گزارش تجارت‌نیوز از پیام‌های مردم:

واکنش مردم به افزایش قیمت ارز / آیا دلار حباب قیمتی دارد؟

واکنش مردم به افزایش قیمت ارز / آیا دلار حباب قیمتی دارد؟

این هفته دلار در بازار آزاد به 30 هزار تومان رسید. نرخی که تا مدتی پیش قابل تصور نبود. اما واکنش مردم به افزایش‌ قیمت‌ها در بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی چیست؟ با این نرخ آیا هنوز هم می‌توان به آینده بازار امیدوار بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار صرافی ملی که هفته را با قیمت 28 هزار و 500 تومان آغاز کرده بود با 400 تومان افزایش در پایان هفته با قیمت  28 هزار و 900 تومان معامله شد. البته این نرخ مربوط به بازار رسمی است. در بازار غیررسمی دلار به 30 هزار تومان رسید. چنین رکوردی در بازار ارز نه تنها قابل انتظار نبوذ، بلکه عجیب هم بود. اما واکنش مردم به قیمت جدید دلار چه بود؟

در ادامه تعدادی از واکنش‌های مخاطبان تجارت‌نیوز را می‌خوانید:

«همتی کجایی دلار شده ۳۰ تومان. چرا دیگر پست نمی‌گذارید؟»

« بنویسید دلار ۳۰ تومنی ولی بخونید: خداحافظ ماشین، خداحافظ موبایل و لپ تاپ، خداحافظ خونه، خداحافظ وسایل خونه ، جوونی، زندگی و …»

« میدونید دلار ۳۰ تومنی چه جو روانی بدی ایجاد می‌کنه؟ باعث میشه به طور خودکار اقتصاد نابود بشه!»

«عزیزان هم‌وطن تبریک به مناسبت سکه ۱۵میلیونی، دلار ۳۰هزارتومانی، تورم۴۰درصدی و طلا گرم یک میلیون و ۳۰۰ هزارتومانی.»

« دلار شده ۳۰ هزارتومن یعنی ارزش ریال شده یک دهم. به این وضعیت دیگه تورمی نمیگن، میگن فوق تورمی»

« با افزایش قیمت دلار عملا” به جائی خواهیم رسید که مردم حتی اگر کار کنند و شغلی داشته باشند نمی‌توانند از عهده مخارجشان بربیایند ! در بعضی کشورها که دولت‌ها منصف هستند اعلام بی‌اعتباری پول رایج را کرده و اجازه می‌دهند که کار و کالا و خدمات با ارزهای جهانی مثل دلار و یورو ارزش‌گذاری شود تا قشر ضعیف مردم بتوانند زندگی کنند!»

« عمو ناصر یه مدته نیستی کم پیدایی، میگن دلار شده ۳۰ هزار تومان! خواستم بدونم راست میگن یا آرزو بر جوانان عیب نیست؟!»

« الفاتحه با این نرخ دلار»

«تولید گرفتار دلار و وابسته به کالا و مواد اولیه خارجی داره له میشه با این قیمت دلار…»

نگاه مردم به آینده بازار ارز

در شرایطی که دلار به 30 هزار تومان رسیده، پیش‌بینی مردم درباره آینده بازار ارز چیست؟

«کاهش دلار! بیشتر شبیه خیال بافیه تا تحلیل بازار. بازار ارز تابع عرضه و تقاضا است. اگر منابع ورود دلار به بازار سراغ دارید خب بفرمایید. فعلا که دولت برای کالاهای اساسی هم ارز ندارد»

« این دلالا پارسال هم وقتی دلار یازده بود می‌گفتن می‌خواد بشه هشت. الان همشون جا موندن. دلار خودش هوشمنده باحرف کسی بالا پایین نمیره. فقط اگه ارز وارد مملکت بشه تو دراز مدت میاد پایین. شما هم دلتونو به اخبار کذب نوسان گیرای بانک مرکزی خوش نکنید که خیلی اوضاع خرابه»

« دیگه روند کاهشی وجود نداره!»

«اگر ترامپ رای بیاره که دلار میره بالا. اگر بایدن بیاره که پایین میاد. ولی اگر سر آرا دعواشون بشه چیزی که حسابی بالامیره طلاست. حتی از دلارم پیشی می‌گیره، ولی فکرنمیکنم تو این مدت تا انتخابات آمریکا دلار ریزشی بشه چون حتی اگر مذاکراتی هم در کار باشه اصل مذاکرات میفته برای بعد از دولت روحانی»

«وقتی تا ۳۰ تومن امده چه ارزونی؟!»

«پارسال این موقع دلار ۱۱ بود قرار بود بشه ۸ یادته تجارت نیوز ؟! همتی آرزو بر جوانان عیب نیست. امیدوارم بازی تمام بشه له شد اقتصاد»

« تا انتخابات آبان، همین آش و همین کاسه…»

« اگر بخواهیم منطقی باشیم کدام جنس ۲ برابر نشده که دلار بخواهد نشود؟ دلار در کانال ۳۰ تومن خواهد ماند اگر بالا تر نره پایین هم نخواهد آمد. تمام دلایل که گفته شده از مذاکره تا درآمد ایران همش گمانه زنی است»

« یه هفته‌ای هزارتومان میاد پایین بعد میگن کاهش پیدا کرده دوباره میره رو پایه سی‌هزار تومان. به همین راحتی»

« ما کی ریزش قیمت داشتیم که این دومی باشه؟»

« دلار حتی واکنشی به مناظره هم نشون نداد. ولی تا یک ماه آینده قطعا دلار زیر ۲۰داریم ولی کی رو نمیشه گفت»

« دلالان عزیزتر از جان . به فکر دلاراتون باشید که داره می‌ریزه»

« دلار در حال سقوط»

« اون دلایلی که باعث شده که دلار بره بالا باید برطرف بشه که برگرده. تورم موجود، تحریم جدید، عوارض کرونا دلایل محکمی هستند بر قیمت واقعی دلار در ۳۰تومن. یک کم عقل هم خیلی خوب است. وقتی آجر که از خاک و دادن حرارت درست شده قیمتش دو برابر شده حالا دلار دوبرابر شده خیلی عجیب است؟ دوستان دلار حباب ندارد اگه ۲۷ هم شد باز دوباره کانال ۳۰ می‌شینه»

« دلار ۳۰ هزار تومنی و سکه ۱۵ میلیون تومنی به سقف اهداف خود رسیدن و دچار ریزش شدید و اصلاح می‌شن و سرمایه‌گذاری روی اونها خطرناک خواهد بود»

« انشالله که دلار میاید پایین امکان ندارد روی ۳۰تومان وایسته»

« بدون شک با پیروزی بایدن و امضای توافق ۲۵ ساله با چین دلار سقوط تاریخی خواهد داشت ودرحال حاضر بایدن از ترامپ جلوتر است»

اطلاعات بیشتر را در  صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند