نظرسنجی تجارت‌نیوز از کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه

پیش‌بینی هفتگی بورس؛ زمان اصلاح است!

پیش‌بینی هفتگی بورس؛ زمان اصلاح است!

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان بازار سرمایه بیانگر این است که روند شاخص کل این هفته خنثی و زمان اصلاح فرا رسیده باشد.

تجارت‌نیوز هر هفته دو پیش‌بینی از وضعیت شاخص بازار سهام منتشر می‌کند.

یک گزارش شامل دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس و گزارشی دیگر شامل دیدگاه معامله‌گران بازار سرمایه است. گزارش اول در اولین روز کاری هر هفته و گزارش دوم در دومین روز کاری هر هفته منتشر خواهد شد.

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه (هفته منتهی به ۲۷ تیر ماه) بیانگر این است که، این هفته روند شاخص کل خنثی و گاهی متعادل بوده و تک‌سهم‌ها، گروه‌های خودرویی و انبوه‌سازی در کنار سهم‎های پتروشیمی و برخی صنایع داخلی نقش لیدر بازار را به عهده می‌گیرند.

به گفته تحلیلگران، آغاز به کار بازار ثانویه ارز و حذف نرخ پایه برای دلار توافقی و نرخ بیش از هفت هزار تومان در این بازار، به تدریج می‌تواند عاملی برای کاهش التهاب بازار ارز به حساب بیاید.

بازنگری نرخ سودسپرده بانکی برای جذب نقدینگی از سایر بازارها و کاهش جذابیت سرمایه‎گذاری از دیگر رخدادهای مهم هفته گذشته بود، به طوری که این بار قائم مقام بانک مرکزی از احتمال بازنگری در نرخ سود سپرده‎ها خبر داد. به گفته کمیجانی، بررسی نرخ‌های سود همواره از اولویت‌های بانک مرکزی بوده و بنا به شرایط در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد.

تحلیلگران معتقدند، بعد از کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد و تحریک جریان نقدینگی برای ورود به سایر بازارها از نیمه دوم سال گذشته که به دگردیسی قیمت‌ها منجر شد، این بار دولت برای کاستن جذابیت سایر بازارها و جذب کردن نقدینگی به سمت بانک‌ها، بررسی بازنگری در نرخ سود سپرده‎ها را در دستور کار قرار داده است.

این در حالی است که با توجه به شرایط نامساعد بانک‌ها در ایفای تعهدات خود، به نظر می‌رسد افزایش نرخ سود بانکی مورد قبول بانک‌ها نیست، اما گویا دولت این بار نیز درصدد تغییر استراتژی و انتقال نقدینگی به سمت بانک‌ها باشد.

تحلیلگران انتظار دارند، این هفته بازار تحت تاثیر افت قیمت‎های جهانی با اصلاح همراه شود. در این بین اخباری از قبیل افزایش نرخ سود سپرده بانکی، نرخ ارز و جریان‌های سیاسی می‎تواند در جهت‌دهی معاملات نقش موثری داشته باشد.

به تایید برخی کارشناسان بازار سرمایه، با توجه به عرض اولیه سنگینی که هفته گذشته بازار تجربه کرد، احتمال کاهش عرضه‌ها، افزایش قیمت و صعود شاخص پیش‎بینی می‌شود. به نظر می‌رسد، این هفته برخی گروه‌های معدنی، فلزی در کنار تک‎سهم‏‌ها عنوان پیشرو را به خود اختصاص دهند.

چشم‌انداز هفته جاری

ردیف کارشناسان سمت شاخص کل گروه/دسته‌های پیش‌رو
۱ مهدی میرزایی مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه خنثی
۲ سلمان نصیرزاده مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه خنثی تک‌سهم‌ها
۳ حامد مددی مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه خنثی خودرویی- انبوه‌سازی
۴ مهدی افضلیان مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه نزولی تک‎سهم‎ها
۵ محسن تقی‌نژاد مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه خنثی تک‎سهم‎ها
۶ محمدباقر خادمی مدیرسرمایه‌گذاری کارگزاری فارابی صعودی تک‎سهم‎ها
۷ مهدی رضایتی تحلیلگر کارگزای بانک پاسارگاد صعودی اوره ساز- صنایع داخلی
۸ مجید ملکی تحلیلگر ارشد تامین سرمایه کاردان صعودی فلزی- پتروشیمی
۹ محمدخبری زاد فعال و تحلیلگر بازار سرمایه صعودی تک‎سهم‎ها- فلزی- پالایشی
۱۰ ایمان رئیسی فعال و تحلیلگر بازار سرمایه صعودی فلزی- معدنی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند