترین افزایش مالکیت حقوقی‌ها مربوط به نمادهای «وبملت، ومعادن، وساپا، امید، ثمسکن» بود و نمادهای «وغدیر، وتجارت، فملی، شاراک، تاپیکو» بیشترین کاهش مالکیت حقوقی‌ها را به خود اختصاص دادند.

در جریان معاملات امروز بورس بیشترین حجم عرضه مربوط به نمادهای فولاد و وپارس بود و نمادهای وتجارت، فاسمین، شپنا، شپارس، فولاژ بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داد.

امروز شاخص کل بورس تحت تاثیر دو عامل با رشد ۳۱۶۶ واحدی در رقم ۱۶۶ هزار واحد جای گرفت.

 پیش‌بینی بورس در هفته جاری  بیانگر آن بود که بازار در هفته جاری همچنان متعادل خواهد بود و تک‌سهم‌ها پیشتاز بازار این هفته هستند، اما شاخص کل بورس در روز شنبه (۱۰ آذرماه ۹۷) تحت تاثیر سه عامل ترس سهام‌داران از بابت تحریم‌ها، کاهش قیمت‌های جهانی به‌ویژه قیمت جهانی نفت خام و کاهش قیمت دلار در بازار آزاد با ریزش ۳۹۱۸ واحدی در رقم ۱۵۹ هزار واحد جای گرفت، اما شاخص کل بورس در روز یکشنبه (۱۱ آذرماه ۹۷) تحت تاثیر سه عامل حمایت تکنیکالی شاخص کل بورس و فروش‌های هیجانی روزهای گذشته، شایعه جدی شدن افزایش سرمایه بانک‌ها و توافق جدید چین و آمریکا در اجلاس G20 با رشد ۳۲۸۴ واحدی در رقم ۱۶۳ هزار واحد قرار گرفت، امروز هم شاخص کل بورس به دلیل افزایش قیمت نفت به دنبال توافق عربستان و روسیه بر سر تمدید کاهش تولید نفت خام با هدف مدیریت عرضه در سال ۲۰۱۹، روند مثبت و صعودی به خود گرفت؛ به طوری که شاخص با رشد ۳۱۶۶ واحدی به قله ۱۶۶ هزار واحد رسید.

به گفته فعالان بازار سرمایه، انتظار معاملات مثبت در روز گذشته و امروز به دلیل ریزش هیجانی شاخص کل بورس وجود داشته است، اما در جریان معاملات امروز بازار سرمایه عاملی که تالار بورس را سبزپوش کرد، افزایش قیمت‌های جهانی از جمله افزایش قیمت کامودیتی‌ها در راستای توافق جدید چین و آمریکا در اجلاس G20 و افزایش قیمت نفت خام در راستای توافق عربستان و روسیه بود که باعث رشد بیش از سه هزار واحدی شاخص کل بورس شد، البته بسیاری از سهم‌های بنیادی به سطوح حمایتی کوتاه‌مدت خوبی رسیده‌اند؛ به طوری که سهام فولاد با قیمت ۴۷۹ تومان، سهام شپنا با قیمت ۶۸۰ تومان و سهام پارس با قیمت ۳۱۷۰ تومان که لیدرهای گروه و بازار هستند فعلا نمی‌توانند با افت قیمت بیشتری مواجه شوند، بنابراین شاخص کل بورس نوسانات مثبتی را تجربه خواهد کرد.

هادی نصیری، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در خصوص دلایل رشد امروز شاخص کل بورس، گفت: از دلایل رشد امروز بازار سرمایه می‌توان به افزایش قیمت‌های جهانی در کامودیتی‌ها در راستای کاهش تنش بین آمریکا و چین اشاره کرد و همچنین با توافق عربستان و روسیه مبنی بر کاهش تولید نفت شاهد افزایش جهانی قیمت نفت بودیم که باعث شد شرکت‌های پالایشگاهی و فلزاتی با رشد روبه‌رو شوند و بالتبع آن سایر شرکت‌های بورسی نیز از آنها الگو گرفتند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا رشد شاخص کل بورس تا پایان هفته ادامه خواهد داشت؟ تصریح کرد: بعید است که همچنین اتفاقی رخ دهد و رشد شاخص ادامه‌دار باشد. پیش‌بینی می‌کنم که فردا شاهد عرضه‌های سنگین و متعادل شدن سهم‌ها باشیم، زیرا عدم وجود نقدینگی در بازار بیداد می‌کند.

همچنین مجید ملکی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در خصوص دلایل رشد امروز شاخص کل بورس، گفت: رشد امروز بازار ناشی از دو موضوع بود. موضوع اول و مهم‌تر رشد قابل توجه قیمت جهانی کامودیتی‌ها خصوصا نفت که ناشی از توافق چین و آمریکا به منظور کاهش تنش‌های تجاری است و مورد دوم نیز برگشت قیمتی پس از چندین روز متوالی افت شدید قیمتی در اکثر سهم‌های بازار بود. این دو عامل دست به دست هم دادند تا امروز شاهد رشد قیمت در اکثر نمادها باشیم.

ایمان رئیسی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در خصوص دلایل رشد امروز شاخص کل بورس و آیا رشد شاخص کل بورس تا پایان هفته ادامه خواهد داشت؟ گفت: در شرایط کنونی بازار همچنان ترس و رفتارهای هیجانی در بازار مشاهده می‌شود و مثبت‌های امروز بازار ادامه‌دار نخواهد بود و این مثبت‌ها تنها می‌تواند به کف‌سازی بازار کمک کند. امروز به لطف رشد قیمت بازار‌های جهانی و کاهش خبرهای حساسیت‌زای داخلی روند روبه‌رشدی را در بازار شاهد بودیم، اما در این بین نرخ نفت و دلار بودجه از یک‌سو و همچنین تعیین قیمت جدید خودرو از سوی دیگر عوامل مهمی هستند که در روزهای آتی می‌تواند در تعیین روند بازار موثر باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند