پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی آمریکا

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی آمریکا
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد متوسط رشد اقتصادی آمریکا در ۵ سال آینده ۱.۴ درصد باشد که کمتر از نصف نرخ رشد پیش‌بینی شده سه درصدی کاخ سفید است.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد با وجود آثار مثبت لایحه کاهش مالیاتی بر رشد اقتصادی آمریکا در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، رشد اقتصادی آمریکا در سال های بعد از آن به نحو قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش‌بینی صندوق در تعارض آشکار با چشم‌انداز اقتصادی اعلام شده توسط کاخ سفید است که متوسط نرخ رشد این کشور در ۵ سال آینده را سه درصد پیش‌بینی کرده است. به گفته صندوق بین‌المللی پول، کسری بودجه بزرگ دولت و عدم افزایش دستمزدها در شرایطی که نرخ اشتغال بسیار بالاست، باعث افزایش طیف وسیعی از ریسک‌ها هم برای اقتصاد آمریکا و هم اقتصاد جهانی خواهد شد.

بنابر پیش‌بینی صندوق، نرخ رشد اقتصادی آمریکا تا سال ۲۰۲۳ به ۱.۸ درصد کاهش خواهد یافت. دفتر بودجه کنگره آمریکا نیز گزارش تقریبا مشابهی منتشر کرده است و نرخ رشد بلندمدت را ۱.۶ درصد اعلام کرده است. کریستین لاگارد- رئیس صندوق بین‌المللی پول به خبرنگاران گفت در خصوص این پیش‌بینی‌ها با استیون منوچین- وزیر خزانه‌داری آمریکا- صحبت کرده است و او گفته است چشم‌انداز صندوق بسیار بدبینانه است. وی افزود: امیدوارم حق با او باشد و ما اشتباه کنیم چرا که این هم برای آمریکا و هم جهان بهتر خواهد بود.

صندوق پیش بینی کرده است در یک دهه آینده نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی آمریکا از ۸۰ درصد کنونی به بیش از ۹۰ درصد افزایش یابد. صندوق همچنین از سیاست‌های تجاری آمریکا انتقاد کرده و آن را باعث دورتر شدن از قوانین آزادانه‌تر و عادلانه‌تر در تجارت جهانی خوانده است.

 

منبع:وال استریت ژورنال

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند