پویا ناظران، اقتصاددان تحلیل کرد:

ارزانی دلار ادامه‌دار است؟ / پیش‌بینی قیمت دلار تا چند سال آینده

ارزانی دلار ادامه‌دار است؟ / پیش‌بینی قیمت دلار تا چند سال آینده

رییس کل بانک مرکزی در اظهارات خود در مشهد به این موضوع اشاره کرده است که نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد؛ پویا ناظران، اقتصاددان در تحلیلی به این موضوع پرداخته و قیمت دلار را تا سال ۱۴۰۴ پیش‌بینی کرده که قیمت این ارز در سال مذکور به نرخ ۳۷ هزار تومان می‌رسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازارهای مالی طی حدود ۶۷ روز گذشته با روند نزولی که در پیش گرفته آرامش نسبی را به وجود آورده است، به نحوی که بازارهای طلا و ارز بازدهی منفی و بورس رشد داشته است.

بازدهی این بازارها از ابتدای سال تا به امروز ۲۵ تیر ماه(ساعت ۱۱، لحظه نگارش این گزارش)به این شکل است که بازدهی دلار بازدهی ۶٫۵ درصدی، سکه بازدهی ۱۰٫۵ درصدی و طلا بازدهی ۴٫۶ درصدی را به ثبت رسانده‌اند؛ اما در مقابل بورس رشد کرده و بازدهی ۲۷٫۷ درصدی را از آن خود کرده است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد گفت: بانک مرکزی دیگر اجازه نمی‌دهد، نرخ ارز افزایش پیدا کند و در حال کاهش قیمت ارز و افزایش ارزش پول ملی هستیم. امریکا به دنبال نابود کردن پول ملی ایران بود به طوری که صحبت از هر دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان می‌کرد که نتوانست به اهدافش برسد.

پویا ناظران، اقتصاددان در تازه‌ترین پست تلگرامی خود به تحلیل سخن اخیر همتی پرداخته است، و این سوال را مطرح کرده که آیا باید سخن همتی را که «نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد» باور کنیم؟

وی اینگونه آغاز کرد که دلار نقدینگی دلار حدودا سه درصد سریع‌تر از بخش واقعی اقتصاد آمریکا رشد می‌کند.

در ادامه نوشت:«در شش سال گذشته این شکاف به ۳٫۴ برابری منجر شده است؛ شش سال پیش دلار سه هزار و ۳۰۰ توماند بود. سه هزار و ۳۰۰ تومان را اگر در ۳٫۴ ضرب شود قیمت دلار ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان می‌شود که از نرخ کنونی کمتر است؛ شاید چون در تیر ماه سال ۹۲ چشم‌انداز سیاست خارجی متفاوت بود.»

وی سپس به ثبات اخیر در بازار اشاره کرده و در این خصوص نوشته است:«ثبات اخیر در بازار ارز خیلی خوب است اما لازمه حفظ این ثبات پذیرش یک شیب حدود ۲۲ درصدی در سال است. اگر این شیب را نپذیریم دوباره چند سال دیگر با جهش چند برابری مواجه می‌شویم»

وی تحلیل خود با توجه به شیب ۲۲ درصدی به پیش‌بینی نرخ دلار تا سال ۱۴۰۴ پرداخته است که در تابستان سال ۹۹ معادل، ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان؛ در تابستان سال ۱۴۰۰، معادل ۱۶ هزار و ۶۵۰ تومان؛ سال ۱۴۰۱، معادل ۲۰ هزار تومان؛ سال ،۱۴۰۲ معادل ۲۵ هزار تومان؛ سال ،۱۴۰۳ معادل ۳۰ هزار تومان و در سال ۱۴۰۴، معادل ۳۷ هزار تومان می‌رسد.

ناظران در انتها دو استثنا بر این پیش‌بینی متصور شده است که در استثنا اولی باید رشد اقتصادی ایجاد شود، که با یارانه پنهان در قیمت نشدنی است.

در دومین استثنا نیز باید رشد نقدینگی کم شود، که بدون پیدا کردن اهرم موتور نقدینگی، نشدنی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند