پیش‌بینی قیمت مسکن در پاییز و زمستان

پیش‌بینی قیمت مسکن در پاییز و زمستان

نایب‌رییس اتحادیه مشاوران املاک با پیش‌بینی رکود بی‌سابقه مسکن در نیمه دوم امسال، گفته: امسال شاهد رشد ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن بودیم و همین امر موجبات کاهش میزان معاملات مسکن فراهم کرده است.

بازار مسکن در ایران، معمولا مستقل از دیگر بازارها عمل می‌کند و اگر در سال ۹۷‌، بسیاری از بازارها به استقبال رکود رفتند، بازار مسکن رونقی نسبی را تجربه کرد و افزایش معاملات را به ثبت رساند. این روند اما در ماه‌های ابتدایی سال جاری با یک سد بسیار محکم برخورد کرد و آن افزایش قابل‌توجه قیمت‌ها، ظرف‌ چند ماه و به دنبال آن کاهش جدی قدرت خرید مردم در بازار بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمارهای رسمی دولت از این حکایت دارد که در یک سال گذشته قیمت مسکن در تهران، حدودا صددرصد و در سراسر کشور حدودا ۸۲ درصد افزایش یافته و باتوجه به ثابت ماندن قدرت خرید مردم در این دوره، عملا بخش زیادی از متقاضیان واقعی مسکن، توان خرید نداشته و مجبور به ترک بازار شده‌اند.

تمامی آمارهایی که از خرید و فروش‌ها در ماه‌های ابتدایی سال جاری منتشر شده، نشان می‌دهد که میزان خرید و فروش‌ها به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته و در برخی از ماه‌ها در قیاس با مدت مشابه سال قبل، بیش از ۷۰ درصد کم شده است. هر چند هنوز تردیدهایی درباره طولانی شدن این روند وجود دارد، اما امروز بسیاری از کارشناسان از ورود بازار مسکن به رکودی طولانی و شدید خبر می‌دهند. باتوجه به سهم بالای مسکن در اقتصاد ایران و تعداد زیاد حوزه‌هایی که بازارشان به بازار مسکن گره خورده، به وقوع پیوستن این رکود، قطعا عبور اقتصاد ایران از دوران رشد منفی را بسیار دشوار خواهد کرد.

ترس از بازگشت به روزهای رکود، ‌فعالان بازار و صاحبان خانه را بر آن داشته تا نسبت به ماه‌های قبل نرمش بیشتری به خرج دهند و نتیجه این تغییر رویکرد، کاهش نسبی نرخ‌ها در هفته‌های گذشته بوده است؛ کاهشی که از درصدهای بسیاری محدود در کلان‌شهری مانند تهران آغاز می‌شود و تا کاهش جدی قیمت‌ها در شهرهای جدید مانند پرند ادامه پیدا می‌کند. با وجود این تغییر قیمت اما هنوز کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند یک رکود جدی در راه باشد و لااقل ماه‌های باقی‌مانده از سال جاری را در بر بگیرد.

نایب‌رییس اتحادیه مشاوران املاک با پیش‌بینی رکود بی‌سابقه مسکن در نیمه دوم امسال، گفته: امسال شاهد رشد ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن بودیم و همین امر موجبات کاهش میزان معاملات مسکن فراهم کرده است. او با بیان اینکه در تابستان امسال معاملات مسکن تا ۸۰ درصد کاهش یافت، تصریح کرد: بررسی روند معاملات نشان می‌دهد در تیر ماه ۹۸ بالغ بر ۷۸ درصد کاهش یافته است.

عقبایی با یادآوری اینکه پیش‌بینی می‌کردیم به‌دلیل رکود قیمت‌ها در تابستان کاهش یابد، افزود: ما احتمال می‌دادیم واحدهای بالای ۱۵۰ متر تا پایان شهریور ۳۰ درصد ارزان‌ شوند که این اتفاق زودتر به وقوع پیوست. در واحدهای کوچک متراژ نیز نزول قیمتی آغاز شده به‌طوری‌که در شهرهای اطراف تهران ازجمله پرند قیمت‌ها ۹۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

او با اشاره به کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت واحدهای کوچک متراژ در تهران، یادآور شد: به عنوان مثال یک آپارتمان که پیش از این ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شد الان به ۵۰۰ تا ۵۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است. در پاییز و زمستان رکود عمیق در بازار را پیش‌بینی می‌کنیم که بی‌سابقه بوده و در ۲۵ سال اخیر در میزان معاملات نمونه آن را ندیده‌ایم.

نایب‌رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه تیرماه امسال میزان معاملات مسکن ۳۰۰۰ فقره بود، افزود: در مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ هزار فقره قرارداد مسکن در سامانه کد رهگیری ثبت شده بود.

چند نکته مهم در صحبت‌های عقبایی وجود دارد که آینده بازار مسکن را دشوار می‌کند. او از سویی گفته قراردادهای خرید و فروش مسکن در یک ماه از حدود ۲۰ هزار به ۳۰۰۰ فقره کاهش یافته و این یعنی معاملات یک هفتم قبل شده است؛ روندی که تداوم آن می‌تواند پیش‌بینی ورود به رکودی کم‌سابقه را به واقعیت نزدیک‌تر کند. این تغییرات در حالی رخ داده که قیمت مسکن در هفته‌های گذشته کاهشی شده و این یعنی هنوز فاصله قیمت‌های موجود در بازار با واقعیت‌ قدرت خرید مردم فاصله‌ای زیاد دارد.

از سوی دیگر باتوجه به محدودیت‌هایی که دولت در تصویب تسهیلات جدید دارد، نمی‌توان انتظار داشت وام خرید خانه که پس از سال‌ها بررسی و گمانه‌زنی به ۱۶۰ میلیون تومان رسید، بار دیگر در کوتاه‌مدت افزایش پیدا کند و این یعنی متقاضیان نمی‌توانند در این مدت حساب ویژه‌ای روی کمک‌های دولتی باز کنند، هر چند بسیاری از کارشناسان معتقدند با افزایش سقف وام‌ها، بازار مسکن بار دیگر موجی جدید از تورم را تجربه خواهد کرد و شاید قیمت‌ها افزایش پیدا کنند. از این رو سرنوشت یکی از مهم‌ترین بازارهای اقتصادی ایران در آینده مشخص نیست اما آنچه قطعی به نظر می‌رسد، تداوم روند کاهشی خرید و فروش‌ها در ماه‌های باقی‌مانده از سال ۹۸ است و این یعنی مسکن در پاییز و زمستان، روزهایی سرد را پشت‌سر خواهد گذاشت.

 

منبع: روزنامه اعتماد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند